Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci z Davos wezwali rządy do walki

0
Podziel się:

- Żaden rząd - od USA, przez Europę po Japonię - nie może pozwolić sobie na odpoczynek! - twierdzą ekonomiści w Davos.

Angela Merkel na Światowym Forum Gospodarczym
Angela Merkel na Światowym Forum Gospodarczym (PAP/EPA)

Czołowi eksperci z dziedziny gospodarki i finansów na zakończenie Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos nawoływali do pełnego zaangażowania w niwelowaniu kryzysu zadłużenia. [Aktualizacja 18:13]

Jest wiele sygnałów dających nadzieję, jednak poprawa sytuacji, która nastąpiła w ostatnich miesiącach, jest jeszcze zbyt delikatna i krucha - oceniła w sobotę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde podczas kończącej obrady forum dyskusji na temat perspektyw gospodarczych na rok 2013.

Według niej z tego powodu żaden rząd - od USA, przez Europę po Japonię - nie może pozwolić sobie na odpoczynek w wysiłkach zmierzających do konsolidacji narodowych budżetów.

Lagarde oświadczyła również, że przyjęte w 2012 roku instrumenty walki z kryzysem, jak Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (ESM), muszą być w pełni funkcjonalne i wykorzystywane zdecydowanie. Przyłączyła się też do wystosowanego przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel apelu, aby wzmocnić konkurencyjność Europy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/69/259397.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/swiatowe;forum;ekonomiczne;w;davos;rosja;krytykuje;ue,7,0,1237767.html) *Rosja w Davos o UE: _ To karygodne _ * _ Chciałbym skrytykować partnerów europejskich - nie zawsze nas oni słyszą _ - powiedział premier Rosji.

Także sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angel Gurria ostrzegł, że nie ma obecnie do dyspozycji żadnych dodatkowych instrumentów do walki z kryzysem. Jego zdaniem reformy strukturalne muszą być nadal konsekwentnie przeprowadzane, jeśli mają zapobiec powrotowi kryzysu.

Europejscy politycy już wcześniej bronili programów oszczędnościowych, mimo że mieszkańcy niektórych krajów, zwłaszcza osoby młode, mają z ich powodu znaczne trudności. Jak oświadczył w piątek włoski minister finansów Vittorio Grilli, zaklęte koło zadłużenia może być przerwane tylko przez zrównoważenie budżetów. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaapelował, by nie ustawać w wysiłkach zmierzających do zakończenia kryzysu zadłużenia.

Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi pochwalił w Davos postępy w konsolidacji krajowych budżetów i wprowadzaniu reform strukturalnych, które przynoszą jego zdaniem pierwsze efekty. Ocenił jednak, że postępy w strefie euro jeszcze długo nie będą na tyle silne, by pozwolić na zakończenie działań antykryzysowych prowadzonych przez rządy i banki centralne.

Z kolei szef Banku Światowego Jim Yong Kim ocenił, że zmiany klimatyczne są jednym z głównych zmartwień kierowanej przez niego instytucji, ponieważ uderzają przede wszystkim w ubogich mieszkańców Ziemi.

W 43. Światowym Forum Gospodarczym w Davos uczestniczyło ponad 2500 osobistości ze świata polityki, gospodarki i nauki, w tym blisko 50 szefów państw i rządów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pluszowy miś blokuje stację Shella w Davos Ekolodzy z wielkim pluszowym polarnym niedźwiedziem zajęli stację Shella w Davos.
RPP bez refleksu? Nie sprzyja _ walce z kryzysem _ Sceptycyzm, jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych przez RPP, nie sprzyja skutecznej walce z kryzysem - uważa premier Donald Tusk.
Cameron w Davos: Unia nie dla Wielkiej Brytanii Brytyjski premier zaostrza stanowisko w sprawie Unii Europejskiej. - _ To nie dla mnie, nie dla Brytanii _- powiedział.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)