Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finanse Kościoła. Zaskakujące wyniki nowego sondażu

1
Podziel się:

Tylko co trzeci Polak jest za finansowaniem Kościoła i księży z publicznych pieniędzy.

Finanse Kościoła. Zaskakujące wyniki nowego sondażu
(Michal WARGIN/East News)

Ponad połowa Polaków (57 proc.) popiera propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego. Tyle samo jest za wprowadzeniem w zamian możliwości przekazania na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego 0,3 proc. podatku dochodowego.

Pomysł ten nie podoba się prawie co trzeciej osobie (31 proc.), a 12 proc. ankietowanych nie potrafiła zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z sondażu przygotowanego przez CBOS.

Ponad połowa (53 proc.) jest przekonana, że działalność Kościoła katolickiego w naszym kraju jest finansowana z pieniędzy wiernych. 34 proc., że z budżetu państwa, a 13 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.

Jednocześnie - jak podaje CBOS - niemal dwie trzecie badanych (63 proc.) uważa, że to właśnie przede wszystkim na wiernych powinien spoczywać ten obowiązek. 24 proc. respondentów uznała, że działalność Kościoła katolickiego powinna być finansowana z pieniędzy z budżetu państwa, a 13 proc. nie miało na ten temat zdania.

W ocenie CBOS opinie w tej kwestii zależą przede wszystkim od światopoglądu badanych: ich religijności (której wskaźnikiem jest udział w praktykach religijnych) oraz deklarowanych poglądów politycznych. Słaba religijność oraz lewicowe poglądy polityczne sprzyjają przekonaniu, że działalność Kościoła jest finansowana głównie z pieniędzy publicznych. Tego zdania jest 51 proc. osób nieuczestniczących w praktykach religijnych i 47 proc. badanych identyfikujących się z lewicą.

Według CBOS religijność różnicuje także preferencje dotyczące źródeł finansowania Kościoła. Im rzadszy udział w praktykach religijnych, tym częstsze przekonanie, że działalność Kościoła powinna być finansowana w głównej mierze przez wiernych. Należy jednak podkreślić, że pogląd ten dominuje także wśród osób najbardziej religijnych - biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu. Jest on - jak podkreśla CBOS - podzielany przez większość badanych, niezależnie od ich orientacji politycznych.

Z badań CBOS wynika, że w elektoratach partyjnych opinie na temat źródeł finansowania Kościoła są zróżnicowane. Wśród zwolenników PiS przeważa przekonanie, że Kościół utrzymuje się głównie dzięki ofiarności wiernych. Z kolei sympatycy Ruchu Palikota są przeświadczeni, że jego działalność jest finansowana przede wszystkim z pieniędzy publicznych. Równo są podzielone opinie zwolenników SLD w tej kwestii. Niezależnie od różnic w postrzeganiu źródeł finansowania Kościoła, we wszystkich elektoratach przeważa przekonanie, że Kościół powinien utrzymywać się przede wszystkim z pieniędzy swoich wiernych.

Opinie o tym, w jakim zakresie państwo powinno finansowo wspierać działalność Kościołów są zróżnicowane. Najpowszechniej zgodzono się co do tego, że państwo powinno częściowo lub - zdaniem niektórych - nawet w całości finansować zabytki kościelne. Potrzebę udziału państwa w utrzymywaniu zabytków kościelnych dostrzega łącznie 88 proc. badanych. Większość ankietowanych opowiada się także za ponoszeniem przez państwo (na ogół w części) kosztów nauki religii w szkołach (63 proc.), działalności kapelanów w szpitalach i więzieniach (64 proc.), działalności Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego (60 proc.), funkcjonowania katolickich szkół i przedszkoli (68 proc.) i kościelnych uczelni wyższych (66 proc.).

Mniej niż połowa respondentów jest przychylna finansowemu wspieraniu przez państwo działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej w parafiach (48 proc.) oraz działalności charytatywnej Kościoła (47 proc.). Najmniej osób (38 proc.) uznaje, że państwo powinno w całości lub części finansować składki na ubezpieczenie społeczne dla tych księży, którzy nie mają umów o pracę.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 12-18 kwietnia na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk podoba się bardziej niż jego ekipa Zdecydowana większość Polaków, źle ocenia dokonania rządu. Donald Tusk cieszy się jednak większym poparciem.
Tak Polacy oceniają pracę rządu Tuska Gorsze niż miesiąc temu są również oceny sytuacji politycznej w Polsce.
Sprawdź, która partia nie jest demokratyczna Respondenci CBOS za najmniej demokratyczną partię w Polsce uznali Prawo i Sprawiedliwość.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Myśląca inacz...
2 lata temu
Wszystkie sondaże religijne w tym kraju są zawsze brane pod uwagę z polityką. Opamiętajcie się.