Daimler w Jaworze
pomoc: ponad 80 mln zł

W czwartek premier Beata Szydło ogłosiła zakończenie negocjacji dot. lokalizacji w Polsce nowoczesnej fabryki w Jaworze, około 70 km na zachód od Wrocławia, którą będzie realizował koncern Mercedes. Inwestor ma wyłożyć na budowę fabryki silników ok. 500 mln euro i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy.

W fabryce będą wytwarzane czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz.

Ile dostanie niemiecki koncern za budowę fabryki silników, w której produkcja ma ruszyć w 2019 r.? Według rządowych źródeł, budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze zostanie wsparta pomocą publiczną. W toku negocjacji ustalono, że jej wartość nie przekroczy równowartości w złotych polskich kwoty 18,75 mln euro, czyli ponad 80 mln zł.

Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
kulek
2017-04-18 22:36
tak,tak czy wy naprawde jestescie tak naiwni i wierzycie panu MORAWIECKIEMU ktory jako prezes banku zarabiał 240 tys zl nagle dostaje bjawienia i idzie do sejmu pracowac za 15 tys zl + dodatki 10 tys
ludzie ludzie troszke wyobrazni.,a nie teorii
OBSERWATORR
2017-04-06 13:35
NOWE PROJEKTY POLITYCZNE, jakie ostatnio trafiły do Sejmu , zmieniające dotychczasowy sposób kształtowania STRUKTUR WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI oraz uprawnień kontrolnych INSTYTUCJI PAŃSTWOWYCH , jest elementem , który będzie bardzo wnikliwie oceniany przez DORADCÓW gospodarczych , konsultujacych warunki podejmowania inwestycji w Polsce przez firmy amerykańskie W wielkim błędzie jest pan wicepremier jeśli myśli , że inwestorzy zgodzą siezainwestować swoje kapitały 7 tysięcy kilometrów od własnego kraju , nie sprawdzając jak ten KRAJ funkcjonuje pod względem prawnym . Jest to wyjątkowo silny ARGUMENT dla przekonania na TAK lub NIE . Obecne zmiany nie służa do szybkiego podejmowania takich decyzji przez zainteresowanych Najpierw odczekają , poobserwują nim podejmą decyzję. . Pan wicepremier szybko się o tym przekona.
iwan
2017-04-06 07:14
Do wszystkich maruderów!. Jeśli dajemy komuś 80 mln, a on wydaje u nas na inwestycję 2 mld, to co narzekacie, różnica wynosi 1920 mln zł. Sam podatek vat z tego to ponad 400 mln. więc to czysty interes. A to, że u nas robią osie do merców, podwozia do Boingów, czy auta, to generalnie tworzy nasz eksport. Zarzut, że później to i tak wraca do Polski jest słaby, bo nikt mi nie powie, że kupujemy tyle aut ile produkujemy, bo jesteśmy jednym z największych producentów w europie.
Pokaż wszystkie komentarze (102)