Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytury pomostowe. Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

0
Podziel się:

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała szersze uprawnienia dotyczące emerytur pomostowych - zakłada projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd.

Emerytury pomostowe. Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy
(industrieblick - Fotolia.com)

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała szersze uprawnienia dotyczące emerytur pomostowych, które przysługują pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Takie zmiany zakłada projekt ustawy przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Nowe przepisy umożliwią Państwowej Inspekcji Pracy dokonywanie merytorycznej oceny prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Przyjęto, że kontrola u pracodawców będzie mogła zostać przeprowadzana również z urzędu.

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy będzie przysługiwała pracownikowi nie tylko w sytuacji, w której nie został on umieszczony w ewidencji, ale również gdy - pomimo umieszczenia w tej ewidencji - stanowisko pracy, na którym wykonuje on pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znalazło się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie. Znowelizowana ustawa ma przyczynić się do "wzmocnienia ochrony ubezpieczonych".

Ustalenie prawa do emerytury pomostowej zależy przede wszystkim od posiadania przez ubezpieczonego wymaganego okresu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

- Wejście w życie projektowanej nowelizacji spowoduje, że konto ubezpieczonego będzie w większym stopniu odzwierciadlać wykonywane przez pracownika okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ułatwi to uzyskiwanie przez takich pracowników prawa do emerytury pomostowej, ponieważ na podstawie konta ubezpieczonego organ rentowy uwzględnia okresy wykonywanej pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - czytamy w komunikacie.

W Polsce obecnie jest 323,1 tys. pracowników na stanowiskach, które pozwalają na ubieganie się o emerytury pomostowe. Firm, w których są takie stanowiska jest 8,3 tys. - wynika z danych zawartych w ocenie skutków regulacji projektowanej ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto w Unii pracuje najdłużej? Nie zgadniesz Urzędnicy Komisji Europejskiej policzyli godziny pracy na etatach, zleceniach i tych, którzy prowadza własne firmy.
Pracodawcy wciąż nie płacą pensji na czas W ubiegłym roku liczba takich przypadków spadła, ale wciąż jest ich sporo. Warto jednak walczyć o swoje - przekonuje Inspekcja Pracy.
Na L4 trzeba Polaków namawiać Prezenteizm, czyli dlaczego samotna matka nie chce brać urlopu na chore dziecko, a młoda architektka trafia z chorobowego na bruk.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)