Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - do końca 2013 r

0
Podziel się:

Rada ministrów rolnictwa UE przedłużyła uproszczony system dopłat dla Polski.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników - do końca 2013 r
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Rada ministrów ds. rolnictwa Unii Europejskiej przedłużyła do końca 2013 roku uproszczony system dopłat bezpośrednich dla polskich rolników - poinformował minister rolnictwaMarek Sawicki. *

Polska mogła stosować uproszczony system dopłat bezpośrednich przez pierwsze trzy lata od daty akcesji z możliwością przedłużenia o dwa kolejne czyli do końca 2008 r. - _ Dyskusja o przedłużeniu tego terminu jest nadal otwarta _ - powiedział Sawicki na konferencji prasowej.

Na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku Polska zgodziła się na stopniowe zwiększanie dopłat z 25 proc. w pierwszym roku obecności Polski w UE do 100 proc. w roku 2013. Polska chce wykorzystać trwającą dyskusję o przeglądzie wspólnej polityki rolnej, by zrewidować ten kalendarz.

Minister poinformował, że w przyszłym roku polscy rolnicy będą mogli wyprodukować prawie 190 tys. dodatkowych ton mleka. Z rezerwą z zeszłego roku włącznie, w roku 2008/09 będzie to dodatkowo ponad 350 tys. ton.

Oznacza to, że Polscy rolnicy będą mogli produkować od kwietnia w sumie 9,568 mln ton mleka rocznie. Zgoda ministrów rolnictwa krajów UE na zwiększenie produkcji ma być krokiem ku zapowiadanemu przez KE całkowitemu zniesieniu kwotowania produkcji mleka z końcem marca 2015 roku.

Dodał, że w poniedziałek Niemcy i Austria głosowały przeciwko; od głosowania wstrzymała się Francja, gdzie rolnicy obawiają się, że wzrost produkcji mleka doprowadzi do spadku jego ceny.

Sawicki dodał, że KE utrzymała dopłaty do przechowywania i eksportu wieprzowiny, ale nadal nie zgadza się na finansowanie interwencyjnego skupu tego mięsa. - _ KE pozostaje na stanowisku, że podtrzymuje dotychczasowy poziom wsparcia tego rynku _ - powiedział.

Minister podkreślił, że KE poważnie podchodzi do spraw związanych z energią odnawialną. KE rozważa wsparcie finansowe budowy instalacji do biodegradacji produktów ubocznych z produkcji rolniczej a także - _ utrzymanie płatności do roślin energetycznych _ - powiedział.

Wiceminister rolnictwaKazimierz Plockepowiedział na konferencji, że w resorcie rolnictwa trwają prace nad ustawami związanymi z rybołówstwem. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o uporządkowanie rybołówstwa bałtyckiego i przetwórstwa ryb.

- _ Trwają prace nad ustawą o rynku rybnym. To niezwykle ważna ustawa, bo rynek ten nie funkcjonuje w Polsce zbyt dobrze. Chodzi o to, aby powstały centra sprzedaży ryb i aukcje rybne _ - powiedział Plocke.

Dodał, że departament rybołówstwa w resorcie dopracowuje unijny Sektorowy Programu Operacyjny dla Rybołówstwa na lata 2007-2013. Wartość tego programu to 650 mln euro.

Pod koniec ubiegłego roku KE zwróciła do poprawienia przygotowany przez Polskę program dla rybołówstwa. - _ Trwają ostateczne ustalenia, żeby program rzeczywiście miał jak najlepsze referencje _ - dodał.

Wyjaśnił, że KE miała zastrzeżenia do dwóch punktów programu - pierwszy dotyczący zwiększenia systemu kontroli nad rybołówstwem bałtyckim, a drugi dotyczył analizy nakładów połowowych zasobów żywych w Bałtyku.

- _ Nasz program ma szansę uzyskać pozytywną akceptację ze strony KE, natomiast jego uruchomienie nastąpi prawdopodobnie w III kwartale 2008 r. _ - powiedział Plocke.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)