Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy sprzedaż PKP Energetyka była legalna? Wkrótce opinie zespołów

9
Podziel się:

Prace zespołów analizujących legalność prywatyzacji PKP Energetyka są na ukończeniu, w ciągu najbliższych tygodni poznamy ich efekty - powiedział PAP minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Czy sprzedaż PKP Energetyka była legalna? Wkrótce opinie zespołów
(Bartosz Wawryszuk)

Prace zespołów analizujących legalność prywatyzacji PKP Energetyka są na ukończeniu, w ciągu najbliższych tygodni poznamy ich efekty - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Polskie Koleje Państwowe we wrześniu 2015 r. sprzedały 100 proc. akcji PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners. Ustalona cena wyniosła 1,965 mld zł, co po korekcie o dług spółki, dało 1,41 mld zł.

W lutym br. minister infrastruktury i budownictwa(MIB) Andrzej Adamczyk poinformował, że prywatyzację spółki badają dwa zespoły. W skład pierwszego weszły m.in. wszystkie te jednostki, które nie uczestniczyły w procesie sprzedaży PKP Energetyka: departament kontroli w ministerstwie infrastruktury i budownictwa czy przedstawiciele innych ministerstw. W skład drugiego zespołu weszli m.in. zarząd PKP, Rada Nadzorcza, departament kolejnictwa w MIB.

- Zakończenie prac obu zespołów i prezentacja ich wyników to kwestia najbliższych tygodni. Jedno jest pewne, na każdą z możliwych opinii, ocen i wniosków musimy być przygotowani - powiedział Adamczyk.

Prywatyzacji PKP Energetyka sprzeciwiali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości m.in. obecny minister energii Krzysztof Tchórzewski i obecny szef MIB Andrzej Adamczyk. Powoływali się na zapis ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", wskazując, że PKP Energetyka jest właścicielem składników majątkowych tworzących linie kolejowe o znaczeniu państwowym. W ich ocenie sprzedaż PKP Energetyka podmiotom prywatnym jest nieważna z mocy prawa.

- Chcę zapewnić, że zespoły nie piszą uzasadnienia do z góry założonej tezy, pomimo że dzisiejsi członkowie rządu krytykowali proces prywatyzacji PKP Energetyka i mówili, że jest on niezgodny z prawem - dodał.

PKP Energetyka jest dostawcą energii elektrycznej niezbędnej do zasilania sieci trakcyjnej PKP PLK. Zajmuje się także utrzymaniem i modernizacją urządzeń elektrycznej trakcji kolejowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
na czasie
8 lat temu
a teraz pkp intercity kupuje za pieniadze ze sprzedazy lokomotywy i wagony. Ciekawe skad by wzięli na rozwój PKP gdyby tej spółki nie sprzedali. Spółka zarabiała - kilka milionów rocznie - zanim by nazbierali na te lokomotywy to by minęło ze 100 lat. A jak znów wróci to trzeba będzie oddać kasę - a otym nikt nie myśli i ciekawe z czego oddać
zorientowany
8 lat temu
Sprzedajacy energetyke kolejowa powinien dostac dożywoci bez prawa wczesniejszergo opuszczenia kryminału
tede
8 lat temu
Radziwiłła (obecnego prezesa RN w PKP ENERGETYKA) powinni przesłuchać bo przewalił już kilka spółek w ten sposób. W 2001 roku kupił 2 spółki kolejowe z pieniędzy tych spółek, oczywiście od tych spółek pożyczonych i zapłacił Skarbowi Państwa tymi pieniędzmi. Takich transakcji miał dosyć sporo jak widać dalej idzie jak burza:-).
Samowzbudnik
8 lat temu
Ciekawe, że przetargu nie wygrała żadna ze spółek energetycznych, jakieś Taurony, Enea, Energa? A właśnie, Energa - czy przypadkiem jakieś menażerie z tej spółki nie pracują teraz w PKP-E? Cuda i dziwy!
nacz.
8 lat temu
30 lat pracuję na PKP, która była monolitem. Dziś jest ponad 200 spółek pijawek, powstałych i będących w rękach kojarzonych z PO. Czas wracać do korzeni, bo kolej będzie kuleć i padać !