Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci wiedzą, kiedy Polska wyprzedzi Niemcy

0
Podziel się:

Według autorów nowego studium Niemcy stracą pozycję gospodarczego lidera w UE.

Eksperci wiedzą, kiedy Polska wyprzedzi Niemcy
(Kadmy/Dreamstime)

Z powodu niechęci do wprowadzania reform i niedostatecznych nakładów na kształcenie niemiecka gospodarka może do roku 2040 utracić swą europejską pozycję i znaleźć się za słabą na razie gospodarką polską.

W książce _ Czas po kryzysie _, której współautorami są dyrektor prestiżowego brukselskiego Ośrodka Studiów nad Polityką Europejską Daniel Gros i współpracująca z tą instytucją austriacka dziennikarka Sonja Sagmeister przypomina się, że już teraz wskaźnik wzrostu gospodarczego w Polsce jest o dwa punkty procentowe wyższy niż w Niemczech.

Według tej publikacji, Polsce za 20 lat będzie się gospodarczo lepiej powodzić niż Niemcom.

[

O ile urośnie PKB Polski - wysyp nowych prognoz ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/o;ile;urosnie;pkb;polski;-;wysyp;nowych;prognoz,31,0,589087.html )
W nowych wschodnioeuropejskich państwach Unii Europejskiej proces nadrabiania zaległości nabiera coraz szybszego tempa, natomiast _ Niemcy stały się stare, syte i bierne _. Nawet kryzys nie zmusił ich mieszkańców do radykalnych przemyśleń.

Jak wskazuje studium, w niemieckim systemie oświaty zbyt wiele osób przerywa naukę szkolną przed jej ukończeniem i za mało jest tam absolwentów wyższych studiów. Dlatego w następnych pokoleniach Niemcom grozi przekształcenie się w _ kraj pracowników pomocniczych _.

Niemal nigdzie w Europie odsetek zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i na wyższych uczelniach nie jest tak niski jak w Niemczech - podkreśla studium. Wskaźnik 6 proc. stawia Niemcy za Wielką Brytanią z 9 proc. i Polską z 7 proc. Niemcom potrzebna jest reforma systemu oświatowego, a zwłaszcza zwiększenie liczby inżynierów i innych absolwentów wyższych uczelni.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)