Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Długi firm. Przedsiębiorcy dłużej czekają na pieniądze

0
Podziel się:

Odsetek firm, które nie mają żadnych kłopotów z uzyskaniem zapłaty lub problem ten u nich maleje (30,8 proc. firm) jest większy niż tych, u których on narasta (23,5 proc.).

Długi firm. Przedsiębiorcy dłużej czekają na pieniądze
(flyfloor/iStockphoto)

Utrzymujący się wzrost gospodarczy nie idzie w parze ze skłonnością do terminowego regulowania zobowiązań przez przedsiębiorców. Niemal co czwarta polska firma sygnalizuje wzrost problemów z otrzymaniem na czas zapłaty za towary i usługi - wynika z danych KRD.

Indeks Należności Polskich Przedsiębiorstw, który obrazuje przepływ należności pomiędzy przedsiębiorstwami, w I kwartale br. gwałtownie obniżył się osiągając poziom 84,2 pkt - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. _ To poziom z pierwszej połowy 2010 r., kiedy gospodarka wychodziła z kryzysu _ - czytamy w raporcie.

_ - Przedsiębiorstwom coraz trudniej uzyskać zapłatę za sprzedane towary i usługi. Nie mamy już do czynienia z chwilowym wahnięciem, a z trendem, bo taka sytuacja trwa już ponad dziewięć miesięcy. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku nie miało to wpływu na kondycję finansową polskich firm, bo opóźnienia w zapłacie rekompensowała im wyższa sprzedaż. Ale w pierwszym kwartale tego roku nastąpiła zmiana na gorsze _ - powiedział cytowany w komunikacie prezes KRD Adam Łącki.

Autorzy badania wskazują, że nadal odsetek firm, które nie mają żadnych kłopotów z uzyskaniem zapłaty lub problem ten u nich maleje (30,8 proc. firm) jest większy niż tych, u których on narasta (23,5 proc.). Eksperci z KRD podkreślają jednak, że różnica między liczebnością obu tych grup jest coraz mniejsza.

W efekcie taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na kondycję finansową przedsiębiorstw. _ W grudniu 2011 roku co czwarta polska firma informowała, że jej sytuacja finansowa uległa poprawie, natomiast na początku kwietnia takie deklaracje składało już tylko 21 proc. przedsiębiorstw, a prawie tyle samo - 19,8 proc. - wskazywało na pogorszenie się ich kondycji finansowej _ - czytamy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/94/m115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/male;przedsiebiorstwa;spodziewaja;sie;pogorszenia;sytuacji,95,0,1064287.html) *W Polsce będzie coraz gorzej? Oto prognoza * Przedsiębiorcy źle oceniają przepisy podatkowe i w większości przypadków nie zamierzają zwiększać zatrudnienia. W pierwszym kwartale br. wydłużył się też średni czas oczekiwania na zapłatę i wynosi on obecnie 4 miesiące i 12 dni. Ponadto eksperci z KRD wskazali, że 25,8 proc. wszystkich faktur jest płaconych po terminie. _ W 15 proc. z tych przeterminowanych faktur, termin płatności minął 12 miesięcy temu - takie płatności są uznawane już za stracone _ - napisano w komunikacie.

_ - Konsekwentnie twierdzę, że rosnące zatory płatnicze mają bardziej źródło w psychologii, niż w ekonomii. Co kwartał przedsiębiorcy bardziej pesymistycznie przewidują rozwój sytuacji, niż to potem znajduje odbicie w rzeczywistości. Ale na wszelki wypadek wstrzymują płatności, czekając aż ich kontrahenci im zapłacą. To niestety wywołuje łańcuszek podobnych reakcji w innych firmach. To niepokojące zjawisko _ - ocenił Łącki.

Niestety - jak wskazali autorzy badania - gospodarka ponosi coraz większe koszty takich zachowań. Prawie 36 proc. firm nie płaci w terminie swoim kontrahentom, bo same nie otrzymały zapłaty. Natomiast 35 proc. firm ogranicza inwestycje. _ Średnie koszty ponoszone przez firmy w związku z nieterminowymi płatnościami sięgają już 8 proc. wszystkich kosztów działalności _ - obliczyli eksperci z KRD.

Czytaj więcej o polskich przedsiębiorcach w Money.pl
Tak rozliczają PIT polscy przedsiębiorcy Niezwykłą popularnością cieszy się ciągle korzystanie z pomocy biur rachunkowych.
Przedsiębiorcy chwalą rząd. Zobacz, za co Możliwość zastosowania w obrocie między przedsiębiorcami faktur uproszczonych, to dobry pomysł, gdyż usprawni i przyśpieszy rozliczenia - oceniają eksperci Lewiatana.
Dlaczego zmowy zagrażają konkurencji? Szkodliwość konkretnego naruszenia ma także wpływ na wysokość kary przewidzianej w przepisach antymonopolowych - pisze dla Money.pl Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)