Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolny Śląsk zaprasza Chińczyków. Liczą na wspólne projekty

0
Podziel się:

Marszałek województwa dolnośląskiego liczy na to, że uda się przekonać chińskich biznesmenów do udziału w projektach realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Dolny Śląsk zaprasza Chińczyków. Liczą na wspólne projekty
(ernop/CC/Flickr)

Samorządowcy z Dolnego Śląska będą kusć inwestorów z Państwa Środka . Odwiedzą m.in.: P ekin, Szanghaj i Nankin.

Wyjazd jest organizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - _ Współpraca naszego regionu z Chinami wygląda bardzo dobrze, ale chcemy pójść krok dalej - _ mówi marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

Samorządowcy liczą na to, że uda się zainteresować Chińczyków m.in. udziałem w prywatyzacji Jelchemu i projekcie przebudowy dróg wojewódzkich. Ma on być realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. - _ Nie odstrasza nas to, co stało się na A2. To pokazuje, także drugiej stronie, że trzeba przygotować dobrą ofertę _ - podkreśla Jurkowlaniec, W tej chwili wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego przygotowywana jest dokumentacja. Procedura wybory wykonawcy ma ruszyć na początku drugiej połowy roku.

By zachęcić Chińczyków samorządowcy zamierzają pokazać atuty regionu. -_ Czyli m.in. położenie geograficzne i wykwalifikowaną kadrę _ - zapowiada Jurkowlaniec.

Dolny Śląsk jest liderem eksportu do Chin i zdecydowanie wyprzedza pozostałe województwa. Ponad 41 proc. całego polskiego eksportu na rynek azjatycki pochodzi z tego regionu. Kolejne miejsca zajmują woj. mazowieckie (11 proc.), Śląskie (9 proc.), Lubelskie (5 proc.) i Małopolskie (4 proc.).

Najwięksi dolnośląscy eksporterzy to: KGHM Polska Miedź (miedź elektrolityczna), Faurecia Wałbrzych (komponenty do siedzeń samochodowych), PM Poland S.A. Jelenia Góra (maszyny do produkcji papierniczej). Na rynku Państwa Środka z powodzeniem działa też m.in. wrocławska Selena, która w branży produkcji i sprzedaży artykułów chemii budowlanej.

W czasie rozmów - m.in. z gubernatorami prowincji Zheijang i Jiangsu oraz reprezentantami firm obecnych na polskim rynku - samorządowcy chcą też dowiedzieć się, w jakich branżach dolnośląskie firmy mają szansę na współpracę z Chińczykami. - _ Chcemy, by kolejnym etapem były wyjazdy branżowe naszych przedsiębiorców _ - mówi Jurkowlaniec.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)