Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Darmowy podręcznik. Rozpoczęła się dystrybucja "Naszego elementarza"

0
Podziel się:

Pierwsza z czterech planowanych część Naszego elementarza dostarczona zostanie za pośrednictwem kuratoriów.

Darmowy podręcznik. Rozpoczęła się dystrybucja "Naszego elementarza"
(PAP/Radek Pietruszka)

Zamówione przez szkoły egzemplarze powinny dotrzeć do placówek najpóźniej 22 sierpnia - poinformował w środę resort edukacji. Premier Donald Tusk poinformował, że z oferty skorzystało ponad 97 procent placówek.

Pierwsza z czterech planowanych część _ Naszego elementarza _ dostarczona zostanie za pośrednictwem kuratoriów.

Zamówienia i zapotrzebowania na darmowy rządowy podręcznik szkoły mogły składać do 23 lipca za pomocą specjalnej aplikacji na portalu Systemu Informacji Oświatowej; dotyczyło to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych. Premier Donald Tusk poinformował w środę, że z oferty skorzystało ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało także, że w sytuacji, gdy szkoła będzie potrzebowała więcej egzemplarzy _ Naszego elementarza _ niż zamówiła w lipcu, bo do I klasy zapisane zostały kolejne dzieci, będzie mogła wystąpić o dodatkowe podręczniki z rezerwy kuratorów. Zamówienie na nie będzie można składać od 11 sierpnia.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy _ Nasz elementarz _ pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców, by kupili podręczniki sami.

_ Nasz elementarz _, obok wersji standardowej, której dystrybucję rozpoczęto w środę, ma także adaptacje dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych; są cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Chodzi o uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją.

We wrześniu do I klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 r.

Z danych zebranych przez MEN przy okazji zbierania zamówień na podręczniki wynika, że w I klasach będzie ponad 522 tysięcy uczniów, czyli 95 proc. szacowanej liczby pierwszaków.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)