Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dalsze interwencje NBP nie są wykluczone

0
Podziel się:

Prezes Rady Polityki Pieniężnej, Marek Belka potwierdził, że możliwe są dalsze operacje sprzedaży dolarów i euro.

Dalsze interwencje NBP nie są wykluczone
(pentagon.gov/public domain)

**Na pytanie czy możliwe są dalsze akcje interwencji na złotym prezes RPP, Marek Belka (na zdjęciu) odpowiedział: _ tak, są możliwe takie akcje _. Dodał, że decyzja o sprzedaży walut podjęta została przez zarząd NBP.

Aktualizacja, godz 17.05* *

_ - Decyzja o sprzedaży walut podjęta została przez zarząd. W naszej ocenie sytuacja tego wymagała. Obserwowaliśmy pewną destabilizację. Informowaliśmy BGK tak, aby działania nie były wzajemnie sprzeczne _ - powiedział Belka.

_ - Chcieliśmy uspokoić rynki. Taki sygnał, że jesteśmy i próby są obarczone ryzykiem kontrakcji ze strony NBP _ - dodał.

NBP w komunikatach informował, że dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote: 23 września, 30 września i 3 października. Belka dodał na konferencji prasowej, iż nadal uważa, że kurs złotego odbiega od kursu równowagi._ - Tak uważam, że na skutek zewnętrznych czynników kurs złotego odbiega od fundamentów i kursu równowagi _ - powiedział.

_ - Celem interwencji było uspokojenie sytuacji na rynku i to się udało - obserwujemy uspokojenie na rynku walutowym _ - powiedział członek RPP Andrzej Kaźmierczak. Zdaniem Belki, kurs złotego uzależniony będzie od sytuacji globalnej.

_ - Wszystko zależy od sytuacji na świecie. My nie zamierzamy walczyć z tendencjami, które są charakterystyczne dla całej gospodarki. Myślę natomiast, że jeżeli one dalej będą miały miejsce, to będą przebiegały łagodnie _ - powiedział prezes.

Podwyżki stóp mogą zaskoczyć jeszcze w tym rokuW październikowym komunikacie po posiedzeniu RPP pozostawiła ocenę dokonaną we wrześniu._ - W ocenie Rady, dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu _ - napisała RPP.

Sprawdź aktualne notowania CHFPLN
W ocenie RPP w najbliższych miesiącach wskaźnik CPI będzie na podwyższonych poziomach, a czynnikiem ryzyka będzie słabnący złoty._ - W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych _ - napisała RPP.

_ - W średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez oczekiwane obniżenie dynamiki krajowego wzrostu gospodarczego w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, a także dokonanego w pierwszej połowie bieżącego roku, podwyższenia stóp procentowych oraz oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie. Czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen jest natomiast wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego _ - dodano.

Rada ocenia, że pogarszają się perspektywy aktywności gospodarczej._ - Napływające dane dotyczące Polski wskazują, iż w ostatnich miesiącach nastąpiło pogorszenie wskaźników koniunktury, co sygnalizuje możliwość obniżenia się aktywności gospodarczej _ - napisano.

_ - Zwiększone ryzyko spowolnienia aktywności gospodarczej na świecie wraz z utrzymującymi się problemami fiskalnymi w niektórych krajach powodują utrzymywanie się napięć na światowych rynkach finansowych _ - napisano.

_ - Wobec podwyższonej awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych osłabiły się kursy walut krajów wschodzących, w tym kurs złotego. Do zwiększonej zmienności cen aktywów nadal przyczyniała się duża nadpłynność na globalnych rynkach finansowych, związana z silnie ekspansywną polityką pieniężną głównych banków centralnych _ - dodano.

Kurs euro/złoty może być stabilny do końca tygodnia - uważają dilerzy. Ich zdaniem, jeżeli jutro rano euro nie będzie kosztować poniżej 4,37 zł, to może utrzymywać się w najbliższych dniach w przedziale 4,37-4,41 zł.

_ - Dzisiaj był w miarę stabilny dzień. Złoty utrzymywał się w okolicach 4,40. Teraz akurat jest trochę niżej, co wynika z tego, że kurs euro/dolar odbił do góry. Poziom 4,37 może działać teraz jako poziom wsparcia. Na komunikat po posiedzeniu RPP rynek nie zareagował. To znaczy, że cały czas pozostajemy pod wpływem nastrojów globalnych. Poziomy powyżej 4,40 są raczej postrzegane jako ryzykowne _ - powiedział Bartłomiej Rostek, diler walutowy ING Banku Śląskiego.

_ - Zobaczymy, na jakim poziomie złoty się jutro otworzy. Jeżeli nie przebijemy 4,37, to oczekuję, że w najbliższych dniach euro/złoty może utrzymywać się w przedziale 4,37-4,41. Komentarz Belki, że możliwe są dalsze interwencje, tylko chwilowo może umocnić złotego. Do ważniejszych wydarzeń w najbliższych dniach należą dane z rynku pracy w USA w piątek _ - dodał.

RPP podała dzisiaj, że pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej. Rada podała w komunikacie, że nadal nie wyklucza dostosowania stóp, jeśli pogorszą się perspektywy inflacji. Marek Belka, szef NBP, powiedział dzisiaj na konferencji, że możliwe są dalsze operacje sprzedaży walut za złote.

Dilerzy uważają, że rentowności mogą być stabilne w tym tygodniu._ - Dzisiaj obserwowaliśmy odreagowanie po poprzednich dniach korekty - ceny poszły do góry. Pomogła globalna większa chęć do podejmowania ryzyka i wzrosty na giełdach. Moim zdaniem, to inwestorzy zagraniczni kupujący polskie papiery zadecydowali o wzrostach cen. Wczoraj też było to widać, ale nie w takim stopniu. Prezes Belka dzisiaj nie dał sygnału, który może być przez rynek długu entuzjastycznie odebrany _ - powiedział Marek Kaczor, szef dilerów papierów dłużnych PKO BP.

_ - Oczekuję trendu bocznego w najbliższych dniach na obecnych poziomach. Będziemy czekali na impuls, który pozwoli wybić się dalej. Przed dalszymi wzrostami cen może powstrzymywać niepewność odnośnie wyników wyborów. W tym tygodniu, moim zdaniem, dalsze wzrosty cen są mało prawdopodobne _ - dodał.

O polityce monetarnej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ebc;zadecydowal;o;stopach;procentowych,1,0,905473.html) Jest ważna, oczekiwana decyzja dla Eurolandu Stopy procentowe w strefie euro pozostały na niezmienionym poziomie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t77887.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/bank;centralny;anglii;ustalil;stopy;procentowe,201,0,905417.html) Bank centralny Anglii ustalił stopy procentowe Stopy procentowe w Anglii pozostały na niezmienionym poziomie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)