Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Emigracja zarobkowa. Milion Polaków chce wyjechać

0
Podziel się:

Aż milion Polaków jest zdecydowanych na emigrację – wynika z raportu Work Service i CEED Institute. Wyjazd z Polski za pracą rozważa natomiast 3,1 miliona osób, czyli prawie co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju.

Emigracja zarobkowa. Milion Polaków chce wyjechać
(Jack Wallsten/flickr)

Aż milion Polaków jest już zdecydowanych na emigrację, a w sumie 3,1 miliona bierze taką opcję pod uwagę - wynika z raportu Work Service i CEED Institute.

Nowe dane o planach Polaków pokazują, że emigrować chce coraz mniej osób. Jeszcze w marcu wyjazd za granicę rozważało 4,1 mln osób, z czego 1,27 mln było zdecydowanych.

Sam etat nie wystarczy

Najczęściej o opuszczeniu Polski myślą ludzie młodzi, poniżej 34 roku życia - to ponad połowa rozważających emigrację. Są to głównie osoby z wykształceniem średnim (44 proc.) i zawodowym (28 proc.). Absolwenci szkół wyższych stanowią 17 proc. tej grupy, a z wykształceniem podstawowym - 11 proc.

Migrację zarobkową rozważa 14,7 proc. aktywnych lub potencjalnych pracowników. To grupa licząca 3,1 mln osób.

źródło: Raport Migracje Zarobkowe Polaków, dane w procentach

Mitem jest, że wyjeżdżać chcą głównie bezrobotni. Rzeczywiście, wśród planujących emigrację stanowią oni pokaźną, 26-procentową grupę, ale o wiele większą są pracujący na pełnym etacie - aż 41 proc. Zdaniem autorów raportu oznacza to, że etat przestał być kotwicą zatrzymującą na polskim rynku pracy. Główną przyczyną emigracji jest nie tyle brak pracy w kraju, co chęć poprawy warunków zatrudnienia, zarabiania większych pieniędzy i zdobycie możliwości awansu.

Podobnymi spostrzeżeniami dzielił się w środę w Warszawie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. - Z rynku pracy powoli schodzi już pokolenie powojennego wyżu, ludzi zdolnych do pracy jest coraz mniej. Z rynku pracy coraz bardziej przechodzimy do rynku pracownika. Pracodawcy będą musieli się coraz bardziej starać, żeby pracownika zatrzymać - zwracał uwagę minister.

Dodał, że w urzędach pracy pojawia się około 1,2 tys. ofert pracy miesięcznie. - To rekordowo dużo. Nie było tylu od 2001 r., kiedy zaczęliśmy zbierać dane. A to przecież nie wszystkie oferty na rynku - mówił Kosiniak-Kamysz. Minister zauważył też, że nie wszystkie te oferty są atrakcyjne dla pracowników - właśnie ze względu na warunki zatrudnienia i wynagrodzenie.

Polak chce do Niemiec

Najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej są dla Polaka Niemcy. Chce tam jechać aż 31 proc. rozważających wyjazd. Niewiele mniej popularna jest Wielka Brytania (30 proc.). Co dziesiąty potencjalny emigrant chciałby pojechać do Norwegii. Jeszcze kilka lat temu wśród najpopularniejszych kierunków była Irlandia. Jednak teraz chce tam jechać tylko 1 proc. Polaków planujących emigrację. Jak się okazuje, sytuacja gospodarcza zielonej wyspy na tyle się pogorszyła, że nasi rodacy wolą jechać gdzie indziej.

źródło: Raport Migracje Zarobkowe Polaków, dane w procentach

Wyjeżdżający szukają lepszych zarobków (84 proc. wskazań). Do emigracji przekonuje także wyższy standard życia za granicą (41,5 proc.) i lepsze perspektywy życiowe (39 proc.). Przed wyjazdem wstrzymuje natomiast przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (72,2 proc.), atrakcyjna praca w kraju (37,5 proc.) i nieznajomość języków obcych (28,2 proc.).

Zobacz także: Polska bogatym krajem? W Unii Europejskiej jesteśmy ubogim krewnym
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)