Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy niechętne podwyżkom. Zwłaszcza dużym

0
Podziel się:

Tylko co czwarty pracodawca zamierza zwiększyć wynagrodzenia. Ale z reguły nie więcej niż o 5 proc.

Firmy niechętne podwyżkom. Zwłaszcza dużym
(Andres Rodriguez/Dreamstime)

Co czwarty pracodawca planuje zwiększenie wynagrodzeń. Podwyżki nie będą jednak znaczące i raczej nie przekroczą poziomu 5 proc. - tak wynika z najnowszego badania Randstad i TNS OBOP.

Wyniki badania wskazują, że w polskich firmach nie zwiększy się znacząco poziom zatrudnienia, nie możemy spodziewać się istotnych podwyżek wynagrodzeń, rośnie też grupa pesymistów obawiających się o kondycję gospodarczą nadchodzącego półrocza.

- _ Prognozy pracodawców na nadchodzące półrocze nie są bardzo dobre. Wyniki te są zbieżne z ostatnimi komunikatami GUS na temat koniunktury w głównych gałęziach gospodarki. Pocieszające jest jednak to, że - jak pokazują dane z naszych badań - faktyczne działania pracodawców wskazują na lepszą kondycję firm, niż wynika to z ich wcześniejszych przewidywań _ - komentuje Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad.

Niemal połowa respondentów uważa, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy należy spodziewać się stagnacji. Niepokojący wydaje się fakt, że znacznie częściej niż dotychczas pracodawcy przewidują, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy odnotowany zostanie spadek gospodarczy (20 proc. w lutym 2011 r. wobec. 13 proc. w listopadzie 2010 r.).

Co czwarty pracodawca planuje zwiększenie wynagrodzeń. Podwyżki nie będą jednak znaczące i raczej nie przekroczą poziomu 5 proc. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w większości przedsiębiorstw wynagrodzenia nie uległy zmianie (65 proc.). W 29 proc. badanych przedsiębiorstwach wzrósł ogólny poziom wynagrodzeń, przy czym pensje podwyższane były przede wszystkim w firmach przemysłowych (37 proc.).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t45173.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/podwyzki;w;2011;roku;sprawdz;czy;masz;szanse;na;lepsze;zarobki,225,0,768481.html) Podwyżki w 2011 roku. Sprawdź, czy masz szansę na lepsze zarobki

Na okres najbliższych 6 miesięcy 2 na 3 przedsiębiorstwa (66 proc.) nadal nie spodziewają się żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń. Podniesienie pensji brane jest pod uwagę w niemal co czwartym badanym przedsiębiorstwie (23 proc.). Deklaracja ta dotyczy głównie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników (32 proc.).

W przedsiębiorstwach, gdzie planowane jest podwyższenie wynagrodzeń, najczęściej wspomina się o podwyżkach nie przekraczających 5 proc. (73 proc.), w tym 31 proc. przyznaje, że maksymalnie będą one równe poziomowi inflacji.

W nadchodzącym półroczu zwiększenia zatrudnienia możemy się spodziewać w niemal co czwartej badanej firmie (24 proc.), jest ono częściej planowane jest w największych firmach (38 proc.). Największa grupa, niemal 2 na 3 respondentów badania deklaruje, że zatrudnienie w ich firmach nie ulegnie zmianie (62 proc.).

W co piątej badanej firmie planowane jest zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (21 proc.). W drugiej kolejności firmy zatrudniać chcą pracowników sprzedaży (20 proc.).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t111776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bonusy;kupia;lojalnosc;pracownikow,95,0,772447.html) Bonusy kupią lojalność pracowników? Pracodawcy chcąc przywiązać pracowników do firmy, oferują im coraz więcej korzyści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dostajemy;podwyzki;pensje;poszly;w;gore,19,0,794899.html) Dostajemy podwyżki, pensje poszły w górę Pensje wzrosły jednak mniej niż szacowali eksperci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t128924.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/przedsiebiorcy;beda;zwiekszac;zatrudnienie,53,0,790325.html) Przedsiębiorcy będą zwiększać zatrudnienie Zwiększenie zatrudnienia deklaruje 16 proc. pracodawców, tylko 4 proc. chce redukować etaty.
praca
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)