Na skróty
  • WAŻNE:
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeGaz z łupków w Polsce: Wkrótce wyniki badań
2010-09-02 07:40

Gaz z łupków w Polsce: Wkrótce wyniki badań

2 / 2
Gaz z łupków w Polsce: Wkrótce wyniki badań
[fot: Seesea/Dreamstime]

We wtorek PGNiG podał w komunikacie, że strategia poszukiwań złóż gazu niekonwencjonalnego zakłada racjonalizowanie kosztów. - Z uwagi na to, że na oszacowanie zasobów złoża potrzeba wykonać kilkanaście kosztownych odwiertów, spółka planuje przeprowadzić próbne odwierty na innych koncesjach, by móc zdecydować, gdzie prace poszukiwawcze zostaną rozszerzone - czytamy.

Spółka zapowiadała w połowie czerwca, że do końca 2013 roku chce wywiercić pierwsze otwory na obszarze większości swoich koncesji na poszukiwanie niekonwencjonalnego gazu, co oznaczałoby pierwsze miarodajne dane na temat występowania i wielkości złóż za dwa-trzy lata. PGNiG posiada około 25 proc. koncesji na poszukiwania gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce.

W połowie czerwca prace wiertnicze na Pomorzu (Łebień) w poszukiwaniu gazu łupkowego rozpoczęła kanadyjska firma Lane Energy. - Obecnie poddawane są testom próbki skalne pobrane na głębokości, która nas interesuje - powiedziała wczoraj Agnieszka Honkisz z biura Lane Energy w Polsce.

Testy odbywają się w amerykańskich laboratoriach, z którymi współpracuje Lane Energy. - Ruszyliśmy z drugim odwiertem w okolicach miejscowości Cedry Wielkie na Pomorzu - dodała Honkisz. Nie powiedziała jednak, kiedy można spodziewać się wyników z obu odwiertów. Wcześniej w mediach pojawiły się informacje, że pierwsze wyniki z Łebienia będą dostępne pod koniec roku.

Z kolei pod koniec czerwca prace wiertnicze w poszukiwaniu tight gazu w rejonie Siekierek rozpoczęła firma Energia Zachód, w której 90 proc. udziałów ma Aurelian Oil&Gas z siedzibą w Londynie.

Po odwiercie o głębokości blisko 4 km spółka wykona szczelinowanie; prace mają trwać do listopada. - Późniejsze działania na projekcie Siekierki będą zależeć od wyników produkcyjnych otworu. Przewidywalne możliwe do wydobycia ilości z wierconego otworu określa się na poziomie 0,5 do 0,8 mld m sześc. - poinformowali przedstawiciele spółki, zapowiadając kolejne informacje w grudniu.

Tagi:energia, gaz, wydobycie, badania, łupkowy
Zobacz więcej:gaz
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze