Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy

0
Podziel się:

Na ulicach egipskich miast polała się krew. Ministerstwo podwyższyło stopień zagrożenia, a biura podróży zaczęły odwoływać wyjazdy.

Egipt: Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy
(PAP/EPA)

Polskie MSZ odradza podróże do Egiptu. Resort spraw zagranicznych zwiększył w tej sprawie stopień zagrożenia na _ nie podróżuj _. Zgodnie z przepisami, komunikat odradzający turystom wyjazdy do Egiptu oznacza, że klienci mogą zwracać się do biur podróży, aby zapewniły im pobyt w innym miejscu albo natychmiast wypłaciły pieniądze. TUI Poland zdecydowało się odwołać wszystkie imprezy turystyczne w tym kraju do końca lata. Tymczasem z różnych części Egiptu zaczynają napływać pierwsze doniesienia o starciach i ofiarach śmiertelnych

Aktualizacja: 23:30

Egipskie Bractwo Muzułmańskie wezwało zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego do demonstrowania codziennie, _ dopóki nie skończy się zamach stanu _. Piątek był zorganizowanym przez Bractwo dniem _ marszów gniewu _.

Co najmniej sześćdziesiąt osób zginęło podczas zajść w Egipcie - donosi BBC powołując się na lokalne źródła. Zwolennicy obalonego prezydenta Mursiego po raz kolejny starli się z siłami bezpieczeństwa. Najwięcej ofiar naliczono w Kairze, gdzie do konfrontacji między stronami doszło na placu Ramzes. Niemal 25 osób zginęło w zamieszkach w innych miastach Egiptu, położonych w delcie Nilu - w Aleksandrii i w Ismailii.

Jak relacjonuje z Kairu specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski przez cały dzień zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego protestowali w _ Marszach gniewu _. To wyraz sprzeciwu wobec usunięcia demonstrantów ugrupowania z dwóch placów w Kairze. Manifestacje odbyły się pod hasłem - _ ludzie chcą obalić zamach stanu _ - odnoszącym się do wojskowego usunięciu Mursiego z funkcji prezydenta na początku lipca. Ugrupowanie zapowiedziało, że w ciągu najbliższego tygodnia wiece będą odbywały się codziennie.

Piątkowe protesty szybko przerodziły się w agresywne starcia. W Kairze w jednej z dzielnic doszło do walki między członkami Bractwa Muzułmańskiego a lokalnymi mieszkańcami. Słychać było liczne strzały karabinowe. Ugrupowania opozycyjne wobec Bractwa - Front Ocalenia Narodowego i Tamarod - wezwały do kontrmanifestacji. Armia zablokowała wejścia na plac Tahrir, który stał się symbolem obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka w 2011 roku.

Od godziny 19.00 trwa godzina policyjna. Według relacji wysłannika Polskiego Radia ulice Kairu opustoszały, ruch praktycznie zamarł.

W środę siły bezpieczeństwa zlikwidowały w Kairze dwa obozy zwolenników prezydenta Mursiego. Według oficjalnych źródeł zignęło kilkaset osób. Islamiści twierdzą jednak, że ofiar było nawet 3 tysiące. Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego są bardzo wzburzeni tamtymi wydarzeniami, które nazywają masakrą dokonaną przez policję. _ Macie krew na rękach! _ - krzyczeli dziś demonstranci, a na transparentach niesiono zdjęcia generała al-Sisiego, któremu po policzkach spływa krew.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z EGIPTU (BBC, ang):

Francois Hollande i Angela Merkel wezwali do natychmiastowego zaprzestania przemocy w Egipcie. Przywódcy Francji i Niemiec, którzy rozmawiali przez telefon, zaapelowali też o zwołanie spotkania szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej, poświęconego sytuacji nad Nilem. Miałoby do niego dojść w przyszłym tygodniu. Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Berlin i Unia Europejska powinny _ rozważyć naturę swych relacji z Egiptem _.

Przywódca Arabii Saudyjskiej wezwał arabską społeczność do sprzeciwienia się _ próbom destabilizacji _ Egiptu. Wystąpienie telewizyjne króla Abdullaha komentatorzy ocenili jako silne opowiedzenie się za rządzącą krajem armią, która wcześniej odsunęła od władzy prezydenta Muhammada Mursiego. Monarcha deklarował też, że _ Arabia Saudyjska, jej obywatele i rząd, jest za swoimi braćmi w Egipcie w walce przeciwko terroryzmowi _.

Wysoki przedstawiciel ONZ Jeffrey Feltman w przyszłym tygodniu odwiedzi Egipt, gdzie spotka się m.in. z przedstawicielami Bractwa Muzułmańskiego - poinformowano. Wizyta Feltmana ma pomóc ONZ w wypracowaniu strategii wobec kryzysu w Egipcie. Feltman, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych, _ spotka się zarówno z osobami z rządu, jak i spoza niego, w tym z przedstawicielami Bractwa Muzułmańskiego _, aby _ wysłuchać różnych poglądów na obecny kryzys i sposoby jego rozwiązania _ - podała ONZ w oświadczeniu.

MZS apeluje: nie jedźcie do Egiptu

Polskie MSZ odradza podróże do Egiptu. Resort spraw zagranicznych zwiększył w tej sprawie stopień zagrożenia na _ nie podróżuj _. Nie wprowadzano stopnia _ opuść natychmiast _. Wcześniej ostrzegano przed wyjazdami do dużych miast, natomiast podawano, że w kurortach nad Morzem Czerwonym jest bezpiecznie.

Michał Safianik z polskiego MSZ stwierdził, że ostrzeżenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polakom. Powinni wziąć je pod uwagę planujący wakacje - dodał. Safianik oświadczył, że polska ambasada w Egipcie nie zostanie zamknięta.

_ W związku z sytuacją bezpieczeństwa w Egipcie i możliwością wystąpienia realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli polskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu. Obywatele polscy przebywający w tym kraju powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich hoteli, domów i miejsc pracy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca w szczególności unikanie miejsc publicznych: bazarów, muzeów, centrów handlowych - _ czytamy w najnowszym komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Osobom przebywającym w kurortach MSZ ponownie kategorycznie odradza wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu.

Jak czytamy dalej w komunikacie: _ Na obszarze całego kraju na okres jednego miesiąca wprowadzono stan wyjątkowy. W tej sytuacji wszystkie firmy organizujące w Egipcie różnego rodzaju wycieczki zostały uprzedzone, iż nie otrzymają od władz porządkowych żadnych pozwoleń na ich przeprowadzenie w najbliższym czasie. Tym samym oznacza to, że turyści zobowiązani są do przebywania jedynie w miejscowościach turystycznych w których zamieszkują. MSZ zwraca się z apelem o neutralne zachowanie w stosunku do sytuacji wewnętrznej w Egipcie, odpowiedzialność i bezwzględne stosowanie się do zaleceń służb porządkowych, a zwłaszcza przestrzegania godziny policyjnej. _

_ - Jeśli biura podróży odwołają wyjazd do Egiptu, to muszą zapewnić klientom udział w alternatywnej imprezie - _ zapewnia prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski. Nie jest natomiast jasne, czy klientom będzie przysługiwał całkowity zwrot pieniędzy, jeśli sami odstąpią od umowy z biurem. Paweł Niewiadomski powiedział, że biura podróży podejmują teraz decyzje, czy odwoływać swoje wyjazdy do tego kraju. Nie wiadomo jednak, czy klientowi będzie przysługiwał całkowity zwrot pieniędzy, jeśli to on odstąpi od umowy. Trwają analizy prawne takiej sytuacji. Klientowi na pewno przysługuje zwrot pieniędzy po potrąceniu kosztów, poniesionych przez biuro.
Paweł Niewiadomski powiedział, że nie ma konieczności, aby biura podróży odradzały wyjazdy do Egiptu. Rekomendacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest bowiem jednoznaczna. Prezes Izby Turystyki podkreślił, że w egipskich miejscowościach turystycznych panuje spokój. Nie było przypadków, w których turyści byliby zagrożeni.

Różna strategia biur podróży na sytuację w Egipcie. Ze względu na napiętą sytuację w tym kraju, polski MSZ zaczął dziś odradzać wyjazdy do Egiptu. Biuro podróży TUI Poland zdecydowało się odwołać wszystkie turnusy w Egipcie do końca października. Klienci, którzy wykupili tam wczasy, dostaną do wyboru propozycje wyjazdu w inne miejsce lub zwrot pieniędzy. Ci, których wycieczki trwają, zakończą urlop zgodnie z planem. W najgorszej sytuacji są klienci, którzy do Egiptu mieli lecieć za kilka godzin. Ich lot zostanie odwołany. Zamiast alternatywnych wakacji dostaną najprawdopodobniej tylko zwrot pieniędzy.

Zupełnie inaczej zachowało się biuro Alfa Star - firma nie widzi zagrożenia dla turystów i nie odwołała wycieczek. Tak mówił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Artur Altman, rzecznik touroperatora. Stwierdził też, że rekomendacja, którą dziś wydał polski MSZ jest sprzeczna, bo z jednej strony resort odradza wyjazdy do Egiptu, a z drugiej mówi, że w kurortach jest bezpiecznie. Rzecznik biura dodaje, że paradoksalnie teraz w Egipcie jest bezpieczniej niż kilka dni temu. Argumentuje, że wynika to ze zwiększonej czujności wojska i policji turystycznej w kurortach.

Z kolei portal travelplanet.pl, sprzedający wycieczki biur podróży, na razie nie wycofał z oferty podróży do Egiptu. Jednak analizuje i takie rozwiązanie - tłumaczy Jarosław Kałucki z tej platformy. Stwierdził on, że portal nie jest wyłącznie bezwolnym narzędziem w rękach touroperatorów. Zaznaczył jednak, że głównym decydentem w tej sprawie są biura podróży organizujące sprzedawane przez Travelplanet wycieczki.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca także śledzenie ogłoszeń zamieszczanych na stronie internetowej MSZ oraz Ambasady RP w Kairze i informacji w mediach lokalnych. Wszystkie osoby przebywające w Egipcie powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat, a w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa kontaktować się bezpośrednio z ambasadą RP w Kairze po numerami telefonów: +201024626010 lub +201005485500.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponowne starcia w Egipcie. Kolejne ofiary Kilkadziesiąt tysięcy zwolenników obalonego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego wyruszyło w piątek z północno-wschodniej części Kairu do centrum miasta, domagając się _ końca rządów armii _. Lokalne media donoszą o pierwszych starciach i ofiarach śmiertelnych.
MSZ odradza podróże nad Morze Czerwone Alert obowiązuje w dalszym ciągu dla północnej części półwyspu Synaj oraz obszarów przy granicy z Izraelem
Turcja chce pilnego posiedzenia ONZ Rada powinna podjąć działania po tej masakrze - podkreślił szef tureckiego rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)