Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy skarżą KE za zakaz pestycydów

0
Podziel się:

W maju Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów.

Firmy skarżą KE za zakaz pestycydów
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Dwaj producenci pestycydów, których użycie zostało drastycznie ograniczone przez KE, zaskarżyli decyzję Komisji do Trybunału Sprawiedliwości UE. Twierdzą oni, że nie ma wystarczających dowodów na to, że pestycydy te są groźne dla pszczół.

W maju Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które w ocenie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) są groźne dla pszczół. Ograniczenia wejdą w życie od 1 grudnia br.; pestycydy te będą mogły być stosowane tylko w szklarniach i po okresie kwitnienia. Na razie ograniczenia mają obowiązywać dwa lata.

We wtorek producent jednego z takich pestycydów, szwajcarska firma Syngenta, poinformował o złożeniu odwołania w sprawie decyzji Komisji Europejskiej. Syngenta uważa, że KE podjęła decyzję o ograniczeniach w używaniu pestycydów na podstawie _ niedokładnej i niekompletnej _ oceny EFSA i bez pełnego wsparcia krajów UE.

Jak wyjaśniła PAP dyrektor korporacyjna z Syngenta Polska Izabela Wawerek, zdaniem firmy zostały złamane unijne zasady. _ - Komisja Europejska zmieniła warunki dopuszczenia substancji (na rynek UE) _ - powiedziała. _ Taki zakaz mógłby zostać wprowadzony, gdyby zostały ujawnione nowe dowody naukowe uzasadniające zakaz _ - dodała.

Rzecznik Greenpeace Mark Breddy zaznaczył w przesłanym PAP komentarzu, że _ Syngenta wciąż ignoruje dowody naukowe, które w sposób oczywisty łączą thiamethoxam i inne pestycydy z śmiertelnością pszczół _. _ Zamiast pozywać Komisję przed trybunał, (firma) powinna działać odpowiedzialnie i przestać sprzedawać zabijające pszczoły pestycydy _ - ocenił Breddy.

Odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w sprawie decyzji KE dotyczącej pestycydów z grupy neonikotynoidów złożyła też niemiecka firma Bayer CropScience AG. _ Złożyliśmy skargę do trybunału UE w połowie sierpnia _ - powiedział we wtorek PAP rzecznik firmy Utz Klages. Także on wskazał na brak nowych dowodów naukowych jako powód złożenia skargi.

Do czasu nadania depeszy komentarza ws. zaskarżenia jej decyzji przez obie firmy nie przesłała Komisja Europejska.

Jak napisała AFP, zakaz dwóch pestycydów z grupy neonikotynoidów (na bazie clothianidinu i imidaclopridu) oznacza dla Bayer CropScience stratę 80 mln euro. Roczna sprzedaż thiamethoxamu w UE to dla firmy Syngenta 35 mln euro - podała AFP.

Ograniczenia nałożone przez KE będą dotyczyć zaprawiania kontrowersyjnymi pestycydami nasion, stosowania do gleby (w postaci granulek) i do leczenia dolistnego roślin i zbóż (z wyjątkiem zbóż ozimych), które są atrakcyjne dla pszczół. Chodzi m.in. o uprawy i nasiona kukurydzy, bawełny, rzepaku i słonecznika. Pestycydy te będą nadal mogły być stosowane w szklarniach i do upraw na polach po okresie kwitnienia.

Ograniczenia wchodzą w życie od grudnia, by rolnicy mieli czas na zużycie już zakupionych pestycydów. Kraje członkowskie muszą wycofać lub zmienić udzielone autoryzacje na stosowanie częściowo zakazanych pestycydów najpóźniej do 30 września br.

Podczas głosowania w komitecie odwoławczym w kwietniu proponowane przez KE ograniczenia poparło 15 krajów UE (m.in. Francja, Niemcy i Polska), 8 było przeciw (m.in. Wielka Brytania, Włochy i Węgry), a 4 kraje (m.in. sprawująca wówczas prezydencję Irlandia) wstrzymały się od głosu. Taki wynik głosowania dał KE prawo do nałożenia ograniczeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Mamy dwa lata na zbicie deficytu. Uda się? Jest ryzyko, że Polska nie osiągnie takiego poziomu, jaki wskazuje Komisja Europejska. Oto dlaczego.
Ta decyzja Unii nie ma naukowych podstaw? Decyzje o tak ważnym znaczeniu gospodarczym powinny być podejmowane w oparciu o udokumentowane wyniki badań naukowych, _ a nie jedynie przepuszczenia _.
Komisja chce większego budżetu W uzgodnionym budżecie UE na 2013 rok ustanowiono poziom środków na płatności w wysokości 132,8 mld euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)