Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Emiraty Arabskie rezygnują z ropy

0
Podziel się:

Emirat Abu Dhabi ma się stać Doliną Krzemową dla energii odnawialnej.

Emiraty Arabskie rezygnują z ropy
(EPA/PAP)

Bogaty w ropę emirat Abu Dhabi chce zainwestować 15 miliardów dolarów w rozwój energii przyjaznej dla środowiska i tym samym uniezależnić długoterminowo swoją gospodarkę od wydobycia ropy.

Nowopowstała spółka "Masdar" ma pomóc w pracach nad energią odnawialną i wprowadzeniu nowych technologii na rynek - zapowiedział podczas pierwszego szczytu przyszłościowych źródeł energii następca tronu szejk Mohammed bin Sajed Al-Nahajan. Szejk nie powiedział jednak, w jakim okresie czasu kwota ta zostanie zainwestowana.

Już w ubiegłym tygodniu emirat przypieczętował z Francją ściślejszą kooperację przy cywilnym zastosowaniu energii atomowej. Francuskie koncerny Total, Suez i Areva zapowiedziały przedłożenie planów budowy elektrowni jądrowej w Abu Dhabi. Planowane ekologiczne centrum energetyczne jest kolejnym krokiem odchodzenia od paliw kopalnych jak ropa i gaz.

Masdar ma przy tym ściśle współpracować z zachodnimi firmami i instytutami badawczymi. Abu Dhabi ma ambicję stać się wiodącym krajem pod względem energii odnawialnych, powiedział kierujący projektem sułtan Ahmed Al-Jaber. Obecnie nie istnieje żadna inna inicjatywa, która w porównywalnych ramach łączyłaby za sobą czołowych badaczy, przedsiębiorców i bankierów, w celu komercyjnego wdrażania nowych technologii.

Kierujący projektem Al-Jaber ma zamiar przyciągnąć do Masdar-City 1500 firm, które chcą zarabiać na energii odnawialnej. Stawia przy tym na model strefy ekonomicznej, który sprawdził się również w Dubaju. Firmy mogą znajdować się w 100 procentach w rekach inwestorów zagranicznych. Ponadto Abu Dhabi zapewnia całkowity brak podatków i niebiurokratyczne procedury zezwalające.

Masdar-City ma być pierwszym na świecie miastem bez spalin, które do roku 2015 zamieszkiwać będzie 50 tys. mieszkańców. Wiekszą część energii miasto będzie pobierało z dotychczas największej na świecie elektrowni słonecznej. Wolna od CO2 metropolia zaprojektowana zostanie przez światowej sławy brytyjskiego architekta lorda Normana Fostera. Po mieście nie będą poruszały się samochody, zamiast tego zaplanowaną rozbudowaną sieć komunikacji publicznej.

Częścią projektu Masdar jest także wart 250 mln dolarów fundusz Clean Tech Energy Fund, inwestujący w czyste technologie energetyczne. W projekcie uczestniczy również posiadający 25 procent udziałów Credit Suisse oraz Siemens i brytyjska Consensus Business Group. Według Al-Jabera należący do OPEC Abu Dhabi planuje ponadto budowę największej na świecie elektrowni wodorowej. Instalacja będzie miała moc 500 megawatów. W inwestycji maja wziąć udział brytyjski koncern nafciarski BP i jeden z największych na świecie koncernów wydobywczych, Rio Tinto.

Dla swego ambitnego zadania, postawienia na nogi ukierunkowanej jak dotąd jednostronnie na wydobycie ropy i gazu gospodarki Abu Dhabi, sułtan Al-Jaber spełnia odpowiednie wymagania. Pochodzi on nie tylko z cenionej rodziny i bardzo wpływowej w Abu Dhabi rodziny, lecz zna się również na biznesie związanym z energią. Jako doktor ekonomii (Coventry University) i inżynier chemii (University of Southern California) były wcześniej menedżerem państwowej firmy zajmującej się wydobyciem ropy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)