Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy: Białoruś też chce go szukać

0
Podziel się:

Podpisano już porozumienie w sprawie badań geologicznych w ośmiu miejscach - poinformował niezależny białoruski tygodnik.

Gaz łupkowy: Białoruś też chce go szukać
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Białoruś będzie szukać na swoim terytorium gazu łupkowego; podpisano już porozumienie w sprawie badań geologicznych w ośmiu miejscach - poinformował dziś niezależny tygodnik białoruski _ Swobodnyje Nowosti Plus _.

_ - Jeśli znajdziemy w naszym kraju dobre złoże gazu łupkowego i dobre metody jego wydobywania, to będziemy wykorzystywać ten surowiec _ - powiedział niewymieniony z nazwiska białoruski urzędnik, którego cytuje tygodnik.

Badania mają być prowadzone na łącznym obszarze 5,5 tys. kilometrów kwadratowych w obwodach: homelskim (południowy wschód kraju) i brzeskim (południowy zachód), a także na granicy obwodów homelskiego, mińskiego i mohylewskiego.

Białoruś zużywa obecnie 21 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Na początku października wiceminister energetyki Michaił Michadziuk powiedział, że Białoruś chce zmniejszyć zużycie gazu ziemnego i planuje, że do 2020 roku spadek ten wyniesie 7 mld metrów sześciennych. Ma to zostać osiągnięte dzięki uruchomieniu elektrowni atomowej budowanej w Ostrowcu (biał. Astrawiec), ok. 250 km na północny wschód od Grodna, oraz zwiększeniu udziału energii odnawialnej.

Michadziuk podkreślił, że od 2011 do 2015 roku inwestycje w modernizację systemu energetycznego kraju wyniosą 6 mld dolarów, włączając w to spłatę zaciągniętych kredytów.

Według państwowej białoruskiej telewizji ONT elektrownia atomowa w Ostrowcu ma zostać uruchomiona w 2018 roku. Będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz łupkowy w Polsce. Będą wyższe podatki Nie będzie specjalnego urzędu do spraw wydobycia gazu łupkowego. Będą za to wyższe podatki od złóż gazu i ropy.
Już rozpoczynają wydobycie gazu łupkowego Do 2015 roczna produkcja wyniesie 6,5 mld m sześciennych. Jest on podstawą nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego Chin.
Chcą wydać 8 miliardów na ten projekt. Warto? Chodzi o współpracę z kilkoma europejskimi krajami w sprawach kluczowych dla naszego bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)