Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Planowane wyłączenia prądu to norma? To zdarza się co dnia

2
Podziel się:

Mieszkańcy wielkich miast nie odczuwają tego problemu, ale wystarczy wyjechać poza ich centra, aby zauważyć na słupach ogłoszenia o planowanych wyłączeniach prądu - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Planowane wyłączenia prądu to norma? To zdarza się co dnia
(wakila/iStockphoto)

Dostaw energii pozbawione są spore tereny, na których żyją i pracują ludzie. Poszkodowani nie mogą jednak liczyć nawet na symboliczne rekompensaty, jeśli przerwy są krótsze niż 16 godzin.

Codziennie w całej Polsce firmy energetyczne dokonują kilkuset tzw. planowych wyłączeń sieci. Przerwy bywają różnej długości, od godziny do kilkunastu godzin.

- Stosowanie ograniczeń w dostawach wywołuje daleko idące negatywne skutki dla odbiorców, ale też dla sytuacji gospodarczej kraju. Ze względów ekonomicznych dotknięci są zwłaszcza duzi odbiorcy poprzez przymusowe zmniejszenie produkcji - powiedział Mariusz Swora, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Jimmy
8 lat temu
"(...)...powiedział BYŁY prezes URE"! To wiele tłumaczy bo to właśnie URE nadzoruje operatorów i reguluje kwestie czasu wyłączeń. Od br. URE dodatkowo rozliczać będzie osiągane przez OSD współczynniki SAIDI&SAIFI, co bezpośrednio będzie miało wpływ na wysokość dokapitalizowania spółek w kolejnych latach. I tym sposobem za słabe wyniki OSD otrzyma mniej środków na modernizacje, remonty i nowe inwestycje, które pozwalaja ograniczac czas przerw w dostawach prądu. Żeby wykonać remonty niestety niezbędne są wyłączenia. Skala wyłączeń jest proporcjonalna do zaniedbań z ostatniej dekady, w której niektóre spółki dystrybucyjne nie robiły "spektakularnych postepów". Błedne koło, teraz BYŁY prezes pozwala sobie na żale!? A co prezes URE powie na to że spółki są źle zarządzane, decyzje podejmowane przez niekompetentnych pracowników, którzy maja głęboko w poważaniu klientów, a kumoterskie układy działają na niekorzyść skarbu Państwa! OSD inwestuje w rozwiązania, które na zachodzie wyszły z uzycia, ale lobby korporacyjne w Polsce ma się świetnie. Stan infrastruktury dystrybucyjnej w wielu miejscach ciągle jest tragiczny, a jak dochodzi do remontu to wybiera sie rozwiązanie w sposób kompletnie nieprzemyślany! Stan polskiej energetyki jest tylko trochę lepszy od górnictwa! Rozrosnięte struktury i brak odpowiedniej koordynacji tej strategicznej gałęźi gospodarki nie pozwala na zbudowanie dobrej i długofalowej koncepcji operacyjnej, wobec której ludzie mogli by doczekać czasów, kiedy zapomną o świeczkach.
leonek_king
8 lat temu
brakuje prądu....... a spróbujcie wystąpić o zezwolenie na otwarcie elektrowni wodnej......... chory kraj i urzędnicy