Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egzaminy na aplikacje prawnicze. Blisko 3,4 tys. osób zdało

0
Podziel się:

W 2016 r. aplikacje prawnicze - adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą - będzie mogło rozpocząć 3 tys. 370 osób. Zdawalność na aplikacje: adwokacką i radcowską okazała się niższa niż w zeszłym roku - poinformował w poniedziałek resort sprawiedliwości.

Egzaminy na aplikacje prawnicze. Blisko 3,4 tys. osób zdało
(Karolina Misztal/REPORTER)

"Osoby, które otrzymały z egzaminu wynik pozytywny będą uprawnione, w okresie dwóch lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku, do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji" - przypomniało ministerstwo.

W sobotę w całym kraju do egzaminów na aplikacje prawnicze przystąpiło łącznie 8 tys. 940 osób. Na aplikację adwokacką zdawało 2 tys. 950 osób, na aplikację radcowską 4 tys. 650 osób, na aplikację notarialną 740 osób, zaś na aplikację komorniczą 600 osób. Egzaminy przed 68 komisjami odbyły się w 24 miastach w Polsce.

Egzamin na aplikację adwokacką zdało w tym roku około 37,5 proc. kandydatów, czyli około 1,1 tys. osób. Wyższą zdawalność odnotowano w poprzednich latach. Przed rokiem wyniosła ona 53,6 proc.; 50 proc. przekroczyła także w latach 2011-2012.

Egzamin na aplikację radcowską zdało około 34,3 proc. kandydatów, czyli około 1,6 tys. osób. W zeszłym roku zdawalność tego egzaminu sięgnęła poziomu 48,6 proc.

W odniesieniu do egzaminów na te aplikacje największą zdawalność - zbliżoną do 50 proc - w tym roku odnotowano w komisjach w Krakowie, najniższą zaś - poniżej 20 proc. - w Zielonej Górze.

"W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką i radcowską - na co zwrócili uwagę przewodniczący komisji - kandydaci najwięcej błędnych odpowiedzi udzielali m.in. na pytania z zakresu prawa gospodarczego i handlowego oraz z prawa materialnego administracyjnego" - wskazało ministerstwo.

Egzamin na aplikację notarialną zdało w tym roku około 39,5 proc. kandydatów, czyli około 290 osób. Przed rokiem zdawalność tego egzaminu wyniosła 44,1 proc.

Egzamin na aplikację komorniczą zdało natomiast około 64,4 proc. kandydatów, czyli około 390 osób. W zeszłym roku zdawalność tego egzaminu wyniosła 33,6 proc.

Kandydaci na aplikantów rozwiązywali w sobotę test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie co najmniej na 100 pytań.

"Szczegółowa analiza tegorocznych wyników egzaminów na aplikacje zostanie przygotowana i podana do publicznej wiadomości na początku 2016 r." - poinformowało MS.

Od roku 2009 kandydaci na aplikantów adwokackich i radcowskich rozwiązują taki sam test. Natomiast test dla kandydatów na aplikantów notarialnych oraz test dla kandydatów na aplikantów komorniczych są odmienne i uwzględniają specyfikę danego zawodu. Testy te nie obejmują prawa karnego, zawierają zaś zagadnienia m.in. z zakresu prawa finansowego.

"W przypadku egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą, od 2013 r. ujednolicono zasady przeprowadzania tego egzaminu z pozostałymi egzaminami na aplikacje samorządowe" - przypomniało MS.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)