Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostawy gazu. Gaz-System zainwestuje miliardy złotych na dalszą ekspansję

0
Podziel się:

Prawie trzy miliardy złotych chcą przeznaczyć na rozwój swojej działalności.

Dostawy gazu. Gaz-System zainwestuje miliardy złotych na dalszą ekspansję
(lagereek/iStockphoto)

Gaz-System planuje wydać w 2012 roku na inwestycje 2,7 miliarda złotych. Przeznaczy to między innymi na budowę nowych gazociągów.

Do końca 2014 roku nakłady mają wynieść 8 miliardów złotych, a w kolejnych czterech latach w sumie 3 miliardy złotych - poinformował w czwartek prezes spółki Jan Chadam. Jak zaznaczył, w tym roku spółka chce wydać 1,7 miliardów złotych na budowę gazociągów, 0,6 miliarda złotych na pozostałe inwestycje w systemie przesyłowym, a 0,4 miliarda złotych na dokapitalizowanie spółki Polskie LNG.

Prezes przedstawił też wyniki finansowe spółki za 2011 rok. Przychody firmy wyniosły 1,53 miliarda złotych, a zysk 391 milionów złotych. _ - Udało się uzyskać bardzo dobry wynik finansowy na poziomie prawie 400 mln zł _ - ocenił.

W latach 2015-18 inwestycje Gaz-Systemu mają wynieść w sumie kolejne 3 miliardy złotych. Po 2018 roku spółka chce rozbudować system przesyłowy w związku z planowaną eksploatacją gazu łupkowego, ale wartość inwestycji nie jest jeszcze znana.

_ - Szacujemy, że trzeba będzie wykonać kolejne 1 tysiąc kilometrów gazociągów, gdyby optymistyczne prognozy obecności gazu łupkowego w Polsce się potwierdziły _ - powiedział Chadam.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/226/m135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gaz-system;spodziewa;sie;300;milionow;zlotych;zysku;netto,12,0,867596.html) *Gaz-System spodziewa się 300 milionów złotych zysku netto * Gaz-System spodziewa się, że pomimo spadku taryfy przesyłowej zysk netto firmy w 2011 roku będzie znacznie wyższy niż założono w budżecie Zapowiedział, że do końca tego roku ma być przygotowane studium wykonalności projektowanego gazociągu Polska-Litwa, a w 2013 roku ma być podjęta decyzja inwestycyjna. Do końca tego roku ma być też gotowe studium wykonalności dla gazociągu Polska-Słowacja. Spółka analizuje też budowę gazociągu Polska-Dania oraz rozbudowę gazociągu Polska-Czechy.

Dziś Gaz-System podpisał z PKO BP umowę na kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 200 mln zł. Kredyt będzie dostępny do grudnia 2015 roku.

Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie naszego kraju. Firma zarządza aktywami o wartości około 5 miliardów złotych, na które składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tysięcy kilometrów gazociągów wysokiego ciśnienia i 15 tłoczni gazu. Zatrudnia ponad 2 tysiące osób.

Firma realizuje projekt budowy do 2014 r. ponad 1 tysiąc km nowych gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku (Polkowice-Żary, Jeleniów-Dziwiszów).

W 2011 roku Gaz-System ukończył budowę gazociągu Włocławek-Gdynia, tłoczni gazu w Goleniowie oraz tłoczni gazu w Jarosławiu. Jesienią 2011 roku spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy, które pozwala na przesył do kraju około 0,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

Do Gaz-Systemu należy też spółka Polskie LNG, odpowiedzialna za budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

Czytaj gazie w Money.pl
Uwolnienie cen gazu dla przemysłu najwcześniej za rok PGNiG przygotowało projekt programu uwolnienia gazu, który zostanie przekazany do konsultacji społecznych, które potrwają dwa tygodnie.
Ceny gazu spadną? Rosja stawia warunki Najpierw zmniejszono o połowę ilość gazu dostarczanego z Rosji. Teraz chcą zmienić umowy.
Gaz z Rosji płynie, ale są problemy techniczne Rosja jest wiarygodnym dostawcą gazu, występuje jednak obiektywny problem wystarczającej ilości tego surowca - uważa komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)