Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Expose Ewy Kopacz już jutro. Tak ma wyglądać przemówienie premier

0
Podziel się:

"Wszystkie złośliwe opinie, że ktoś jej napisze expose, są nieprawdziwe."

Expose Ewy Kopacz już jutro. Tak ma wyglądać przemówienie premier
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Premier Ewa Kopacz wygłosi jutro w Sejmie expose, następnie posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla jej rządu. W swoim wystąpieniu Kopacz ma mówić m.in. o bezpieczeństwie Polski i polityce społecznej. Niewykluczone, że wspomni też o debacie ws. wprowadzenia w Polsce euro.

_ To będzie szybkie dynamiczne wystąpienie _ - zapowiedział szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Z informacji PAP wynika, że nad expose w kancelarii premiera pracuje zespół, w skład którego wchodzą, oprócz Bieleckiego także m.in. b. wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski, szef KPRM Jacek Cichocki a także minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Wkład w program rządu Kopacz mają też poszczególni ministrowie jej rządu.

Minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła, że jutrzejsze wystąpienie _ to będzie w 100 procentach expose Ewy Kopacz _. _ Wszystkie złośliwe opinie, że ktoś jej napisze expose, są nieprawdziwe, przez ostatnie dni ona sama narzuca kształt expose. Ma wizję tego, co powinno się zmienić w Polsce, i musi to mocno zaznaczyć w expose _ - powiedziała Kidawa-Błońska.

"Przedsiębiorcza, społeczna, solidarna"

Prezydent Bronisław Komorowski pytany o wskazówki dla premier Kopacz, dotyczące expose, powiedział, że _ to premier układa swoje wystąpienie _. _ Powiem tylko tyle: tak trzymać, tak dalej iść w kierunku podtrzymania konkurencyjności całości polskiej gospodarki, trzymać ten kurs, który Polska przyjęła 25 lat temu _ - mówił Komorowski.

O swoim expose szefowa rządu rozmawiała w poniedziałek z liderem koalicyjnego PSL, wicepremierem Januszem Piechocińskim. _ - Expose zaskoczy pragmatyzmem oraz determinacją, aby pokazać, że to nie jest program tylko na rok _ - mówił Piechociński po spotkaniu. Według niego Kopacz będzie stawiać na _ racjonalizm, pragmatyzm i rozsądek w polityce zagranicznej _, a _ istotnym obszarem _ expose - jak relacjonował - ma być bezpieczeństwo. _ Nie tylko w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie, ale (też) w relacjach Rosja-Polska, Rosja-Unia Europejska _ - podkreślił wicepremier.

_ - Pani premier - jako lider koalicyjnego rządu kontynuacji - po ostatnich zmianach personalnych pokaże (w expose), że jest przedsiębiorcza, społeczna, solidarna i aktywna _ - zapowiedział Piechociński. Pytany o swój wkład w wystąpienie, lider PSL mówił o kładzeniu nacisku na _ wzmacnianie i uwalnianie przedsiębiorczości Polaków, zwiększenia wydolności instytucji, usprawnienia sądownictwa, a także relacji na linii przedsiębiorcy-aparat skarbowy _.

Bielecki mówił ponadto w TVP1, że Kopacz może w trakcie wystąpienia wspomnieć o debacie na temat wejścia Polski do strefy euro, ale nie należy się spodziewać żadnego kalendarza związanego z zamianą złotego na euro. O tym, że jednym z wielkich zadań, jakie stoją przed Polską, jest debata dotycząca członkostwa w strefie euro, mówił w przemówieniu po powołaniu rządu Kopacz prezydent Bronisław Komorowski. _ - Jakaś wzmianka o debacie być może będzie, ale mówienie w tej chwili, że można robić konkretny kalendarz (wejścia do strefy euro) to jest nieporozumienie _ - zaznaczył Bielecki.

Będą niespodzianki

Wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro Artur Radziwiłł zadeklarował w ubiegłym tygodniu, że jego resort jest gotów brać udział w debacie publicznej na temat wejścia do strefy euro, nie chce jednak podawać żadnych dat ani przyspieszać tego procesu.

Bielecki zapowiedział również, że Kopacz ma jedną, dwie niespodzianki, również dotyczące sfery socjalnej. _ - Są tu pewne luki, o których może powiedzieć, że wymagają uzupełnienia _ - doprecyzował szef Rady Gospodarczej przy premierze. _ - Premier Kopacz z pewnością pokaże się jako prospołeczny szef rządu, ale z jednym zastrzeżeniem, nie możemy spodziewać się szaleństw w sprawach społecznych, bo budżet na 2015 r. jest już przyjęty przez rząd _ - dodał nieoficjalnie jeden z polityków władz Platformy.

Rzecznik koalicyjnego PSL Krzysztof Kosiński poinformował, że wśród propozycji zaproponowanych przez ludowców, jako wkład do expose jest m.in. wprowadzenie zapisów umożliwiających bezpośrednią sprzedaż żywności przez gospodarstwa rolne oraz stworzenie funduszu stabilności dla rolników, który ma rekompensować im straty w sytuacjach nadzwyczajnych, jak rosyjskie embargo, czy _ innych krytycznych sytuacjach gospodarczych _. Środki te miałyby być wypłacane np. w sytuacji braku zapłaty za dostarczony towar, co sprawiłoby, że rolnicy mieliby lepszą płynność finansową. Jak mówił Kosiński, fundusz mają tworzyć odpisy wysokości 0,2 proc. od wartości sprzedanych produktów rolnych.

Rozmówcy z władz PO mówią nieoficjalnie, że inne tematy, które Kopacz ma zawrzeć w swoim expose, to kwestie polityki klimatycznej, unii energetycznej i polityki obronnej. Z kolei poseł PO Stefan Niesiołowski uważa, że expose Kopacz będzie kontynuacją informacji Tuska wygłoszonej jeszcze przed unijnym szczytem, na którym poprzedni premier wybrany został na szefa Rady Europejskiej. Według Niesiołowskiego Kopacz skoncentruje się także na polityce zagranicznej. _ Wystąpienie powinno być bardzo prounijne, proeuropejskie, wolne od wszelkich pustych obietnic, demagogii _ - ocenił poseł Platformy.

Kopacz ma rozpocząć wygłaszanie expose o godz. 10.05; punkt ten ma potrwać do godz. 12.00. Następnie przewidziano dwugodzinną przerwę. Jak informuje Kancelaria Sejmu, jest to standard, aby dać klubom czas na ustosunkowanie się do expose. Od godz. 14 będzie trwać debata, w trakcie której przewidziano 15-minutowe oświadczenia klubów poselskich. Ten punkt ma trwać do godz. 19. W godz. 19-19.30 odbędą się głosowania, m.in. nad wnioskiem premier o udzielenie wotum zaufania rządowi.

Podczas expose przed Sejmem mają demonstrować górnicy. Chcą wysłuchać, co szefowa rządu powie o polskim górnictwie węgla kamiennego i przekazać jej petycję z postulowanymi rozwiązaniami głównych problemów branży.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopacz umówiła się z Merkel. Porozmawiają o... Spotkanie zostanie zorganizowane po wygłoszeniu expose i uzyskaniu wotum zaufania przez szefową polskiego rządu.
Premier rozmawiała z wiceprezydentem USA Tematami były bezpieczeństwo w regionie i współpraca dwustronna Polski i USA.
Rząd bez Sikorskiego - niespodzianka dla... Zdaniem niemieckich komentatorów, większy wpływ na politykę zagraniczną uzyska teraz prezydent Bronisław Komorowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)