Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz kościelny. PiS oskarża PO o antyklerykalizm

0
Podziel się:

PiS zarzuca politykom PO, że ulegają antyklerykalnym nastrojom.

Fundusz kościelny. PiS oskarża PO o antyklerykalizm
(Reporter)

- _ To są niezbędne działania. Musimy jednak do gruntu wydrapać te PRL-owskie rozwiązania w relacjach państwa z Kościołem, bo one prędzej czy później zaszkodzą samemu Kościołowi _ - tak o potrzebie likwidacji funduszu kościelnego mówi doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość zarzuca Platformie Obywatelskiej, że w tej sprawie ulega antyklerykalnym nastrojom.

Poseł PiS Adam Hofman uważa, jednak że PO robi wyścigi z Ruchem Palikota i SLD, kto pierwszy zaatakuje Kościół. - _ Fundusz kościelny, likwidacja ordynariatu, wszystko bez porozumienia z Kościołem, mowa o opodatkowaniu, słynne słowa o nieklękaniu przed księdzem - Donald Tusk wie, że jest taka nutka antyklerykalna, którą można poruszyć i robi to cynicznie. Przypomina to najgorsze czasy. To sytuacja nienormalna, bo trzeba pamiętać, że nie wszyscy w Polsce są wyznania katolickiego ale Kościół pełni także funkcje społeczne - pomaga biednym i przysłowie - jak trwoga, to do Boga - często jest realizowane dosłownie _ - ocenił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ADAMA HOFMANA:

Platformę Obywatelską wspiera Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ryszard Kalisz uważa, że likwidacja funduszu jest rozsądną propozycją. - _ Fundusz kościelny trzeba zlikwidować dlatego, że powstał w 1950 roku i był tworzony z dóbr martwej ręki, które zostały przejęte przez państwo. Od dawna tych dochodów nie ma, fundusz jest finansowany bezpośrednio z budżetu i powinien zostać zlikwidowany _ - tłumaczył polityk SLD.

O słuszności działań Platformy jest też przekonany doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz. Jednocześnie zauważa, że nikt nie mówi o likwidacji, a jedynie zamianie sposobu finansowania Kościoła. - _ To są niezbędne działania. Musimy jednak do gruntu wydrapać te PRL-owskie rozwiązania w relacjach państwa z Kościołem, bo one prędzej czy później zaszkodzą samemu Kościołowi _ - ocenił Tomasz Nałęcz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA NAŁĘCZA:

W połowie marca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu ma zostać powołany zespół, który opracuje nowy system finansowania Kościoła katolickiego w Polsce. Zdaniem profesora Nałęcza mógłby to być na przykład podatek.

Zmiany w funkcjonowaniu funduszu kościelnego, z którego między innymi finansowane są emerytury duchownych, premier zapowiedział już w swoim expose. Przekonywał wówczas, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Z kolei wiceminister administracji i cyfryzacji Piotr Kołodziejczyk poinformował ostatnio, że zgodnie z rządowymi planami fundusz ma zostać zastąpiony przez nowoczesne sposoby finansowania różnych form działalności Kościołów. Zaznaczył jednak, że wszystkie zmiany będą z Kościołem dyskutowane.

Z Funduszu Kościelnego oprócz ubezpieczeń duchownych, finansowana jest też działalność charytatywna i oświatowo-wychowawcza, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz wydziały teologiczne na wyższych uczelniach.

Czytaj więcej o finansach Kościoła katolickiego w Polsce
Episkopat nie chce podatku kościelnego. Woli odpisy Są pierwsze reakcje kościelnych hierarchów na expose premiera. Deklarują współpracę w sprawie zmian w systemie emerytalnym.
Oleksy cieszy się z propozycji Kościoła Jan Dziedziczak i Józef Oleksy uważają, że warto rozważyć propozycję zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem jednego procenta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)