Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energia odnawialna. Polska opóźnia Unię

0
Podziel się:

Polska nie poinformowała jeszcze KE o pełnym wdrożeniu dyrektywy ws. energii ze źródeł odnawialnych, a termin jej wdrożenia minął 5 grudnia 2010 r.

Energia odnawialna. Polska opóźnia Unię
(contri/cc/Flickr)

Polska nie poinformowała jeszcze KE o pełnym wdrożeniu dyrektywy ws. energii ze źródeł odnawialnych, a termin jej wdrożenia minął 5 grudnia 2010 r. Opóźnienia mogą zagrozić osiągnięciu w UE 20-proc. udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu do 2020 r.

Poza Polską Komisja Europejska upomniała w czwartek w tej sprawie także Finlandię i Grecję i wysłała do tych krajów tzw. uzasadnione opinie, otwierając tym samym procedurę o naruszenie przepisów UE. _ Jeśli kraje te nie wywiążą się ze swoich obowiązków prawnych w terminie dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości _ - zagroziła KE w komunikacie. Polska musi więc poinformować KE, czy wdrożyła przepisy.

_ Zwiększenie do przynajmniej 20 proc. udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii do 2020 r. to istotny warunek niezbędny do pobudzania trwałego rozwoju i konkurencyjności w Europie. Osiągnięcie tego celu uzależnione jest od zobowiązania się przez państwa członkowskie do pełnego wdrożenia wymogów prawa UE _ - czytamy w czwartkowym komunikacie KE.

Bruksela podkreśla, że wdrożenie przepisów dyrektywy o energii ze źródeł odnawialnych jest dla niej _ kwestią priorytetową _, bo _ niepotrzebne opóźnienia _ mogą zagrozić osiągnięciu celu całej UE w zakresie energii odnawialnej.

W pakiecie klimatycznym UE zobowiązała się do osiągnięcia do 2020 r. 20-proc. udziału energii odnawialnej w ostatecznym zużyciu energii oraz 10-proc. udziału energii odnawialnej w transporcie.

Zgodnie z unijną dyrektywą z 2009 r. każde z krajów _ 27 _ musi zrealizować swoje cele krajowe. Do tego musi przyjąć przepisy ułatwiające np. dostęp do sieci dla energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dyrektywa wymaga też wdrożenia świadectw pochodzenia energii oraz stosowania kryteriów zrównoważonego rozwoju dla biopaliw. Chodzi o to, by biopaliwa stosowane do osiągnięcia 10-proc. udziału paliw odnawialnych w transporcie pochodziły ze zrównoważonych upraw. Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała stanowiska resortu gospodarki w tej sprawie

Czytaj więcej o relacjach Polski z Unią
Nic nie robią sobie z polskiego weta. Stracimy dziesiątki miliardów? Komisarz do spraw klimatu: _ Nie powstrzymacie nas przed zmianami _. Odpowiedź Polski: _ Unia strzela sobie samobója _.
Pakt fiskalny podpisany, ale Tusk stawia warunki _ Nasz podpis nie oznacza przyjęcia dokumentu _ - oświadczył premier w Brukseli. Ujawnił co dalej.
Lewandowski dla Money.pl: Tak oszukuje się podatników Unijny komisarz zdradza Money.pl, którego pomysłu europejskich decydentów boimy się tak bardzo, że wolimy o nim nie rozmawiać.
unia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)