Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazprom proponuje Polsce przedłużenie kontraktu. PGNiG nie komentuje

30
Podziel się:

Według agencji RIA Nowosti chodzi o tranzyt 30 mld metrów sześc. surowca rocznie. - Przedłużymy kontrakt na tych samych warunkach - mówił Miedwiediew, cytowany przez tę agencję.

Gazprom proponuje Polsce przedłużenie kontraktu. PGNiG nie komentuje
(Gazprom)

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew powiedział w czwartek w Berlinie, że Rosja zaproponowała Polsce przedłużenie na 20-25 lat obecnego kontraktu na tranzyt gazu, wygasającego w 2020 r. Według Miedwiediewa Gazprom nie otrzymał na razie odpowiedzi.

Miedwiediew, którego wypowiedź przekazała agencja TASS, mówił na ten temat na konferencji w Berlinie poświęconej współpracy energetycznej Rosji i Unii Europejskiej.

Według agencji RIA Nowosti chodzi o tranzyt 30 mld metrów sześc. surowca rocznie. - Przedłużymy kontrakt na tych samych warunkach - mówił Miedwiediew, cytowany przez tę agencję.

Poproszone o stanowisko do czwartkowej wypowiedzi Miedwiwiediewa PGNiG odmówiło komentarza.

W maju w rozmowie z PAP po posiedzeniu rady nadzorczej spółki EuRoPol Gaz - właściciela liczącego 684 km polskiego odcinka gazociągu tranzytowego Jamał-Europa Miedwiediew mówił - zastrzegając, że robi to w imieniu Gazpromu - że w planach EuRoPol Gazu przewidziano, iż "tranzyt gazu przez Polskę odbywa się i będzie odbywać w perspektywie długoterminowej zgodnie z naszymi planami - w pełnym zakresie". Również - jak mówił - "spółka EuRoPol Gaz jest gotowa te wszystkie funkcje pełnić, niezależnie od tego, jaka będzie forma prawna".

Udziałowcami EuRoPol Gazu są: PGNiG (48 proc.), OAO Gazprom (48 proc.) i Gas Trading (4 proc.). Miedwiediew jest przewodniczącym RN EuRoPol Gazu, jej wiceprzewodniczącym - szef PGNiG Piotr Woźniak.

Wiceprezes Gazpromu mówił również o gazociągu Nord Stream 2, którego budowie Polska jest przeciwna. Zdaniem Miedwiediewa projekt ten nie pogorszy sytuacji Polski, a wręcz ją poprawi, ponieważ - jak uznał - zwiększy się możliwość dostaw gazu tzw. rewersem z Niemiec do Polski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Olek
8 lat temu
Propozycja Rosjan, to podstęp wymuszający na Polskim rządzie podjęcie stanowiska juz teraz, gdy ważą sie losy umowy na rurę z Duńczykami i inne ważne decyzje uniezależniające Polske od Rosji w tej sprawie. Nie odpowiadać jak najdłużej i już.
Reals
8 lat temu
Mówi że druga nitka poprawi sytuację bo Polska rewersem może dostawać gaz, czyli że uzależnienie będzie już z obu stron? Fajnie kombinuje co?
Nightxx
8 lat temu
Polska niczego z nikim nie podpisuje . Podpisuje Rząd Polski i oby to nie był to chciwy kolaborant Moskwy . Historia uczy - jak najdalej od carów ,prezesów , pierwszych sekretarzy ,królów , jaśnie panów , biskupów czy kanclerzy
jorgos 62
8 lat temu
Czytam ze zrozumienie i rozumiem co jest napisane. Już w pierwszym zdaniu napisano: Gazprom zaproponował ...... NA PRZESYŁ GAZU do UE. Nie doczytałem nic na temat sprzedaży ale widocznie komentujący PiSlamiście wiedzą lepiej.
olo główny
8 lat temu
Komuś gaz się pali w du..e.
...
Następna strona