Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert: gaz najszybszym sposobem ograniczenia emisji CO2

0
Podziel się:

Elektrownie napędzane gazem to rozwiązanie korzystne i będzie wybierane przez wiele krajów europejskich. Jeśli mówimy o zastępowaniu węgla, to ważnym czynnikiem, który musimy barć pod wagę, musi być gaz łupkowy.

Ekspert: gaz najszybszym sposobem ograniczenia emisji CO2
(lagereek/Dreamstime)

Najszybszym i najtańszym sposobem ograniczenia emisji CO2 jest wzrost wykorzystywania gazu, dzięki czemu ograniczone zostanie wykorzystywanie węgla - uważa profesor Uniwersytetu w Oksfordzie i szef grupy doradców ds. Energetycznej Mapy Drogowej 2050 Komisji Europejskiej Dieter Helm.

_ - To nie jest co prawda rozwiązanie długoterminowe, ponieważ gaz jest nadal emisyjnym paliwem. Jednak elektrownie napędzane gazem to rozwiązanie korzystne i będzie wybierane przez wiele krajów europejskich. Jeśli mówimy o zastępowaniu węgla, to ważnym czynnikiem, który musimy barć pod wagę, musi być gaz łupkowy. Gaz jest w znacznych ilościach dostępny w różnych regionach świata, również w Europie _ - zaznaczył.

Jego zdaniem postęp technologiczny, jaki dokonał się w poszukiwaniach złóż paliw kopalnych, całkowicie zmienił sytuację w tym sektorze. Helm podkreślił, że nie chodzi tylko o gaz łupkowy, ale także o znaczące zasoby ropy i gazu na Morzu Północnym i w rejonach arktycznych, które dzięki nowym technologiom stają się możliwe do wydobycia. Zaznaczył, że może mieć to ogromny wpływ na unijne cele w zakresie emisji CO2.

Wśród _ najlepiej rokujących _ technologii odnawialnych źródeł energii wymienił biomasę i energetykę wiatrową. W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie około 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA. Helm uczestniczył wczoraj w konferencji _ Gaz łupkowy a cele unijnej polityki energetyczno-klimatycznej _.

Więcej o energetyce gazowej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t86629.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/tusk;to;my;bedziemy;dyktowac;gazowe;warunki,234,0,914410.html) Tusk: To my będziemy dyktować gazowe warunki Eksploatacja komercyjna gazu łupkowego rozpocznie się prawdopodobnie w 2014 r. - twierdzi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t156358.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/komorowski;dzieki;gazowi;lupkowemu;mozemy;byc;potega,22,0,914198.html) Komorowski: Dzięki gazowi łupkowemu możemy być potęgą Polska jest krajem, w którym poszukiwania gazu z łupków są najbardziej zaawansowane we Europie - uważa prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgarzy;nie;chca;lupkow;wyszli;na;ulice,200,0,901832.html) Boją się gazu łupkowego. Wyszli na ulice W kilku miastach Bułgarii odbyły się protesty z udziałem kilkuset osób przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)