Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre wiadomości, Polacy ruszyli na zakupy

0
Podziel się:

Sprzedaż detaliczna poszła mocno w górę, poprawiły się nastroje.

Dobre wiadomości, Polacy ruszyli na zakupy
(Andresr/Dreamstime)

*Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 12,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, po wzroście o 5,8 proc. rok do roku w styczniu, a porównując miesiące wzrosła o 1,8 proc. - podał GUS.*

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w lutym o 8,6 proc. rok do roku. Obroty w handlu detalicznym w lutym 2011 roku wzrosły o 13,6 proc. rok do roku, po wzroście w styczniu o 13,4 rok do roku - podał GUS.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w marcu oceniany mniej pesymistycznie niż w lutym, ale gorzej niż w marcu przed rokiem. Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w marcu na poziomie minus 1 (w lutym minus 3) - podał GUS. _ Mimo iż przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż negatywnie, podobnie jak w lutym, to prognozy w tym zakresie są już optymistyczne. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast przewidywania wskazują na możliwość ich zmniejszenia _ - napisano w komentarzu.

Z badań wynika, że poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ Mimo iż przedsiębiorcy odnotowują spadek bieżącej sprzedaży, podobnie jak w lutym, to prognozy w tym zakresie są już optymistyczne. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast prognozy wskazują na możliwość zmniejszenia trudności w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. Mimo to ilość towarów zamawianych u dostawców może być nieznacznie zwiększana. Planowane redukcje zatrudnienia są nieco wyższe od przewidywanych w lutym. Przedsiębiorcy sygnalizują dalszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów _ - napisano w raporcie.

Zdaniem autorów raportu, najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają małe podmioty. Jedynie przedsiębiorstwa duże oceniają koniunkturę pozytywnie.

_ Spośród badanych w marcu jednostek 5,1 proc. nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,6 proc. przed rokiem). Największe trudności napotykane przez respondentów zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 58 proc. przedsiębiorstw - tak w marcu br. jak i w ub. r.), kosztami zatrudnienia (54 proc. w marcu br., 52 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), niedostatecznym popytem (48 proc. w marcu br., 49 proc. przed rokiem), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (44 proc. w marcu br. i przed rokiem) _ - napisano.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)