Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fatalne dane z Polski. To już jest załamanie

0
Podziel się:

Lokomotywa napędzająca gospodarkę, słabnie z miesiąca na miesiąc. Bieżąca i przyszła sprzedaż, oceniane są bardziej negatywnie.

Fatalne dane z Polski. To już jest załamanie
(mediaphotos/iStockphoto)

*Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła o 2,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,4 proc. rok do roku. Gorzej jest też ze sprzedażą hurtową. *

Obroty w handlu detalicznym w grudniu 2012 roku spadły o 2,9 proc. rok do roku wobec spadku o 1,5 proc. w listopadzie. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych spadła w grudniu o 10,3 proc. rok do roku, po wzroście w poprzednim miesiącu o 0,6 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 7,9 proc. - podał także GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych spadła w grudniu o 12,8 proc. rdr, po wzroście o 3,7 proc. w poprzednim miesiącu, a mdm spadła o 12,9 proc.

Koniunktura fatalnaW styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest przez GUS nieco mniej negatywnie niż w grudniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat.

_ W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest bardziej negatywnie niż w grudniu i gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat. Bieżąca i przyszła sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Jednostki zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w grudniu _ - czytamy w komunikacie GUS.

W innych sektorach też coraz gorzej

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce spadły w grudniu w ujęciu rok do roku o 12,4 proc., po spadku o 3,2 proc. w listopadzie - podał GUS. W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 10,6 proc. w porównaniu ze spadkiem o 4,6 proc. w poprzednim miesiącu.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w styczniu oceniany jest negatywnie, mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem.

Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w grudniu. Prognozy w tym zakresie są także pesymistyczne, ale nieco lepsze od formułowanych przed miesiącem. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w styczniu nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieco mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu, natomiast odpowiednie diagnozy są bardziej pesymistyczne od ocen zgłaszanych w grudniu. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w grudniu.

W styczniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż w styczniu i grudniu ub. r., oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają tylko podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (choć mniej korzystne od formułowanych w styczniu i grudniu zeszłego roku) oraz informacja i komunikacja (oceny są lepsze niż przed miesiącem, ale mniej pozytywne od sygnalizowanych przed rokiem).

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)