Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeFrank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy
2013-02-15 06:07

Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

Autor: Łukasz Pałka, Paweł Zawadzki

Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy
[fot: Adam Guz/REPORTER]

Najbliższe tygodnie mogą przynieść jeszcze nieznaczne osłabienie złotego wobec euro i franka szwajcarskiego. Nieco wyraźniej w górę pójdzie dolar. Zdaniem analityków, większość spadków złoty ma już jednak za sobą, a druga połowa roku może nawet przynieść jego wyraźne odbicie.

Kiepskie dane ze strefy euro, w której PKB spadł pod koniec roku o 0,6 procent w porównaniu do wcześniejszego kwartału, wpłynęły wczoraj na zdecydowane osłabienie naszej waluty. Najmocniej zyskiwał dolar, a także - jak to zwykle bywa w przypadku publikacji pesymistycznych informacji gospodarczych - frank szwajcarski, uznawany przez inwestorów za dość bezpieczną inwestycję.

Zobacz, jak wczoraj zmieniły się notowania złotego wobec głównych walut
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Bardzo ważne mogą okazać się dane na temat inflacji w Polsce, które Główny Urząd Statystyczny opublikuje dzisiaj o godzinie 14. Inwestorzy czekają wreszcie na wieści z rozpoczętego w Moskwie szczytu krajów z grupy G20, podczas którego jednym z głównych tematów będą wojny walutowe. Money.pl sprawdził, jak te wszystkie czynniki wpłyną na złotego.

Euro słabnie wobec dolara. Jak to wpłynie na złotego?

Średnia prognoz analityków, z którymi rozmawiał Money.pl, wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku tygodni możemy spodziewać się stabilizacji kursu złotego bądź minimalnego osłabienie kursu złotego wobec euro i franka szwajcarskiego. Wyraźniejszy ruch będzie miał miejsce w stosunku do amerykańskiej waluty. Jest duże prawdopodobieństwo, że wobec dolara w ciągu kolejnych sześciu miesięcy złotych straci nawet 12 groszy w odniesieniu do wczorajszego kursu.

Giełda na żywo

Polska spółka przejmuje drogerie w Luksemburgu

Kerdos szykuje dwie akwizycje. Jedna na około 25 drogerii ma być...

Giełda na żywo

Tomasz Sadlik: miało być pięknie, a frankowiczów wprowadzono w błąd

Okłamani przez banki, media i doradców idą po sprawiedliwość.

Źródło: Money.pl na postawie średniej prognoz analityków.

- Ma to związek z wciąż słabymi doniesieniami dotyczącymi kondycji europejskiej gospodarki - podkreśla Michał Palenciuk, analityk z DM FMCM. - Nawet ważniejsze od informacji o spadku PKB będą z pewnością dane na temat nastrojów w gospodarce na początku roku. Dopóki wskaźniki PMI ze strefy euro nie pokażą wyraźnej poprawy, będziemy musieli liczyć się z tym, że dolar będzie szedł w górę.

Podobnego zdania jest Szymon Zajkowski, analityk z DM TMS Brokers. I przypomina, że ostatnia konferencja po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego pokazuje, iż nastawienie jego szefa Mario Draghiego jest bardziej gołębie niż oczekiwano. Dlatego reakcją rynków było właśnie dość gwałtowne osłabienie waluty europejskiej wobec amerykańskiej.

Dolar będzie rósł, dopóki...

Większość analityków obstawia, że osłabienie euro wobec dolara w najbliższych tygodniach poskutkuje również spadkiem złotego w stosunku do amerykańskiej waluty. Najwyraźniejszego umocnienia dolara spodziewa się Szymon Zajkowski. - Silniejszy spadek kursu złotego w stosunku do dolara wynika po prostu z oczekiwanego przez nas umocnienia dolara względem euro - zaznacza.

Prognoza kursu złotego wobec dolara
AnalitykInstytucjaKurs 14.02Prognoza 1MPrognoza 3MPrognoza 6M
Michał Palenciuk FMCM 3,10 3,19 3,27 3,15
Marcin Kiepas Niezależny 3,10 3,16 3,27 3,18
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 3,10 3,14 3,10 3,07
Szymon Zajkowski TMS Brokers 3,10 3,18 3,25 3,35
ŚREDNIE
3,10 3,17 3,22 3,19

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

W przypadku prognozy półrocznej analitycy są już wyraźniej podzieleni. Głównym powodem jest to, że obecnie dość ciężko jest określić, kiedy nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej w Europie. Najprościej mówiąc, im szybciej będzie ona zauważalna, tym pewniejsze jest odbicie euro wobec dolara, na czym również zyska polska waluta.

- W połowie roku zobaczymy pierwsze sygnały poprawy gospodarczej w strefie euro. Choć nie przełoży się to jeszcze na rodzimą gospodarkę, to zdecydowanie poprawi nastroje na rynku walutowym. Skorzysta na tym także złoty - zakłada Dorota Strauch, ekonomistka z Raiffeisen Banku, według której za sześć miesięcy polska waluta ma szansę umocnić się wobec dolara.

Co z euro? Wiele zależy od decyzji RPPNieco spokojniej, zdaniem analityków, złoty będzie zachowywał się wobec euro. Ich zdaniem osłabienie polskiej waluty może mieć miejsce, ale w dużej mierze będzie ono uzależnione od tego, a ile obniżek stóp procentowych zdecyduje się jeszcze Rada Polityki Pieniężnej.

Większą jasność w tej kwestii powinniśmy zyskać dzisiaj po tym, jak GUS opublikuje najnowsze dane na temat inflacji. Jej wyraźny spadek do pułapu poniżej tzw. celu inflacyjnego w styczniu skłonił RPP do kolejnego cięcia stóp do poziomu 3,75 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej. Pytaniem pozostaje to, czy w marcu RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę, a - jeżeli tak - czy będzie ona ostatnią z cyklu.

- Spodziewałbym się jeszcze jednej obniżki stóp o 0,25 punktu procentowego w marcu i to zapewne będzie ich koniec. Oczywiście przy optymistycznym założeniu, że drugie półrocze przyniesie odbicie w gospodarce - mówi niezależny analityk Marcin Kiepas.

Jeszcze dalej ze swoją prognozą cięć stóp procentowych idzie Michał Palenciuk, zakładając, że RPP zdecyduje się jeszcze na dwie obniżki. Analitycy są jednak zgodni co do tego, że RPP osłabi jeszcze polską walutę wobec euro.

Prognoza kursu złotego wobec euro
AnalitykInstytucjaKurs 14.02Prognoza 1MPrognoza 3MPrognoza 6M
Michał Palenciuk FMCM 4,17 4,22 4,27 4,17
Marcin Kiepas Niezależny 4,17 4,20 4,25 4,24
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 4,17 4,18 4,10 4,05
Szymon Zajkowski TMS Brokers 4,17 4,15 4,17 4,20
ŚREDNIE
4,17 4,19 4,20 4,17

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

Mniejsze znaczenie niż dotychczas dla kursu złotego wobec euro będą za to miały tzw. wojny wojny walutowe prowadzone przez banki centralne. Ostatnio bardzo dużo w tym kontekście mówi się o zachowaniu banków centralnych w Japonii oraz Wielkiej Brytanii. Prezes Banku Anglii Mervin King stwierdził właśnie, że słaby funt jest warunkiem poprawy sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Dążenie do osłabienia rodzimej waluty jest już znane inwestorom z wcześniejszych przykładów banku centralnego Szwajcarii, czy też EBC. Wydaje się jednak, że ich działania nie mają obecnie dużego wpływu na rynek. - Wojny walutowe nie będą miały większego znaczenia dla notowań złotego. Mimo że w krótkim terminie mogą lekko wpływać na zachowanie euro względem dolara i przez to oddziaływać na kurs polskiej waluty, to ten wpływ nie będzie duży - twierdzi Dorota Strauch z Raiffeisen Banku.

I dodaje, że europejscy politycy raczej nie zdecydują się na konkretne działania, by wpływać na rynek walutowy. - Nie spodziewam się również silnych interwencji werbalnych. Od czasu do czasu będą pojawiać się pojedyncze próby - jak ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji - ale nie będą one miały kluczowego wpływu na rynki finansowe - uważa ekonomistka.

Frank może być znacznie tańszyPosiadacze kredytów we frankach szwajcarskich nie powinni również znacząco odczuć wpływu osłabienia złotego wobec tej waluty. Bank centralny tego kraju wciąż ma na uwadze interesy swoich eksporterów, a - co za tym idzie - można spodziewać się, że będzie pilnował, by kurs franka znacząco nie poszedł w górę.

Perspektywa poprawy sytuacji gospodarczej w Eurolandzie w drugiej połowie roku powinna również częściej skłaniać inwestorów do tego, by porzucali uznaną za bezpieczną szwajcarską walutę i decydowali się na bardziej ryzykowne inwestycje. To daje szansę, że najbliższe pół roku może nawet przynieść stabilizację bądź nawet umocnienie złotego wobec franka.

Prognoza kursu złotego wobec franka szwajcarskiego
AnalitykInstytucjaKurs 14.02Prognoza 1MPrognoza 3MPrognoza 6M
Michał Palenciuk FMCM 3,37 3,41 3,45 3,37
Marcin Kiepas Niezależny 3,37 3,43 3,44 3,40
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 3,37 3,39 3,33 3,30
Szymon Zajkowski TMS Brokers 3,37 3,40 3,38 3,30
ŚREDNIE 3,37 3,41 3,40 3,34

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków.

Co ciekawe, bardzo optymistyczną prognozę dla frankowych kredytobiorców ma Marcin Kiepas. Co prawda w perspektywie półrocznej nie daje on złotemu większych szans na umocnienie, ale jego zdaniem duża zmiana przyjdzie właśnie pod koniec tego roku. Według niego, w drugiej połowie roku największe zmiany będą widoczne właśnie na franku szwajcarskim. A to oznacza, że za 12 miesięcy możemy za nieco zapłacić nawet 3,07 złotego, czyli aż 30 groszy mniej niż obecnie. Oznaczałoby to umocnienie złotego wobec franka o prawie 10 procent.

Jest jednak jeden warunek. To poprawa sytuacji gospodarczej w strefie euro. Sygnały, którą ją pokażą, zachęcą inwestorów do wyraźnej ucieczki od franka szwajcarskiego. Taki ruch może się zacząć w drugiej połowie roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Banki są chciwe. Ten mechanizm tego dowodzi
Ekonomista, prof. Marian Noga krytykuje banki i instytucje nadzoru.
Amerykanie dodrukują dolary. Będzie gorąco
Prof. Longin Pastusiak mówi, kiedy w USA będą problemy.
Rząd już nic nie może. Wzrost gospodarczy to złudzenie
Stanisław Gomułka mówi, co powinien zrobić gabinet Tuska.
Tagi:euro, inflacja, rpp, dolar, złoty, frank
Zobacz więcej:Prognoza dla złotego
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

Paweł 18273 / 83.238.173.* / 2013-05-08 11:05
Jakbym słuchał prognozy w TVN. Będzie tak, ale może być tak. Sprawdzalność mamy 90%.

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

Tomek351 / 37.108.181.* / 2013-03-03 20:10
W drugim kwartale CHF na moment przekroczy próg 3.00 , po korekcie skoczy do 3.20 - 3.25 i tak będzie aż do 2014 roku kiedy to spodziewam się poprawy nastrojów w europie i dalszy spadek franka do zlotego

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

promotor1062 / 109.200.80.* / 2013-02-19 13:16
ten tekst jest pełen nieścisłości..! proponuję go usunąć!

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

pgrz / 89.206.32.* / 2013-02-18 17:46
baju baju baju, a jak bedzie to sie przekonamy sami

Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

namawiacz / 2013-02-18 10:33
i co z tego jak banki narzuca sobie swoje ceny kredytow i sami dolacza dodatkowe koszty wiec bedziemy dalej placic tak samo baa anawet wiecej niz wczesniej. taka polska chora rzeczywistosc ktora doi obywatela z kazdego grosza

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

zadłuzony w CHR / 83.31.81.* / 2013-02-17 23:20
Czy zmieni to coś w kredytach w CHR skoro banki naliczają sobie spred kiedyś było to 14 gr, potem 29 gr a teraz ponad 30 groszy na 1 CHR
cinkciaż / 193.93.204.* / 2013-02-18 10:37
CHR to jaka waluta? szwajcarski rubel, rupia czy ruchacz jakiś może?

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

Ja315 / 62.233.181.* / 2013-02-15 12:43
nie bedzie szoku ,... jednak inflacja 1,9

Autor: Łukasz Pałka, Paweł Zawadzki

MIKALO / 83.6.119.* / 2013-02-15 11:08
gratulujemy. świetnie napisany teks, wnikliwa analiza, same autorytety, celny nagłówek .... zapraszamy do kasy.
TO BARDZO UDANY TRANSFER 2 ASÓW Z PUDELKA??
A TAK POWAŻNIE WEŹCIE SIĘ DO JAKIEJŚ UCZCIWEJ PRACY!!!!!

poziom Money sięgnął bruku

bleeeee... / 83.6.119.* / 2013-02-15 11:03
z tabeli wynika że kurs raczej pozostanie na tym samym poziomie ale na koniec cytuje się słowa jakiegoś "magika" który twierdzi że będzie o 10% taniej prawie za rok. to jakby w wiadomościach Pan Wymyślalski ogłosił że w styczniu 2014r będzie -23 stopnie.

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

Ja222 / 88.220.95.* / 2013-02-15 08:22
Czy na tym portalu ekonomicznym, dobijającym już profesjonalizmen do poziomu Pudelka nie ma innych tematów jak ciągle tylko kurs franka?
Ludzie, kogo to obchodzi?
wlodek3 / 83.29.73.* / 2013-02-15 22:11
widocznie nie masz kredytu we franku , to po co czytasz ten artykuł i jeszcze masz czas na komentarz ? !
nie mogę doczekać sie na kurs 3.00

inwestor 2008
USA_man / 178.23.108.* / 2013-02-15 08:56
To może napisz nam co dokładnie chcesz czytać burolu.

- coś o matce madzi albo grodzkiej, czy może o brunonie k?

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

TyTy / 193.201.167.* / 2013-02-15 08:20
"Bank centralny tego kraju wciąż ma na uwadze interesy swoich eksporterów, a - co za tym idzie - można spodziewać się, że będzie pilnował, by kurs franka znacząco nie poszedł w górę."

Nic dodać, nic ująć w kontekście polityki polskiego NBP.

Re: Frank będzie tańszy nawet o 30 groszy. Sprawdź kiedy

arnold / 77.114.107.* / 2013-02-15 07:31
O kurs należy pytać w Citi a nie naszych anali.Oni tak wiedzą,ile będzie kosztował pln.,jak góral przepowiadający pogodę.(albo będzie padać,albo nie będzie padać).
Ropucha / 46.169.51.* / 2013-02-15 06:56
Czyli trzeba kupowac waluty :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Najpopularniejsze