Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dotacje unijne dla instytucji kultury. Będzie badanie

0
Podziel się:

Badanie skierowane jest do przedstawicieli instytucji i organizacji prowadzących działalność kulturalną.

Dotacje unijne dla instytucji kultury. Będzie badanie
(Rex Roof/CC/Flickr)

Jak polskie instytucje kultury radzą sobie z problemami finansowymi, czy pozyskują środki europejskie, na jakie napotykają przeszkody - na te pytania odpowiadają ankietowani w badaniu _ Kultura do.finansowania _, które potrwa do 18 października.

Badanie _ Kultura do.finansowania _ przeprowadza Punkt Kontaktowy ds. Kultury, działający w strukturach Instytutu Adama Mickiewicza, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Badanie potrwa do 18 października, a jego wyniki zostaną przedstawione w listopadzie w raporcie podsumowującym.

Badanie skierowane jest do przedstawicieli instytucji i organizacji prowadzących działalność kulturalną. Projekt ma na celu zdiagnozować, jak radzą sobie one z problemami finansowymi, czy pozyskują środki europejskie, a jeśli nie - dlaczego i co zrobić, żeby w przyszłym okresie finansowania, czyli w latach 2014-20, Polska aktywniej i skuteczniej ubiegała się o unijne pieniądze na realizację międzynarodowych projektów kulturalnych.

O dofinansowanie z UE na projekty współpracy międzynarodowej, festiwale oraz tłumaczenia można ubiegać się m.in. w ramach unijnego Programu Kultura, który miał dotychczas dwie edycje: 2000-07 i 2007-13. O granty mogą ubiegać się zarówno organizacje pozarządowe, jak i instytucje publiczne, takie jak: teatry, muzea, galerie sztuki, orkiestry, zespoły artystyczne, centra kultury i sztuki, ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej, organizatorzy festiwali, stowarzyszenia, fundacje, wydawnictwa.

_ - Program Kultura na lata 2007-13 powoli dobiega końca, w związku z tym postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób polskie instytucje korzystały z tych funduszy. Program Kultura to jedna z wielu dostępnych możliwości dofinansowania działań kulturalnych. Chcemy zobaczyć z jakich innych grantów najczęściej korzystają polskie instytucje i czy Program Kultura, w porównaniu z innymi, tego typu programami, jest łatwiej czy trudniej dostępny, jakie są plusy i minusy uczestnictwa w nim _ - powiedziała Anna Hieropolitańska koordynująca projekt z ramienia Punktu Kontaktowego ds. Kultury.

Jak poinformowała, program na lata 2014-20 jest w trakcie przygotowań. - _ Poprzez to badanie chcemy po pierwsze zastanowić się, co należy zmienić w kolejnej edycji programu, aby był on bardziej dostępny dla polskich operatorów. _Kształt programu Kreatywna Europa planowanego na lata 2014-2020, nie jest jeszcze ostatecznie ustalony, znane są na razie tylko ogólne założenia. Opierając się na spostrzeżeniach osób, które korzystają z różnego rodzaju grantów, mamy możliwość przekazania uwag, które lepiej dostosują program do sytuacji polskiego sektora kultury.

_ _

Po drugie, jak tłumaczyła Hieropolitańska, zadaniem Punktu Kontaktowego jest informowanie, a następnie pomaganie wnioskodawcom w uzyskaniu grantów._ - Chcemy więc przy okazji tego badania dowiedzieć się, jakiego wsparcia potrzebują dzisiaj instytucje, żeby z takiego programu korzystać i jak w związku z tym powinny wyglądać kierunki naszego działania w najbliższym czasie. Co możemy zrobić u nas, w kraju, niezależnie od unijnych postanowień, czy też raczej komplementarnie do nich _ - mówiła.

Badanie w formie ankiety, umieszczone jest na stronie Punktu Kontaktowego ds. Kultury: http://www.program-kultura.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=358

O dofinansowanie z Unijnego Programu Kultura składanych jest około 800 aplikacji rocznie, z czego ponad 250 projektów - czyli około jedna trzecia - otrzymuje dotację. Polscy operatorzy kulturalni biorą udział w Programie od 2001 roku. W obecnej edycji, od roku 2007, polskie instytucje uczestniczyły w ponad 150 projektach podejmujących bardzo różnorodną tematykę. Od festiwalu Eko Union of Rock Festival, łączącego prezentację najnowszych trendów środkowoeuropejskiej muzyki rockowej oraz edukację ekologiczną z promocją Węgorzewa, poprzez Festiwal Muzyki Współczesnej _ Warszawska Jesień _, po Międzynarodowy Festiwal Transkaukazja, prezentujący kulturę współczesnego Kaukazu. Program Kultura jest skierowany również do wydawnictw, którym przyznaje rocznie 3 mln euro na przekłady literatury pięknej z i na języki 36 krajów europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyjątek z Polski. Jedna na ponad pół tysiąca Na ponad 500 naukowców, którzy dostaną dofinansowanie od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, znalazła się tylko jedyna Polka. Do wzięcia jest 800 mln euro.
W tym posłowie mówią jednym głosem Za uchwałą głosowało 421 posłów, przeciwko był jeden.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)