Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elżbieta Bieńkowska komisarzem rynku wewnętrznego

0
Podziel się:

Według ekonomistki Konfederacji Lewiatan, jest to najlepsza teka dla polskiej komisarz.

Elżbieta Bieńkowska komisarzem rynku wewnętrznego
(PAP/Radek Pietruszka)

Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem do spraw jednolitego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej - powiedział w Rybniku premier Donald Tusk. Według Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, *ekonomistki Konfederacji Lewiatan, *z punktu widzenia polskiej gospodarki i przedsiębiorstw, jest to w tym momencie najlepsza teka dla polskiej komisarz. * *

Aktualizacja 20:45

W środę polski rząd potwierdził, że nominował do nowej KE wicepremier Elżbietę Bieńkowską. Przesłuchanie kandydatki przez Jean-Claude Junckera mało miejsce w środę wieczorem.

Jean Claude Juncker przedstawił skład swojej przyszłej Komisji. Nowy przewodniczący przesłał list w tej sprawie do włoskiej prezydencji. Nie wiadomo jeszcze jednak oficjalnie, jakie stanowiska zostaną przydzielone poszczególnym komisarzom.

Osoby, które znalazły się na liście to kandydaci zgłoszeni przez państwa członkowskie oraz przesłuchane w ostatnich dniach przez szefa Komisji . Polskę reprezentuje wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

_ - Juncker wysłał listę z proponowanymi komisarzami Radzie i teraz to do niej należy zaakceptowanie składu Komisji, abyśmy mogli mówić o stanowiskach _ - powiedziała rzeczniczka Junckera Mina Andreeva. Ogłoszenie tek dla poszczególnych członków Komisji spodziewane jest najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia.

Na liście jest łącznie 9 kobiet. Oprócz Polski, kandydatki na komisarzy zostały zgłoszone także przez Belgię, Rumunię, Bułgarię, Czechy, Danię, Szwecję, Słowenię i Włochy. Juncker zapowiadał, że ze względu na małą liczbę kobiet w swoim gabinecie powierzy im bardziej znaczące stanowiska. Nowy szef Komisji rozważa także przydzielenie ważnych tek byłym premierom. Mogliby oni na przykład zostać wiceprzewodniczącymi Komisji.

W obecnej Komisji rynek wewnętrzny i usługi to jeden z najważniejszych resortów. Zajmował się nim Francuz Michel Barnier. Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bo odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.

Tusk o nominacji

_ - Ślązaczka będzie rządziła takimi drobiazgami w Europie, jak przemysł, cały jednolity rynek, przedsiębiorczość, małe przedsiębiorstwa _ - powiedział Tusk w Rybniku podczas spotkania ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

_ - M.in. ten śląski sposób widzenia gospodarki spowodował, że kiedy pojawiła się sugestia, że Elżbieta Bieńkowska mogłaby być komisarzem od kluczowych dla całej europejskiej gospodarki spraw, zarówno nowy szef Komisji Europejskiej, jak i inni koleżanki i koledzy w Europie, którzy znają ją z dotychczasowych działań jako ministra, byli zachwyceni _ - podkreślił premier.

Jak dodał szef rządu, kandydaturę wicepremier _ przyjęto z autentycznym entuzjazmem nie ze względu na płeć, ale nadzwyczajne kompetencje _.

Na późniejszej konferencji prasowej Tusk zaznaczył, że _ procedura formalnego zatwierdzania komisarzy jest w toku _. - _ Deklaracja nowego szefa KE Jean-Claude'a Junckera dotyczyła teki zbudowanej z kilku dziedzin, a przede wszystkim jednolitego rynku, przemysłu, przedsiębiorczości i małych przedsiębiorstw _ - mówił szef rządu.

Tusk podkreślił, że nowy szef KE przebudowuje dotychczasową strukturę komisji, a swoją rolę do odegrania ma także Parlament Europejski. _ Wydaje się mało prawdopodobne, ale jest teoretycznie możliwe, że europarlament nie zaakceptuje takiego kształtu komisji i trzeba ją będzie budować od nowa _ - dodał.

_ - Według mojej wiedzy kandydatura wicepremier Bieńkowskiej jest przyjmowana w Brukseli z dużym uznaniem. Mocnym wsparciem dla niej jest fakt, że Juncker buduje równowagę, by nie było za mało kobiet w komisji. Jest to jej dodatkowy atut _ - zaznaczył premier.

To najlepsza teka dla polskiej komisarz

Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek teraz ta teka jest najlepsza m.in. dlatego, że fundusze unijne zostały już podzielone i nie trzeba tego pilnować. _ Pewnie gdybyśmy byli jeszcze przed dzieleniem budżetu (UE), pewnie inna (teka) byłaby lepsza _ - powiedziała w piątek. _ W tej chwili ważne jest, jak będziemy funkcjonować, jak będą wyglądać regulacje dotyczące przedsiębiorczości, przemysłu: czy nie będą obciążeniem, czy będą wspierać gospodarkę unijną _ - uzasadniła ekspertka.

Podkreśliła, że rynek wewnętrzny UE, zwłaszcza rynek usług, jest ważny dla polskiej gospodarki i polskich firm. Zauważyła, że o ile swobodny przepływ towarów, kapitału i ludzi _ nieźle _ funkcjonuje w Unii Europejskiej, to w kwestii usług jest wiele niedoskonałości, a zakres wspólnych usług jest niewielki. - _ Widać, że polskie firmy budowlane, polskie firmy transportowe dobrze sobie radzą na rynku europejskim, ale to nie znaczy, że wszystko działa dobrze i warto by było, żeby przez tę najbliższą kadencję bardzo silnie skoncentrować się na rynku wewnętrznym, na poprawie jego funkcjonowania, zwłaszcza na rynku usług _ - powiedziała.

Odnosząc się do przedsiębiorczości zauważyła, że już w poprzedniej kadencji zrobiono wiele dla zniesienia barier administracyjnych dla firm w regulacjach unijnych. _ Ale myślę, że jeszcze jest sporo do zrobienia _ - zauważyła. Jej zdaniem, warto by było zastanowić się w nowej kadencji, jak _ zupełnie inaczej podejść do sytuacji prawnej mikrusów _, czyli bardzo małych przedsiębiorstw np. na prowincji.

Jej zdaniem połączenie teki przemysłu i rynku wewnętrznego byłoby dobrym pomysłem. Teraz dzierży je dwóch komisarzy. Ekspertka podkreśliła, że polityka przemysłowa _ ma silną styczność _ z polityką energetyczną i klimatyczną. Jej zdaniem w unijnej polityce jest zła kolejność, która prowadzi do obciążania europejskiego biznesu kosztami polityki klimatycznej i tym samym do zmniejszania jego konkurencyjności. _ Najpierw powinny pójść środki na badania, na szukanie rozwiązań technologicznych, które pozwolą zmniejszyć emisje, zmniejszyć zużycie (energii) i dopiero wtedy (powinno się) nakładać ograniczenia _ - powiedziała. Dodała, że komisarz odpowiedzialny za przemysł powinien w tej kwestii współpracować z komisarzami zajmującymi się badaniami oraz energią.

Starczewska-Krzysztoszek proszona o propozycje trzech zadań dla przyszłej polskiej komisarz na tym stanowisku wymieniła taką zmianę regulacji, aby coraz więcej usług funkcjonowało w ramach wspólnego rynku; zmianę przepisów w celu obniżenia kosztów administracyjnych oraz zastanowienie się nad odrębnymi przepisami dla najmniejszych lokalnych przedsiębiorstw. Jako trzecie zadanie wymieniła współpracę z komisarzami ds. energii i badań, aby stworzyć warunki do opracowania nowych technologii pozwalających przemysłowi spełniać kryteria klimatyczne bez uszczerbku dla jego konkurencyjności. _ Znając skuteczność (przyszłej) pani komisarz i jej pragmatyzm, wydaje mi się, że będzie w stanie te cele osiągnąć, a przynajmniej za to mocno trzymam kciuki _ - podsumowała.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)