Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz z Kataru przypłynie do Świnoujścia. Jest umowa

0
Podziel się:

Za paliwo zapłacimy średnio 500 mln dolarów rocznie

Gaz z Kataru przypłynie do Świnoujścia. Jest umowa
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ W poniedziałek w południe wraz z przedstawicielami katarskiego rządu podpisaliśmy w Katarze umowę na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski _ - poinformował minister skarbuAleksander Grad.

Kontrakt podpisały katarski dostawca gazu LNG Qatargas oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo._ - To jest pierwszy od 1993 roku długoterminowy kontrakt, który realnie zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne _ - ocenił szef resortu skarbu.

Negocjacje ze stroną katarską trwały od wiosny ubiegłego roku. _ - Przyspieszenie tych rozmów to efekt wielu naszych wizyt w Katarze, w tym premieraDonalda Tuskaw listopadzie ubiegłego roku, a także roboczych spotkań w Davos. Intensywne kontakty z przedstawicielami katarskiego rządu pomogły nam doprowadzić w krótkim czasie do zawarcia tego kontraktu _ - ocenił Grad.

Długoterminowa umowa z Katarem została zawarta na 20 lat; ma ona obowiązywać od 2014 r. do 2034 r. Przewiduje dostarczanie 1,5 mld m sześc. gazu LNG rocznie. Poinformował, że _ średnia wartość tej umowy to około 500 mln dolarów rocznie _.

Szef resortu skarbu wyjaśnił, że katarski gaz będzie transportowany do Polski statkami klasy Q-Flex, o pojemności 216 tys. m sześc. Nie wykluczył zwiększenia ilości dostaw LNG w krótko- lub średnioterminowych kontraktach.

Zapowiedział, że umowa przewiduje klauzulę, która zobowiązuje stronę polską do zapłaty za każdą nieodebraną dostawę gazu.

Surowiec z Kataru będzie dostarczany do gazoportu, który ma być zbudowany do 2014 r. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest spółka Polskie LNG, której właścicielem jest należący do Skarbu Państwa Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Minister nie obawia się tego, że przed Świnoujściem statki z Kataru może zatrzymać gazociąg Nord Stream. Gazociąg ten ma połączyć przez Bałtyk Rosję z Niemcami. Jak podała w ubiegłym tygodniu _ Gazeta Wyborcza _, _ rosyjsko-niemieckie konsorcjum postanowiło swoją rurę ułożyć w poprzek toru wodnego do portów w Szczecinie i Świnoujściu, bezpośrednio na dnie _.

| GAZOPORT W ŚWINOUJŚCIU |
| --- |
| Pod koniec kwietnia Sejm uchwalił przygotowaną przez resort skarbu tzw. specustawę gazową, która upraszcza procedury i pozwala na szybszą budowę gazoportu. Ma ona obowiązywać przez pięć lat. W maju Polskie LNG złożyło pozwolenie na budowę, a ostatnio Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie pozytywnie zaopiniowała wpływ inwestycji na środowisko. - _ Jest również złożony wniosek o pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Z naszych informacji wynika, że w lipcu tego roku będzie ono wydane. W przyszłym roku spodziewane jest zezwolenie na część morską _ - zapowiedział Grad. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)