Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata ekonomiczna SLD. Mówił Miller i Rostowski

0
Podziel się:

- Polska nie jest ani platformerska, ani pisowska, ani eseldowska, tylko jest naszym dobrem wspólnym - powiedział szef SLD.

Debata ekonomiczna SLD. Mówił Miller i Rostowski
(PAP/Bartłomiej Zbiorowski)

Szybszy rozwój, sprawiedliwy podział bogactwa i więcej Europy - to wyzwania, jakie według SLD stoją przed Polską.

Aktualizacja, godz. 13.40

Szef ugrupowania Leszek Miller otwierając debatę ekonomiczną SLD, podkreślił, że tylko sprawna i konkurencyjna gospodarka może zapewnić realizację celów społecznych. Szef SLD wskazał też na potrzebę zmian w polityce na szczeblu unijnym:

- _ Polska jest w Unii Europejskiej, ale wielu rozwiązań, które są standardami wspólnej Europu nie udało się jeszcze przeszczepić do nas. _ Nie _ dla demokracji zgodnej z rynkiem, a _ tak _ dla rynku zgodnego z demokracją _- powiedział szef SLD.

_ - Potrzebny jest nowy kompromis pomiędzy racjonalnością rynków i racjonalnością zachowań społeczeństw, które coraz trudniej godzą się na politykę ciągłych wyrzeczeń _ - mówił szef SLD.

_ - By wszystkie procesy rynkowe służyły ludziom i by człowiek zawsze był ważniejszy niż rynek _ - mówił. Także po to - tłumaczył Miller - _ by najlepiej wykształcona generacja, w Polsce i w Europie, nie czuła się generacją straconych szans _ i _ by było więcej sprawiedliwości i godności _.

Sprawiedliwy podział - kontynuował - _ bo tylko on gwarantuje państwo bez wrogów, państwo bez obywateli, którzy czują się pokrzywdzeni i wykluczeni _, a _ więcej Europy, bo Polska jest w UE, a wiele rozwiązań, które są standardami we wspólnej Europie nie zostało jeszcze przeszczepionych do nas _.

_ - Jako Europejczycy mamy wielkie powody do satysfakcji. Niecałe 8 proc. ludności świata wytwarza 30 proc. światowego bogactwa _ - zauważył. Choć - jak dodał - _ gołym okiem widać, że zjawiska kryzysowe boleśnie dotykają Europę _.

W związku z tym - przekonywał Miller - trzeba się zastanowić _ nad skuteczną obroną naszego kraju i Unii Europejskiej przed zjawiskami kryzysowymi _. _ Zdajemy sobie sprawę, że wspólne interesy, źródła pozyskiwania dochodów i zamożności, systemy kształcenia i socjalne są ze sobą połączone i nasza solidarność z Europą pomaga w osiągnięciu narodowych celów _ - mówił szef Sojuszu.

Dodał, że debata będzie też dotyczyła sytuacji Polski w kryzysie gospodarczym. _ - Chcemy wyjść poza program jednej partii politycznej, zdając sobie sprawę, że Polska nie jest ani platformerska, ani pisowska, ani eseldowska, tylko jest naszym dobrem wspólnym _ - zaznaczył Miller.

Minister finansów Jacek Rostowski, komentując słowa swojego przedmówcy, podkreślił, że najważniejszym postulatem do realizacji przez rząd jest zapewnienie nie tylko rozwoju, ale też bezpieczeństwa:

_ - Będziemy mieli trudny koniec 2012 i trudny 2013 rok, ze znaczącym spowolnieniem, jesteśmy tego świadomi. Zapisaliśmy to w naszych założeniach, na których zbudowaliśmy budżet na 2013. Mamy jednak wszelkie powody przypuszczać, że 2014 i 2015 w Europie będą lepsze i wobec tego w Polsce zaczniemy widzieć odbicie gospodarcze, może nawet znaczące _ - ocenił Rostowski podczas debaty ekonomicznej SLD w Sejmie.

Dodał, że _ można przypuszczać i należy mieć nadzieję, że w Polsce to odbicie będzie mocniejsze i bardziej długotrwałe _. Minister uznał, że aby sytuacja w Unii Europejskiej była stabilna, to strefa euro musi się szczególnie integrować. _ - Dla nas jest bardzo ważne, by ta integracja była bezpieczna dla samej strefy euro, nie odbywała się kosztem Polski _ - zaznaczył.

_ - Dobrym przykładem są negocjacje w kontekście unii bankowej. Jeden za naszych postulatów, to kontrola demokratyczna nad nowym jednolitym nadzorem europejskim, którym ma być europejski bank centralny _ - powiedział Rostowski.

Zaznaczył, że _ z punktu widzenia technicznego jest to trudne do osiągnięcia, bo pełna niezależność EBC zapisana jest w traktatach, ale jest to niezależność w kontekście prowadzenia polityki monetarnej, a nie w kontekście prowadzenia nadzoru finansowego _.

Według ministra finansów właśnie w kontekście prowadzenia nadzoru finansowego EBC musi podlegać _ prawdziwej demokratycznej kontroli, instytucji europejskich jak Parlament Europejski i państw członkowskich Unii _.

Ocenił, że dla Polski kluczowym elementem w budowie unii bankowej jest to, by integracja była _ zdrowa dla samej strefy euro, ale także, aby nas nie wykluczała i była nam przychylna _. _ Myślę, że wszyscy chcemy przyjąć euro, ale wpierw euro musi być bezpieczne _ - zaznaczył Rostowsk.

Kluczowym dla przyspieszenia rozwoju Polski jest uproszczenie procesu zakładania firmy oraz procedur otrzymywania pozwolenia na budowę - mówił w czasie piątkowej debaty ekonomicznej SLD Marcin Piątkowski z Banku Światowego (BŚ).

Podkreślał, że kwestie te znalazły się na czele zaleceń BŚ dla Polski. W opinii Piątkowskiego należy kontynuować działania rządu, tak by firmę można było założyć całkowicie online i najlepiej za darmo.

Zaznaczył, że działalność gospodarczą można już zarejestrować przez internet, ale potem należy odwiedzić z dokumentami różne urzędy. - _ A to powinno być proste, jak plotkowanie na Facebooku _ - stwierdził.

Piątkowski zwrócił też uwagę, że założenie firmy w Polsce kosztuje stosunkowo dużo. W jego opinii państwo powinno zrezygnować z tych opłat. Niech to będzie promocja, ale i inwestycja, państwu, które straci te opłaty, to się zwróci potem - przekonywał.

Piątkowski zauważył też, że obecnie zbudowanie czegokolwiek, od _ altanki po elektrownię atomową _ wymaga praktycznie tej samej procedury. Jak mówił, tylko inwestycje _ ryzykowne społecznie _ powinny podlegać pełnej procedurze, a wszystkie inne inwestycje powinny być w jakimś stopniu albo i całkowicie z niej wyłączone. Uciążliwość uzyskiwania pozwoleń znacząco zmniejsza wielkość inwestycji w Polsce, a ich poziom i tak jest za niski - ocenił.

W konferencji SLD _ Odeprzeć kryzys!Dogonić czas _ biorą udział między innymi profesor Witold Orłowski, dr Marcin Piątkowski i profesor Janusz Czapiński.

Czytaj więcej o sprawach bieżących
Rostowski, Kołodko - będzie ciekawie Miller zapowiada, że debata ekonomiczna organizowana przez SLD będzie dotyczyć sposobów wyjścia z kryzysu.
Dlaczego Rostowski nie pobudza gospodarki? Pomysły są Rząd już nie ma monopolu na sposoby walki z kryzysem. Ofensywa opozycji.
Nie wykluczają spotkania z prof. Glińskim Leszek Miller zastrzegł, że jeśli taki wniosek się pojawi i spełni wszystkie wymogi formalne, to SLD nie wyklucza spotkania z kandydatem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)