Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja szykuje się na rok 2025. Ucieczka do przyszłości?

0
Podziel się:

Francuski rząd rozpoczął sezon polityczny debatą na temat Francji w roku
2025.

Francja szykuje się na rok 2025. Ucieczka do przyszłości?
(industrieblick - Fotolia.com)

Francuski rząd rozpoczął sezon polityczny debatą na temat Francji w roku 2025; wyniki dyskusji zostaną przedstawione do końca miesiąca. Ucieczka do przyszłości jest tym wygodniejsza dla rządu, że jesień we Francji zapowiada się _ wybuchowo _ .

Gabinet premiera Jean-Marca Ayrault przestawił wizję Francji w 2025 roku, która miała być dla Francuzów i samego rządu _ łykiem powietrza _ i powiewem optymizmu - pisze _ Le Figaro _. Tymczasem po zakończeniu oficjalnych politycznych wakacji rząd czekają _ wybuchowe zadania _, którymi trzeba się będzie zająć jeszcze tej jesieni - przypomina dziennik _ Les Echos _.

Należą do nich reformy systemu emerytalnego i edukacji, kwestia kar stosowanych przez francuskie sądownictwo, sposób finansowania sektora publicznego wobec konieczności cięć budżetowych, wreszcie uzgodnienie nowego budżetu. Wszystkie te zadania będą tym trudniejsze dla gabinetu Ayraulta, że niepopularne reformy zderzą się z rekordowym pesymizmem Francuzów i równie rekordowym spadkiem ich siły nabywczej.

Prezydent Francois Hollande zapowiedział, że wnioski z debaty Francja 2025 i plany rządu dotyczące najbardziej _ wybuchowych _ kwestii, jak reforma emerytalna, zostaną przedstawione do końca sierpnia. Tuż po świetlanych prognozach Hollande musi zająć się _ tematami, które złoszczą Francuzów - pisze w środę _Le Point". Optymizm rządu wygląda więc na zasłonę dymną.

Na rok 2025 ministrowie obiecali bowiem niemal pełne zatrudnienie, dostępność tanich mieszkań, zrównoważony budżet i bezpieczeństwo obywateli.

Nastąpi _ trzecia rewolucja przemysłowa _, dzięki której w 2025 roku udział przemysłu we francuskim PKB wyniesie 20 proc. - obiecuje szef resortu reindustrializacji Arnaud Montebourg. Dziś jest to 10 proc. I dodaje: _ Francja będzie znów wiodącym głosem wśród krajów uprzemysłowionych (...). Liderem energii odnawialnych i inteligentnych sieci (przesyłowych) _. Zaś trzecia rewolucja przemysłowa ma nastąpić m.in. dzięki takim wynalazkom jak zbudowanie do roku 2017 _ ultraoszczędnego paliwowo samochodu _ - wyjaśnia minister.

_ Financial Times _ podkreśla, że Montebourg nie podał, w jaki sposób ma zamiar tego dokonać

W ciągu ostatniej dekady we francuskim przemyśle zniknęło 750 tys. miejsc pracy. Nawet szef działającej przy kancelarii premiera komisji ds. strategii i perspektyw Jean Pisani-Ferry określa Francję jako _ jeden z najbardziej zdezindustrializowanych krajów _, zaś to, czy tworzenie nowych miejsc pracy powinno polegać na otwieraniu nowych fabryk, czy też na przestawieniu gospodarki na usługi pozostaje - w opinii Jeana Pisani-Ferry - kwestią nierozstrzygniętą.

By firmy przemysłowe stały się rentowne należałoby obniżyć koszty energii, pracy i podatków - przypomina Pisani-Ferry.

Minister finansów Pierre Moscovici przewiduje, że do roku 2025 Francja w pełni uzdrowi swe finanse, nie będzie też miała żadnych kłopotów z pozyskiwaniem pieniędzy z rynków.

Optymizm ten utemperowały prognozy, zgodnie z którymi gospodarka Francji, obecnie piąta co wielkości, stanie się w ciągu dekady ósmą lub dziewiątą gospodarką świata - komentuje na swych stronach internetowych telewizja _ France 24 _. Jednak Moscovici przewiduje, że kondycja Francji będzie w 2025 roku nieporównywalnie lepsza niż obecnie.

_ FT _ przypomina jednak, że mimo iż Francja wyszła w ostatnim kwartale z recesji, nie ma żadnych gwarancji, że ożywienie gospodarcze jest trwałe i jak na razie nie ma widoków na zmniejszenie bezrobocia.

Najżywsze komentarze w francuskiej prasie wywołały wypowiedzi szefa resortu spraw wewnętrznych, obecnie najpopularniejszego ministra Francji Manuela Vallsa (popiera go 61 proc. respondentów w najnowszych sondażach). Zapowiedział on powstanie _ policji 3.0 _, która sprosta ewolucji społeczeństwa i _ wykorzysta nowe technologie _. Kontrowersję wywołała jednak zapowiedź konieczności zmodyfikowania francuskiej polityki imigracyjnej, tak by powstrzymać kolosalny napływ ludzi z Afryki. Według Vallsa w ciągu 10 lat trzeba będzie zrewidować przepisy o łączeniu rodzin, za sprawą których do Francji przybywa najwięcej cudzoziemców. Jak napisał _ Le Point _, Valls _ powiedział głośno to, czego lewicy nie wolno nawet po cichu myśleć _.

Konserwatywny _ Le Point _ przytoczył - prawdopodobnie na obronę socjalistycznego ministra - zeszłoroczne statystki: na ponad 191 tys. praw pobytu przyznanych w 2012 roku, blisko 87 tys. przypadło osobom, które otrzymały je w ramach łączenia rodzin. Ze względów humanitarnych wydano 18 tys. takich pozwoleń, a z powodów ekonomicznych - 16 tys.

Jeśli przegląd prognoz rządu miał przysłonić trudne zadania, jakie czekają rząd Ayraulta jeszcze tej jesieni, to skutek zdaje się być po części odwrotny. Wywoływane przez ministrów tematy, to w dużej mierze lista bolączek Francji w roku 2013: wysokie bezrobocie, spadek konkurencyjności francuskich przedsiębiorstw, bardzo nikły wzrost gospodarczy (0,5 proc. PKB) w drugim kwartale, oficjalnie kończący recesję, deficyt budżetowy łatany przez podwyższanie podatków, wreszcie przestępczość, brak poczucia bezpieczeństwa i problemy związane z imigracją.

Skromniejsze od rządowych są prognozy Jeana Pisani-Ferry: w 2025 Francja _ będzie starsza, mniejsza, mniej zamożna _ ale też _ lepiej wykształcona (...) i potencjalnie atrakcyjna _. Będzie też bardziej zurbanizowana i _ zaoferuje więcej miejsc pracy dla osób wykwalifikowanych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Co oznacza cięcie ratingu Francji? Sprawdź Francuskie media gorąco komentują obniżenie ratingu. Fitch zmienił notę z AAA do AA+ z perspektywą stabilną.
Francuska gospodarka w kłopotach? Ocena potencjału gospodarczego Francji spadła z najwyższego poziomu AAA do AA+ z perspektywą stabilną.
Unia Europejska pogania Francję. Dlaczego? W pierwszym kwartale tego roku wzrost gospodarczy Francji sięgnął tylko 0,2 proc. Spada siła nabywcza francuskich konsumentów.
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)