Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostawy gazu do Turcji. Rosja może zwiększyć na życzenie Ankary

0
Podziel się:

Rząd umożliwi krajowemu operatorowi sieci przesyłowej Botas kupowanie gazu na rynku kontraktów natychmiastowych, dzięki czemu łatwiej będzie mu zaspokoić podaż na gaz podczas ostrych tureckich zim.

Dostawy gazu do Turcji. Rosja może zwiększyć na życzenie Ankary
(CyberMacs/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Rosja jest gotowa zwiększyć tej zimy dostawy gazu do Turcji, jeśli władze w Ankarze wyrażą taką potrzebę i osiągnięte zostanie porozumienie - zadeklarował rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak w niedzielę podczas wizyty w Turcji.

_ - Zawsze pomagaliśmy Turcji, gdy zimą miała problemy (z gazem). Jeśli zaszłaby taka potrzeba, a obie strony doszłyby w tej sprawie do porozumienia, możemy ponownie udzielić pomocy _ - podkreślił Nowak podczas wizyty w mieście Karasu nad Morzem Czarnym, 200 km na wschód od Stambułu. Minister wziął tam udział w ceremonii otwarcia nowej fabryki rosyjskiego producenta samochodów GAZ.

Minister energetyki Turcji Taner Yildiz w listopadzie zapowiedział, że rząd umożliwi krajowemu operatorowi sieci przesyłowej Botas kupowanie gazu na rynku kontraktów natychmiastowych, dzięki czemu łatwiej będzie mu zaspokoić podaż na gaz podczas ostrych tureckich zim.

Turcja ma ograniczone możliwości składowania zapasów gazu w podziemnych magazynach, dlatego w przeszłości miewała problemy podczas zimowych miesięcy, gdy zapotrzebowanie na ten surowiec znacznie wzrastało.

Kraj ten jest drugim po Niemczech największym odbiorcą gazu od rosyjskiego Gazpromu i według prognoz w ciągu najbliższych 10 lat prześcignie Wielką Brytanię na pozycji największego konsumenta gazu w Europie.

W poniedziałek do Turcji przybędzie prezydent Rosji Władimir Putin na rozmowy o energetyce i kryzysie syryjskim, który nadszarpnął relacje między obydwoma krajami.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)