Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Frank spadnie. A wtedy spekulanci zabiorą się za...

0
Podziel się:

Dobre wieści dla kredytobiorców spłacających kredyty w szwajcarskiej walucie.

Frank spadnie. A wtedy spekulanci zabiorą się za...
(PAP/EPA)

Posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich mogą odetchnąć z ulgą. Szczyt tej waluty już za nami, bo inwestorzy uznali, że dużo więcej już na niej raczej nie zarobią. Teraz ich uwaga może skupić się na koronie czeskiej, norweskiej, szwedzkiej, czy egzotycznym dolarze singapurskim.

Od swojego szczytu z pierwszej połowy sierpnia frank szwajcarski osłabił się już wobec złotego o około 10 procent i teraz waha się w okolicach 3,62-3,65 złotego. Chociaż kurs jest wciąż bardzo wysoki, to analitycy przyznają, że 700 tysięcy polskich kredytobiorców zadłużonych w szwajcarskiej walucie najgorsze ma już za sobą.

- _ Szczyty na franku zostały osiągnięte _ - uważa Marcin R. Kiepas, analityk z Domu Maklerskiego XTB. - _ Nie spodziewałbym się jednak gwałtownych spadków tej waluty. Z pewnością wciąż pozostanie mocna i zacznie wyraźniej się osłabiać dopiero wtedy, gdy nastroje na świecie zaczną się na trwałe poprawiać _ - podkreśla.

Kurs franka wobec złotego od historycznego szczytu z pierwszej połowy sierpnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobnego zdania jest Marek Rogalski, analityk z Domu Maklerskiego BOŚ. Według niego, dużą zasługę w osłabieniu franka miał sam Bank Szwajcarii, który podjął próbę zniechęcenia inwestorów do tak gwałtownego kupowania szwajcarskiej waluty.

- _ Nie było klasycznej interwencji na rynku, ale bank obniżył stopy procentowe do zera, a nawet postraszył powiązaniem kursu franka z euro. To na razie wystarczyło, by powstrzymać spekulantów, którzy i tak zarobili już na tej walucie krocie _ - mówi Rogalski.

Mocny frank coraz groźniejszy dla szwajcarskiej gospodarki

Szwajcarzy interweniowali, bo mocny frank to bardzo poważny problem także dla tamtejszej gospodarki. Opiera się ona bowiem na eksporcie. A im mocniejszy frank, tym mniejsze zyski dla przedsiębiorców wysyłających towary za granicę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t152761.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;bije;rekordy;skad;sie;bierze;jego;sila,87,0,876119.html) Czytaj w Money.plFrank bije rekordy. Za jego siłą kryje się...
Według wczorajszych danych, nadwyżka eksportu nad importem w Szwajcarii wyniosła w lipcu 2,8 miliarda franków. To wzrost w porównaniu do sytuacji miesiąc wcześniej, co oznacza, że firmy jeszcze nie poddały się drogiej walucie. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze wcześniej ta nadwyżka przekraczała 3 miliardy franków.

Dlatego bank centralny, choć eksport na razie się nie załamał, dmucha na zimne, walcząc o osłabienie szwajcarskiej waluty. Z kolei szwajcarski rząd przed kilkoma dniami obiecał dodatkowe pieniądze na ratowanie miejsc pracy wszystkich eksporterów, którzy ucierpieli na skutek drastycznie drożejącego franka.

Szwajcaria utrzymuje dodatnie saldo w handlu zagranicznym. Frank temu zagraża Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tym bardziej, że prognozy analityków są nieubłagane. Jak podaje DB Research, dynamika wzrostu szwajcarskiego eksportu może spaść w tym roku do 3,3 procenta z 9,3 procenta w ubiegłym roku. Z kolei Bank Szwajcarii szacuje, że wzrost PKB tego kraju właśnie z powodu zbyt mocnej waluty może skurczyć się do 2 procent z 2,6 procenta w 2010 roku.

Tak więc w sytuacji, gdy w obliczu spowolnienia szwajcarskie władze zaczynają walczyć o osłabienie waluty, a sam frank jest już ponad 20 procent mocniejszy niż przed rokiem, spekulanci szukają możliwości zarobienia pieniędzy gdzie indziej.

Inwestorzy skuszą się na korony?

- _ Wzrosty na franku zostały wyczerpane i dlatego szukamy teraz dla niego alternatyw _ - powiedział cytowany przez Bloomberga Bob Noyen, szef funduszu Record z Londynu, który zarządza aktywami przekraczający 30 miliardów dolarów. Jego zdaniem spory potencjał wzrostów mają waluty Europy Wschodniej, przede wszystkim czeska korona. Obok niej analitycy wymieniają też waluty krajów skandynawskich, zwłaszcza koronę norweską.

Kurs korony czeskiej i korony norweskiej wobec euro w ostatnich 3 miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W obu przypadkach do kupna tych walut inwestorów może zachęcać fakt, że kraje te mają niskie zadłużenie w stosunku do PKB. Norwegia może dodatkowo pochwalić się najwyższym z możliwych ratingiem wiarygodności kredytowej AAA. Można więc przypuszczać, że jej waluta podobnie jak frank szwajcarski ma szansę stać się kolejną _ bezpieczną przystanią _ dla inwestorów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zloty;ucierpi;przez;kryzy;strefy;euro,252,0,874236.html)Czytaj w Money.plZłoty dostanie rykoszetem. _ Punkt krytyczny _
- _ Gospodarki skandynawskie są mniej narażone na zawirowania w strefie euro, nie będą bowiem obciążone ciężarem pomocy dla nadmiernie zadłużonych państw. To jeden z czynników, który może wpływać na umocnienie korony norweskiej czy szwedzkiej _ - przyznaje Marcin Turkiewicz, szef dilerów walutowych w BRE Banku.

Dług publiczny Norwegii w stosunku do PKB wyniósł w 2009 roku niecałe 43 procent, podczas gdy w Eurolandzie sięgnął prawie 80 procent. Co więcej, prognozy mówią, że w strefie euro będzie on dalej wzrastał, tymczasem Norwedzy zdołają go znacznie zmniejszyć. W przypadków Czechów, ich dług w stosunku do PKB co prawda nie będzie malał, ale i tak jest na jednym z najniższych poziomów w całej Europie.

Zadłużenie Czech, Norwegii i strefy euro w stosunku do PKB (w proc.)
Kraj 2009 2010 2011* 2012*
Czechy 35,3 38,5 41,8 43,9
Euroland 79,4 85,3 89,3 89,8
Norwegia 42,8 39,8 36 31,8

Źródło: Money.pl na podstawie danych DB Research. *Prognoza

Frank na razie jednak niepokonany

Analitycy pomimo zainteresowania nowymi walutami nie spodziewają się jednak gwałtownego odpływu inwestorów od franka. - _ Nie przekonuje mnie zwłaszcza korona czeska _ - mówi Marek Rogalski. - _ Ich gospodarka jest mocno powiązana z Niemcami, co oznacza, że zamieszanie w strefie euro także może ją osłabić _ - uważa. Z kolei Marcin R. Kiepas dodaje, że czeska waluta jest mało płynna, co oznacza, że nawet jeżeli inwestor ją kupi, to po znacznym wzroście trudno mu może być ją sprzedać.

- _ Czeska waluta charakteryzuje się tym, że wystarczy, by jeden większy fundusz zaczął ją gwałtowniej kupować i bez problemu szybko ją wywinduje. Mógłby mieć jednak problem z realizacją swoich zysków _ - uważa Kiepas.

Dlatego analitycy w kontekście _ wymiany franka _ wskazują bardziej na koronę norweską lub tak egzotyczne waluty jak chociażby dolar singapurski. - _ To kolejna waluta nieskażona światowymi problemami _ - podkreśla Marek Rogalski.

Trudno jednak spodziewać się, by szwajcarska waluta nagle zaczęła gwałtownie spadać. Aby tak się stało, to obok zainteresowania inwestorów innymi walutami, powinna się jeszcze uspokoić sytuacja gospodarcza na świecie. To zdaniem analityków zachęci inwestorów do podejmowania bardziej ryzykownych inwestycji. Dopóki tak się nie stanie, to frank jako najlepsza z _ bezpiecznych z przystani _ cały czas będzie w cenie.

CZYTAJ KOMENTARZ ANALITYKA MONEY.PL Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t153791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;bije;rekordy;analitycy;mowia;kiedy;bedzie;tanszy,181,0,884917.html) Analitycy przewidują, kiedy frank będzie tańszy Obama wywalczył zwiększenie zadłużenia, ale problemy USA nie zniknęły. Wystraszeni inwestorzy uciekają do franka - także od polskiej waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t153105.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ulzymy;kredytobiorcom;nie;podniesiemy;podatkow;-;obiecuje;money;pl;jacek;rostowski,86,0,879958.html) Rostowski w Money.pl: Pomysły PiS grożą bankructwem posiadaczy kredytów Minister finansów ujawnia, jak rząd chce pomóc zadłużonym we frankach szwajcarskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Frank po 3,4 zł. Włosi dobiją strefę euro? Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)