Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gaz łupkowy może poprawić sytuację strategiczną Polski"

0
Podziel się:

To zmiana sytuacji strategicznej na naszą korzyść - mówi Jarosław Kaczyński.

"Gaz łupkowy może poprawić sytuację strategiczną Polski"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ważne będą zasady wydobycia gazu łupkowego w Polsce, szczególnie warunki prawne - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. * *Spółka PGNiG chce w tym roku przeprowadzić w Polsce kilka odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. [Aktualizacja 21:23]

- _ Wiemy już, że gaz jest. Nie wiemy jeszcze do końca, jakie będą ekonomiczne warunki jego wydobycia, ile ono będzie kosztowało _ - mówił Kaczyński na poświęconej wydobyciu gazu łupkowego konferencji PiS w Sejmie. Wyraził nadzieję, że sprawa kosztów wydobycia gazu zostanie już niedługo wyjaśniona i będzie się to opłacało.

Bardzo istotne - zdaniem Kaczyńskiego - będą rozwiązania prawne dotyczące wydobycia gazu łupkowego. - _ W jaki sposób z wydobycia gazu będzie korzystało państwo polskie, a poprzez państwo - społeczeństwo _ - tłumaczył prezes PiS.

- _ Zasoby naturalne mogą odegrać także w Europie bardzo dużą rolę w rozwoju ekonomicznym, we wzbogaceniu poszczególnych społeczeństw. Mogą przyczynić się do poprawy sytuacji strategicznej poszczególnych państw. I z taką sytuacją mamy do czynienia także w Polsce _ - uważa Kaczyński. Jak zaznaczył, własne zasoby gazu łupkowego nawet wtedy, gdyby starczyło ich tylko na zaspokojenie polskich potrzeb, _ to zmiana sytuacji strategicznej na naszą korzyść _.

- _ Gdyby jeszcze można było ten gaz w jakichś znaczących ilościach eksportować, wtedy zmiana sytuacji strategicznej objęłaby całą tę część Europy _ - dodał lider PiS.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;w;polsce;trudny;do;odnalezienia;ale;sie;nie;poddaja,84,0,1042772.html) *Do trzech razy sztuka w poszukiwaniu gazu * Koncern Exxon Mobil, który wykonał w Polsce - bez efektów - dwa odwierty, rozważa możliwość zastosowania nowych technik. Ocenił, że _ jeśli nawet tylko dzięki temu wydobyciu można by stworzyć rezerwę zabezpieczającą przed ewentualnym użyciem tego, co nazywa się bronią gazową, też byłaby to bardzo poważna zmiana _.

Jak powiedział, musi być przygotowany taki model działania, który pozwoli nam na korzystanie z zasobów gazu łupkowego. - _ Gdyby ten dar losu został zmarnowany, to po raz kolejny pokazałoby to coś bardzo niedobrego w naszym życiu społecznym, a przede wszystkim o naszych elitach, które by po raz kolejny zawiodły _ - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS mówił ponadto, że model funkcjonowania naszego życia gospodarczego, a także społecznego, jest bardzo szczególny. - _ Jest to model, w którym interes społeczny, wspólny ginie. W ramach tego modelu bardzo trudno podejmować przedsięwzięcia zbiorowe na wielką skalę, a te, które są podejmowane są drogie i długotrwałe _ - opisywał Kaczyński. Według niego _ bez daleko idących i zdecydowanych działań władzy ten stan się nie zmieni _. Jednak, jak stwierdził, obecna władza nie tylko nie ma tendencji do takich działań, a wręcz takie działania zdecydowanie potępiała.

Podczas konferencji europoseł PiS Konrad Szymański przekonywał, by w Polsce, w parlamencie i rządzie pilnować przepisów europejskich, które pośrednio mogą dotyczyć gazu łupkowego. _ - Nie będzie jednego głosowania przeciw wydobyciu gazu łupkowego, będą setki decyzji, które mogą utrudnić, albo uniemożliwiać wydobycie tego bogactwa _ - przestrzegał.

_ - Może się okazać, że co prawda, możemy mieć niezliczone zasoby gazu łupkowego, ale nie będzie można go komercyjnie wykorzystać w konkurencyjnej gospodarce _ - ostrzegł Szymański.

Były wiceminister gospodarki Piotr Naimski (PiS) opowiedział się za osobną komisją ds. energii i powołaniem ministerstwa, które zajmowałoby się całością spraw dotyczących energii, ropy, czy gazu, w tym gazu łupkowego w Polsce.

Zdaniem Naimskiego pomysł by rozrzuconymi po wielu resortach sprawami związanymi energią, bezpieczeństwem energetycznym, z poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów zajmował się pełnomocnik rządu, nie jest wystarczający. - _ Sam w rządzie PiS byłem pełnomocnikiem do spraw zaopatrzenia Polski w gaz i ropę naftową. Było to pozytywne doświadczenie, udało się kilka rzeczy skoordynować, ale to tylko działania doraźne _ - mówił.

W ocenie Naimskiego wyniki analiz zasobności polskich złóż gazu łupkowego, które w środę ma przedstawić Państwowy Instytut Geologiczny, w pewnym sensie nie mają znaczenia, bo każda ilość zasobów oznacza umocnienie pozycji Polski. _ - Czy to będzie 5 bln metrów sześc., jak przewidują Amerykanie, czy tylko jedna dziesiąta tego, czy nawet tylko 300 mln m sześc. Przy 14 mln m sześc. rocznego zapotrzebowania łatwo policzyć, że to wieloletnie zapasy _ - podkreślał.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski mówił w połowie marca, że na przełomie 2014 i 2015 r. realne jest pierwsze wydobycie gazu łupkowego w Polsce na poziomie 0,5-1 mld m sześc. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej oszacowała, że polskie zasoby gazu łupkowego wynoszą 5,3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny wstępnie ocenia, że zasoby są wyraźnie niższe. Pełny raport na temat szacunków PIG opublikuje 21 marca.

Na drugiej stronie o poszukiwaniach gazu gazu łupkowego przez PGNiG

PGNiG chce w 2012 roku przeprowadzić w Polsce kilka odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego - powiedział wiceprezes spółki Marek Karabuła. Dodał, że liczy też na rozpoczęcie próbnego wydobycia gazu w Pakistanie i wznowienie prac wiertniczych w Libii.

PGNiG ma 15 koncesji na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego. W tym roku spółka chce skoncentrować się na poszukiwaniach węglowodorów na dwóch z nich - Wejherowo oraz Tomaszów Lubelski.

- _ Analizujemy nasze możliwości inwestycyjne. Rozmawiamy w tej chwili z partnerami na temat współpracy, źródeł i wysokości finansowania wspólnych poszukiwań _ - powiedziała na konferencji prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Dodała, że spółka poszukuje też kolejnych partnerów, _ żeby zintensyfikować prace poszukiwawcze _. W styczniu PGNiG poinformowało, że będzie współpracować z PGE, Tauronem i KGHM przy poszukiwaniach gazu z łupków. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w kwietniu.

Karabuła powiedział, że PGNiG liczy też na rozpoczęcie w tym roku próbnej produkcji gazu na koncesji spółki w Pakistanie. Wyjaśnił, że niezbędne jest wybudowanie tam infrastruktury służącej do eksploatacji. - _ Rusza również przetarg na budowę gazociągu, który musimy zbudować, aby ten gaz wyprowadzić ze złoża. To jest realne jeszcze w tym roku. Wysokość inwestycji w tym roku na tej koncesji to rząd kilkudziesięciu milionów dolarów _ - powiedział. Dodał, że być może jeszcze w tym roku będą prowadzone kolejne prace poszukiwawcze w Pakistanie. Podkreślił jednak, że spółka nie planuje pozyskiwać nowych koncesji w tym kraju.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;szansa;dla;polski;komu;nie;jest;na;reke,139,0,1033611.html) *Prof. Winiecki: Tańce wojenne wokół łupków * O tym kto i dlaczego może torpedować polskie plany wydobycia gazu łupkowego, pisze członek Rady Polityki Pieniężnej. Wiceprezes przypomniał też, że w grudniu 2011 r. spółka ponownie otworzyła swoje biuro w Libii - w Trypolisie (pracownicy spółki opuścili ten kraj po wybuchu wojny domowej). - _ Analizujemy poziom bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy niestety ten poziom bezpieczeństwa jest niewystarczający. Trwają przygotowania do wznowienia prac wiertniczych. Mam nadzieję, że stanie się to w tym roku _ - zaznaczył.

Oszacował też, że prace wiertnicze w Egipcie spółka planuje rozpocząć w pierwszych tygodniach 2013 roku.

Prace w Pakistanie prowadzi spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków z grupy kapitałowej PGNiG, która jest obecna w tym kraju od 1997 r. W 2010 r. ze względu na działania wojenne w sąsiednim Afganistanie i niespokojną sytuację, prace przerwano, a załogę ewakuowano. Po półtoramiesięcznej przerwie wiercenia wznowiono.

PGNiG założyło też spółkę Polish Oil and Gas Company - Libya B.V. w związku z poszukiwaniami surowców w basenie naftowym Murzuq na zachodzie Libii. Umowę w tej sprawię z rządem libijskim PGNiG zawarło w lutym 2008 r. W lutym ub.r. w związku z wojną w Libii pracownicy PGNiG zostali ewakuowani z tego kraju do Polski.

Spółka zarejestrowała też swój oddział w Kairze w Egipcie w lipcu 2009 r. w związku z prowadzonymi tam poszukiwaniami ropy i gazu - na koncesji Baharija. Koncesja ta znajduje się na Pustyni Zachodniej, ok. 200 km na południowy zachód od Kairu.

W 2012 r. PGNiG chce wydać na poszukiwania gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego w kraju i za granicą 1,1 mld zł.

Inne wiadomości o gazie łupkowym znajdziesz w Money.pl
Zablokują wydobycie gazu łupkowego? Jest wniosek o kontrolę NIK w sprawie koncesji na poszukiwanie złóż w Polsce.
Gaz łupkowy i prywatyzacja. Oto cele ministra Gaz łupkowy będzie priorytetem ministerstwa skarbu na najbliższe 5 lat. Resort postawi też na prywatyzację, powiedział jego szef Mikołaj Budzanowski.
Fakty i mity o łupkach. Rachunki będą niższe? Zdaniem ekspertów, za 20 lat nie tylko będziemy niezależni od Rosji, ale możemy też stać się znaczącym eksporterem cennego surowca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)