Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksport do Azji koleją przez Kazachstan?

0
Podziel się:

Możliwe jest zwiększenie importu produktów rolno-spożywczych z Polski do Kazachstanu koleją wobec odnotowywanych ostatnio przez polskich przewoźników drogowych przypadków utrudnień w tranzycie do tego kraju.

Eksport do Azji koleją przez Kazachstan?
(Paweł Michalik/CC/Wikipedia)

Możliwe jest zwiększenie importu produktów rolno-spożywczych z Polski do Kazachstanu koleją wobec odnotowywanych ostatnio przez polskich przewoźników drogowych przypadków utrudnień w tranzycie do tego kraju - uważa ambasador Kazachstanu Erik Utembajew.

Dziś Utembajew rozmawiał o tym z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. W rozmowie uczestniczył również główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk.

W środę wicepremier Janusz Piechociński mówił, że są sygnały, iż strona rosyjska próbuje rozszerzyć embargo także na tranzyt objętych nim towarów przez terytorium Rosji.

Dziś prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek wyjaśnił, że sygnał o kłopotach z tranzytem, o którym mówił Piechociński, dotyczy pewnej wyspecjalizowanej w przewozach do Mongolii firmy, której Rosjanie z granicy rosyjsko-łotewskiej cofnęli pięć samochodów z towarem dla Mongolii. Dodał, że na wieść o kłopotach z tranzytem polscy przewoźnicy praktycznie przestali wozić ładunki do Kazachstanu czy na Kaukaz. Zastąpili ich na tych trasach przewoźnicy rosyjscy - podkreślił Buczek.

Podczas spotkania z ambasadorem Kazachstanu szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę m.in. na fakt nadal stosowanych przez Kazachstan restrykcji w imporcie z Polski bydła oraz trzody chlewnej. Sawicki przypomniał, że Białoruś - również członek Unii Celnej - zniosła 20 sierpnia br. zakaz importu z Polski bydła, przeżuwaczy oraz ich materiału biologicznego. Minister podkreślił, że konieczne jest w związku z tym pilne spotkanie oraz rozmowy przedstawicieli polskiej i kazachskiej służby weterynaryjnej.

Resort rolnictwa podkreślił w komunikacie, że Utembajew zadeklarował, iż Kazachstan jest zainteresowany w szczególności rozwojem produkcji rolnej oraz przetwórstwa, w ramach klastrów branży rolno-spożywczej, dlatego też liczy na udział polskich przedsiębiorców w ewentualnych inwestycjach w sektorze rolnym.

Sawicki zaproponował też zorganizowanie przez stronę polską w najbliższym czasie misji gospodarczej polskich przedsiębiorców, zainteresowanych współpracą w branży rolno-spożywczej, w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów z kazachskimi partnerami.

Dodał także, że dobrą okazją do nawiązania kontaktów dwustronnych przedsiębiorców mogą być Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych "Polagra-Food". Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził nadzieję, że ambasador Utembajew weźmie udział w tegorocznej edycji tych targów i jednocześnie ponowił zaproszenie do udziału dla ministra rolnictwa Republiki Kazachstanu.

Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)