Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euroland przetrwa? Brytyjczycy mają dużo stracić

0
Podziel się:

Unia bankowa, podaż taniego pieniądza i duże wydatki na infrastrukturę wydźwigną eurostrefę nawet jeśli nie przetrwa ona w obecnym składzie.

Euroland przetrwa? Brytyjczycy mają dużo stracić
(fluzo/CC/Flickr)

Unia bankowa, podaż taniego pieniądza i duże wydatki na infrastrukturę wydźwigną eurostrefę nawet jeśli nie przetrwa ona w obecnym składzie - napisał w tygodniku _ Observer _ znany brytyjski pisarz, dziennikarz i akademik Will Hutton.

Według niego Niemcy zgodzą się na europejską unię bankową jeszcze przed końcem czerwca. Jej elementami będą wzajemna gwarancja depozytów oszczędnościowych i długu bankowego przez wszystkich członków eurostrefy, mechanizm nadzorczy i rekapitalizacja banków.

_ Te rozwiązania powinny przerwać trujący związek między kryzysem banków a kryzysem finansów publicznych _ - napisał.

_ Oprócz unii bankowej, tani pieniądz i duże wydatki na infrastrukturę, na które Niemcy przystaną, choć nie bez oporów, zaczną podnosić gospodarkę europejską. Oznacza to, że UE przebrnie przez kryzys, a euro się utrzyma, ponieważ koszt wyłamania się z niego któregoś z krajów byłby straszliwie wysoki _ - dodał.

Hutton sądzi, że jest wiele znaków zapytania. Zachodzi też ryzyko, że rząd Niemiec może nie zadziałać odpowiednio szybko. Nie zmienia to faktu, że _ w taki, czy inny sposób, w takiej, czy innej formie euro przetrwa, dlatego że członkowie eurostrefy w imię utrzymania go działają wspólnymi siłami _.

_ Kraje strefy euro walczą o euro nie tylko dlatego, że upadek wspólnej waluty budzi taką grozę. Europa musi mieć system monetarny wspierający jej ambicję, by być wspólnym rynkiem _ - zaznaczył.

_ To, co się ostatecznie wyłoni z eurostrefy będzie niewymiernie silniejsze i bardziej zintegrowane, będzie to euroland z unią bankową, zarządzaniem polityką fiskalną i politycznymi strukturami dopasowanymi do potrzeb. Nie będzie to federalne superpaństwo, ale amalgamat narodowych państw z nową międzynarodową architekturą i z nową europejską tożsamością _ - przewiduje Hutton.

Za uboczny produkt tego procesu uznaje to, że powszechna stanie się świadomość współzależności państw europejskiego kontynentu. To, co dzieje się w Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Francji lub Niemczech dotyczy wszystkich członków eurolandu.

_ Regulacja rynku usług finansowych będzie organizowana w Brukseli z myślą o interesie członków eurostrefy (...). Będzie dotyczyć całej gamy zagadnień, od gospodarki po walkę ze zmianami klimatycznymi _ - ocenia.

Będzie to krytyczny moment dla W. Brytanii. _ Podczas eurokryzysu Londyn stał z boku. Będzie jeszcze bardziej z boku od tego, co z kryzysu wyłoni się. Straci na tym nie tylko ekonomicznie, ale czeka go wstrząs kulturowy _ - ostrzega Will Hutton na łamach _ Observera _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą ratować Strefę Euro. Nie będzie można... Szefowie unijnych instytucji pracują nad planem głębokiej reformy unii walutowej, który zakłada m.in., że kraje strefy euro nie mogłyby samodzielnie decydować o zaciąganiu nowych długów.
Niemcy dyktują cenę za zgodę na euroobligacje Wysocy przedstawiciele Unii Europejskiej pracują nad planami niezbędnymi dla utrzymania wspólnej waluty.
Chcą większego nadzoru. Co z bankami? -_ Europa musi wesprzeć tych, którzy są w potrzebie _ - apeluje premier pogrążonej w kryzysie Hiszpanii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)