Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. Jest wielu chętnych do badań

0
Podziel się:

- Naszym zadaniem jest zapewnienie środków na wdrożenie nowatorskich technologii, które zaproponują firmy i instytuty - informuje Agencja Rozwoju Przemysłu.

Gaz łupkowy w Polsce. Jest wielu chętnych do badań
(Skraba/REPORTER)

Jest wielu zainteresowanych uzyskaniem od nas dofinansowania badań i prac nad nowoczesnymi technologiami związanymi z wydobyciem gazu łupkowego - poinformował prezes Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) Wojciech Dąbrowski.

W połowie br. ARP zaangażowała się w program finansowania badań związanych z opracowaniem i wdrożeniem nowoczesnych sposobów pozyskiwania gazu łupkowego. Zawarła w tym celu porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Konkurs przeznaczono dla konsorcjów naukowych z udziałem przedsiębiorcy.

_ - Naszym zadaniem jest zapewnienie środków na wdrożenie nowatorskich technologii, które zaproponują firmy i instytuty. ARP i NCBR zapewniają po 250 mln zł, czyli łącznie 500 mln zł. Przyjmowanie wniosków trwa do 22 listopada br. Kolejną rundę konkursu zaplanowano po 1 marca 2013 roku _ - powiedział prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

Prezes dodał, że ARP mocno zaangażowała się także w uruchomienie produkcji związanej z energetyką wiatrową w głównych polskich stoczniach. Ma to być dla nich źródło dodatkowych zamówień w sytuacji spadku koniunktury w przemyśle stoczniowym.

_ - Główny przykład to inwestycja międzynarodowego koncernu Billfinger Berger, z gdyńską Stocznią Crist oraz Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym MARS, należącym do ARP. Prowadzimy też inne rozmowy w sprawie produkcji urządzeń dla energetyki wiatrowej _ - powiedział prezes ARP.

Konsorcjum w połowie br. kupiło od Stoczni Gryfia w Szczecinie 21 ha gruntów i ma zamiar produkować rocznie w Szczecinie 80 fundamentów pod morskie wieże wiatrowe, każdy o wadze jednego tysiąca ton. Obroty w nowym zakładzie mają wynosić 180 mln euro rocznie.

Prezes poinformował też, że Agencja jest bliska stworzenia dwóch konsorcjów do komercyjnego wykorzystania grafenu. Grafen to materiał niezwykle wytrzymały oraz elastyczny, może mieć bardzo wiele zastosowań m.in. w elektronice.

Pierwsze konsorcjum, wspólnie z TFI KGHM, ma sprawdzić możliwości komercyjnych zastosowań grafenu połączonego z miedzią. Drugie ma zająć się tzw. grafenem chemicznym, który może być wykorzystany przy wytwarzaniu kompozytów. Ten projekt ma być realizowany wspólnie z Zakładami Azotowymi w Tarnowie.

Prezes zastrzegł, że są to trudne projekty, w których ryzyko technologiczne nie jest oszacowane. ARP nie uruchomi ich, jeśli nie będzie mieć szans powodzenia.

_ - Nie jest naszym celem prowadzenie badań naukowych, ale doprowadzenie do komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań. Cały czas podkreślamy, że mają to być projekty umożliwiające biznesowe wykorzystanie osiągnięć nauki, zgodnie z priorytetami uzgodnionymi z Ministerstwem Gospodarki _ - poinformował prezes Dąbrowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąsiad Polski też zyska na gazie łupkowym? Podpisano już porozumienie w sprawie badań geologicznych w ośmiu miejscach - poinformował niezależny białoruski tygodnik.
Gaz łupkowy w Polsce. Będą wyższe podatki Nie będzie specjalnego urzędu do spraw wydobycia gazu łupkowego. Będą za to wyższe podatki od złóż gazu i ropy.
Trzeba wielkich inwestycji. Pawlak wierzy w... Do 2035 roku zapotrzebowanie na energią wzrośnie o jedną trzecią, w szczególności na gaz ziemny - takie są prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)