Na skróty
Elektrownia atomowa w Polsce. Ostra dyskusja w PSL
2014-01-18 18:05

Elektrownia atomowa w Polsce. Ostra dyskusja w PSL

Elektrownia atomowa w Polsce. Ostra dyskusja w PSL
[fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz]

Podczas posiedzenia Rady Naczelnej PSL zgłoszono projekt uchwały, w którym za postulat programowy Stronnictwa uznaje się rezygnację Polski z planu budowy elektrowni atomowej. Projekt zobowiązuje szefa PSL, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego do wykonania uchwały.

Z informacji PAP wynika, ze uchwała wywołała burzliwą dyskusję podczas obrad Rady, a do jej poparcia przekonywali m.in. szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury i przewodniczący Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski. Według źródeł PAP w kierownictwie partii, dokument ma być poddany pod głosowanie podczas kolejnego posiedzenia Rady. Ta zbiera się co trzy miesiące.

Budowa dwóch elektrowni jądrowych jest w planach rządu; pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r. Piechociński zapowiadał wcześniej, że Polska obok Wielkiej Brytanii będzie największym inwestorem w energetykę jądrową w Europie. Również premier Donald Tusk podkreślał, że nie ma mowy o przerwaniu programu jądrowego.

W projekcie uchwały, do którego dotarła PAP, napisano, że PSL postanawia przyjąć za postulat programowy rezygnację z projektu budowy polskiej elektrowni atomowej i postuluje przekierowanie wszystkich środków finansowych z energetyki atomowej na zwiększone inwestycje w odnawialne źródła energii.

Do wykonania niniejszej uchwały zobowiązuje się ministra gospodarki - czytamy w dokumencie.

Giełda na żywo

Wall Street zyskuje. Koniec problemów Grecji?

Zobacz, jak zakończyła się środowa sesja na giełdzie w USA.

Autorzy projektu przyznają, że rząd PO-PSL przyjął kilka lat temu za cel budowę elektrowni atomowej; dodają jednak, że nastąpiło to przed kryzysem ekonomicznym i tragedią w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I (została uszkodzona na skutek trzęsienia ziemi i fali tsunami w 2011 r.).

Jako PSL czynimy postulatem programowym - podkreślono w dokumencie - dążenie do zwiększenia efektywności energetycznej państwa poprzez realizacje inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne technologie węglowe, gazowe i odnawialne źródła energii oraz całkowitą rezygnację z budowy elektrowni atomowej". Bądźmy przykładem dla innych państw europejskich - czytamy.

Donald Tusk podkreślał w marcu 2013. r., że oczekuje od Polskiej Grupy Energetycznej i agend rządowych wizji, która w sposób odpowiedzialny pozwoli Polsce przyjąć najnowocześniejsze rozwiązania dotyczące energetyki jądrowej.

- Strategicznie wydaje się, że w "miksie" energetycznym (udziału poszczególnych źródeł - PAP) energetyka jądrowa musi mieć swoje miejsce. Nie ma chyba dla rozwoju tej technologii sensownej alternatywy - ocenił Tusk.

Z kolei Piechociński mówił PAP w grudniu 2013 r., że polityka energetyczna to super priorytet rządu. - Przyjmując program energetyki jądrowej wskazaliśmy jasno strategię działań w obszarze energetyki - chcemy, by najdalej w 2030 roku 10 proc. energii w kraju pochodziło z elektrowni atomowej - powiedział wicepremier.

Obecnie obowiązuje Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku - dokument przyjęty przez rząd w 2009 roku. Przy jego aktualizacji przyjęto m.in. założenie - jak mówił Piechociński - by Polska wykorzystywała maksymalnie zasoby własne. Stąd utrzymanie dominującej roli energii z węgla w miksie energetycznym oraz rosnące znaczenie gazu - w tym i łupkowego, a także planowany udział energii z elektrowni jądrowej.

Czytaj więcej w Money.pl

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Elektrownia atomowa w Polsce. Ostra dyskusja w PSL

Franek555 / 195.205.18.* / 2014-01-20 11:58
Dyskusja jest zasadna ze względu na warte uwagi osiągnięcia Hiszpanii w obszarze odnawialnych źródeł energii. O bezpieczeństwie polskiej elektrowni jądrowej wypowiedział się Prezes PAA w Japonii:

http://poznajatom.org/poznaj-atom/prezes-paa-janusz-wlodarski-polska-chce-atomu-nawet-za-cene-drugiej-fukushimy/

Re: Elektrownia atomowa w Polsce. Ostra dyskusja w PSL

#ertg / 88.156.190.* / 2014-01-19 20:31
Czyżby poszli po rozum do głowy i nie chcą już fundować narodowi drugiego Czarnobyla, Log Island czy Fukushimy.

Re: Elektrownia atomowa w Polsce. Ostra dyskusja w PSL

fasd / 37.209.143.* / 2014-01-19 09:34
a ile miliardów poszło na kontrakty menedzerskie spółek które od wielu lat już funkcjonują :/ sekielski o tym mówił w swom reportażu i nic :/

prąd może każdy z nas na swojej działce produkować i tak być powinno nikomu nic do tego.. że sąsiadom się widok nie podoba.. to niech się przeprowadzą!!! nie hałasuje nie uprzykrza życia ...

mamy pełno niemal darmowej energii z niemiec - nie mają co zrobić z nadmiarem niemcy ... a my zamiast dogadać się z niemcami i dac im coś za darmo w zamian za energię... darmową... np. naszych bezrobotnych do pracy w niemczech na godnych warunkach...wymiana - pracownicy za prąd

Re: Elektrownia atomowa w Polsce. Ostra dyskusja w PSL

jakiś / 89.230.229.* / 2014-01-19 00:56
Nareszcie coś mądrego: Rezygnacja z BOMBY atomowej bo tak można nazwać elektrownie atomowe
 
crystaldragon / 83.4.74.* / 2014-01-19 13:17
Szkoda że nie wiesz o czym mówisz. Z energetyki jądrowej w Polsce nic nie wyniknie i elektrownie nie powstaną. Miały być już budowane 10 lat temu to co teraz widzimy to tylko gra na czas, gdyby Polska była niezależnym krajem to już dawno mielibyśmy własną darmową energie a nie musielibyśmy płacić za energię z elektrowni atomowej która znajduję się tuż przy granicy Niemiec z Polską.
Niemcy na energii nieźle zarabiają pomimo tego że my byśmy mogli wybudować własne elektrownie. Posiadamy łupki i gaz ale płacimy dużo za rurociąg z Rosji która też nieźle na tym zarabia.
Szkoda że my na niczym nie zarabiamy, efekt takiej polityki to upadek Państwa Polskiego w najbliższych dziesięcioleciach

Re: Dyskusja w PSL ws. uchwały dot. rezygnacji Polski z elektrowni atomowej

guru122 / 178.181.195.* / 2014-01-18 18:18
Precz ze styropianami z PO, PIS, PSL, SLD!