Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 2022 roku Polska będzie wśród 20 najbogatszych krajów świata

0
Podziel się:

O dobrobycie, w którym będą żyli Polacy, przekonywał dziś Donald Tusk.

Do 2022 roku Polska będzie wśród 20 najbogatszych krajów świata
(Reporter)

Premier zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat, dzięki funduszom europejskim, będziemy świadkami kolejnego skoku cywilizacyjnego w Polsce. Pomóc ma prawie 500 miliardów złotych, licząc środki na lata 2014-2020 z unijnego budżetu dla Polski.

Aktualizacja 16:16

Szef rządu dodał, że nie tak dużo już nam do tego brakuje, by znaleźć się w 20-tce najbogatszych państw świata. - _ Jak się startuje z czterdziestej pozycji, to łatwiej pokonywać tych pierwszych konkurentów. Jak jest się tak jak teraz Polska na 23 - 25 pozycji, w zależności od tego kto i kiedy liczy, to przed nami już wyłącznie poważni zawodnicy. Według naszych, ale i międzynarodowych obliczeń jest to cel realny. _

W tym czasie powinniśmy uzyskać 80 procent średniej Unii Europejskiej jeśli chodzi o PKB - _ Dzisiaj to jest 67 procent. Startowaliśmy z pułapu 50 procent, gdy zaczęła się nasza przygoda z UE. Widać jak nadganiamy te zaległości wobec najbardziej rozwiniętych państw europejskich. Jeżeli chodzi o długość autostrad i dróg ekspresowych to wyprzedzimy Wielką Brytanię. _

- _ Przed nami będą Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy. Będziemy piątym w Europie. A to, że akurat prześcigniemy Wielką Brytanię dzisiaj mi sprawia szczególną satysfakcję. Ta liczba najbardziej odpowiada temu głównemu wyzwaniu, jakie sobie stawiamy, czyli wyrównaniu poziomu życia i zwiększeniu poziomu dobrobytu w polskich domach _ - stwierdził Tusk.

Premier zaznaczył też, że w 2020 roku będziemy poniżej unijnej średniej jeśli chodzi o poziom ubóstwa. - _ Zakładamy, że do tego czasu 1,5 miliona obywateli wyjdzie ze strefy ubóstwa _ - powiedział szef rządu.

- _ Ja uważam, że to więcej mówi o tym zadaniu, które nas czeka, niż na przykład średnia płaca. Jak państwo wiecie, dane o średniej płacy częściej ukrywają przed nami nierówność zarobków, niż mówią prawdę. Natomiast fakt, że będziemy w Europie poniżej średniej poziomu ubóstwa, to już naprawdę będzie o czymś świadczyło _- dodał.

Szybki internet dla każdego

Rząd przyjął też dziś dotyczący ułatwienia dostępu do internetu Narodowy Plan Szerokopasmowy. Według założeń dokumentu do końca 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w dowolnej technologi.

Narodowy Plan Szerokopasmowy zakłada - oprócz powszechnego dostępu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s do końca 2020 roku - również _ doprowadzenie do wykorzystania dostępu do internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s przez 50 proc. gospodarstw domowych do końca 2020 roku _.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, szerokie wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych przyczyni się do głębokiej modernizacji polskiej gospodarki, rozwoju gospodarki internetowej, upowszechnienia usług e-administracji, rozwoju nowych branż i powstawania nowych modeli biznesowych opartych o wykorzystanie sieci. Sieci szerokopasmowe, umożliwiające błyskawiczne zbieranie oraz przesyłanie dużych ilości danych i bezawaryjną komunikację są już w wielu miejscach na świecie z sukcesem wykorzystywane m.in. w sektorze zdrowia, edukacji czy w ochronie środowiska.

CIR wskazało, że elementami Planu są m.in. bezpieczny i szybki dostęp do elektronicznych usług publicznych, sprawna komunikacja między instytucjami publicznymi, obywatelami i biznesem, rozwój społeczeństwa cyfrowego, rozwój nowoczesnej edukacji oraz rozwój badań i innowacji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)