Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosji płynie, ale są problemy techniczne

0
Podziel się:

Rosja jest wiarygodnym dostawcą gazu, występuje jednak obiektywny problem wystarczającej ilości tego surowca - uważa komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Gaz z Rosji płynie, ale są problemy techniczne
(ec.europa.eu)

Rosja jest wiarygodnym dostawcą gazu, występuje jednak obiektywny problem wystarczającej ilości tego surowca - ocenił komisarz UE do spraw energii Guenther Oettinger (na zdjęciu). Możliwe jest porozumienie z Rosją w sprawie dostępu konkurentów Gazpromu do gazociągów w UE._ _

_ - Sądzę, że Rosjanie są wiarygodni i chętni, by dostarczać wystarczającą ilość gazu do Europy. Ta sytuacja mocno różni się od sytuacji ze stycznia 2009 roku (gdy Rosja na skutek konfliktu z Ukrainą przerwała tranzyt gazu do UE przez ten kraj) _ - powiedział Oettinger, pytany o ostatnie niedobory dostaw.

Na początku lutego w czasie silnych mrozów kilka krajów UE, w tym Polska, odnotowało spadki dostaw rosyjskiego gazu. Średni ubytek dostaw wynosił ok. 10 proc.; Austria i kraje bałtyckie odnotowywały nawet 30-proc. spadek dostaw, w sytuacji kryzysowej znalazły się Włochy. Nie został jednak uruchomiony alarmowy mechanizm w UE, gdyż kraje unijne same sobie poradziły, kupując gaz od innych krajów lub korzystając z zapasów.

_ - Teraz trwa debata między Moskwą a Kijowem w sprawie porozumienia między nimi, ale obie strony są zainteresowane - Rosja jako dostawca i Ukraina jako partner tranzytowy, by dostarczać Europie tak dużo gazu, jak to możliwe _ - wyjaśnił Oettinger. Dodał, że występuje jednak _ obiektywny, techniczny problem _ produkcji wystarczającej ilości, biorąc po uwagę, że jest coraz więcej konsumentów gazu w Rosji i w UE.

_ - To nam pokazuje, co trzeba zmienić, biorąc pod uwagę doświadczenie ostatnich trzech tygodni: więcej możliwości magazynowania gazu, więcej elastyczności w naszych gazociągach, więcej połączeń między systemami i technologii przepływu zwrotnego gazu. To jest kompletna odpowiedź, by rozwiązać problem wystarczającej ilości gazu dla naszych konsumentów w następnych latach _ - ocenił.

Oettinger zapowiedział, że w tym roku UE może porozumieć się z Rosją ws. stosowania III pakietu energetycznego wobec wszystkich gazociągów przesyłających rosyjski gaz w UE. Obowiązujące od połowy ubiegłego roku przepisy liberalizują unijny rynek gazu i wymuszają rynkowy dostęp (tzw. dostęp stron trzecich) do infrastruktury przesyłowej. Rosja stanowczo sprzeciwia się udostępnianiu innym dostawcom gazociągów, w które sama inwestowała. Z takiego udostępniania został, przy pewnych warunkach, wyłączony Nord Stream, biegnący z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

_ - Stosując te regulacje (III pakiet) trzeba być pragmatycznym także w stosowaniu wyjątków, ale z naszej strony nie podejmujemy żadnej inicjatywy, by zmienić europejskie regulacje, więc nasze partnerstwo z Rosją i Gazpromem musi być rozwijane na bazie tego istniejącego europejskiego prawa. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do konkretnych rozwiązań z Rosją dla wszystkich gazociągów w 2012 roku _ - powiedział Oettinger.

Zaznaczył, że w pakiecie, który do swojego prawa w wybrany sposób przenoszą kraje UE, są przewidziane _ pewne wyjątki _ w stosowaniu jego zasad (m.in. rozdział przesyłu od handlu, dostęp stron trzecich) dla nowych i istniejących gazociągów.

_ - Mówiąc o Nord Stream, potrzebne są nowe gazociągi od Bałtyku do centralnej Europy i potrzebne są jasne zasady, kto może używać tych gazociągów. Tworzymy więc konkretne decyzje dla każdego projektu i każdego rurociągu, ale na bazie istniejącego prawa UE _ - zapewnił.

Komisarz pytany był też o planowany przez Rosjan gazociąg South Stream do południowej Europy, który Rosjanie też chcą wyłączyć z dostępu dla innych dostawców. Podkreślił, że w tym przypadku nie ma konkretnych planów i UE nie zna technologii, w jakiej będzie budowany. _ - Musimy poczekać na konkretne informacje od konsorcjum South Stream. Może one do nas dotrą, ale tym momencie nie mamy o czym decydować _ - zaznaczył komisarz.

Czytaj więcej o dostawach gazu
Przez mróz stracili twarz. Teraz stracą... Brak możliwości zapewnienia przez rosyjski koncern Gazprom zwiększonych dostaw gazu do Europy, skutej w ostatnich tygodniach silnymi mrozami, ujawniło słabe punkty jego strategii.
Rura za pół miliarda euro. Z Polski na... Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)