Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazprom zwiększa dostawy do Polski. PGNiG liczy na obniżkę cen.

0
Podziel się:

Spółka podała, że dostawy do odbiorców realizowane były zgodnie z zapotrzebowaniem klientów.

Gazprom zwiększa dostawy do Polski. PGNiG liczy na obniżkę cen.
(GAZ-SYSTEM S.A.)

PGNiG wczoraj otrzymało od Gazpromu więcej gazu niż przedwczoraj; jednocześnie spółka nie zwiększyła tego dnia zamówienia na gaz - dowiedziała się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do spółki.

Jest lepiej. PGNiG otrzymało więcej gazu - podało PAP źródło.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało w czoraj, że dostawy gazu z kierunku wschodniego w środę były o 45 proc. niższe od zamówienia. W poniedziałek dostawy surowca z tego kierunku były mniejsze o ok. 20 proc., natomiast we wtorek o ok. 24 proc. w stosunku do dziennego zamówienia złożonego spółce Gazprom Export.

Spółka podała też, że dostawy do odbiorców gazu realizowane były zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, a zwiększone ilości gazu importujemy przez połączenia z Niemcami w Lasowie i z Czechami w Cieszynie.

Z danych Gaz-Systemu na temat funkcjonowania gazociągów przesyłowych wynika, że od 2 września PGNiG znacząco zwiększyło zamówienia od Gazpromu, o ok. 75 proc. w Drozdowiczach na granicy z Ukrainą i o prawie 100 proc. w Wysokoje na granicy z Białorusią. Natomiast od tego czasu dopływ gazu przez Drozdowicze utrzymywał się na mniej więcej stałym poziomie z początku miesiąca, a w Wysokoje wzrósł o ok. 40 proc., co jednak nie zrekompensowało wyższych zamówień.

Jak tłumaczył wywiadzie prezes PGNiG Mariusz Zawisza, wyższe zamówienia na gaz w ostatnich dniach wynikały z większego zapotrzebowania rynkowego. _ Składamy takie zamówienia na gaz, jakie mamy potrzeby. Trzymamy się przy tym zapisów kontraktu, nie przekraczając maksymalnych ilości dobowych. Nasze zapotrzebowanie określamy na podstawie prognoz - zapotrzebowania rynku na gaz, czy pogody _ - powiedział. Potwierdził też, że zamówienia środowe były wyższe niż poniedziałkowe i wtorkowe.

Wicepremier Janusz Piechociński powiedział w czwartek, że strona rosyjska zapewniła, iż w piątek dostawy gazu powinny być już równe zamówieniom. _ Po kilku godzinach milczenia z tamtej strony mamy potwierdzenie, czy deklarację, że jutrzejsze dostawy będą zgodne z zamówionym harmonogramem _ - zaznaczył.

Podkreślił też, że w tym roku wielokrotnie testowano pozyskiwanie gazu z kierunków południowego i zachodniego. _ Do każdego odbiorcy gazu powinien dotrzeć uspokajający sygnał, że system jest sprawny, stabilny, o dużej wydolności technicznej i nie ma zagrożeń co do dostarczenia gazu _ - dodał Piechociński.

Z danych operatora polskich gazociągów wynika, że 6 września uruchomiono pełną moc importową interkonektora w Cieszynie z Czechami, a w tym samym czasie niemal w pełni obciążony był łącznik z Niemcami w Lasowie. Dodatkowo do środy z polskiego systemu wypływała na Ukrainę ilość gazu porównywalna z importem przez Lasów. W środę eksport ten został czasowo wstrzymany.

W całkowicie wypełnionych polskich magazynach obecnie znajduje się ok. 2,6 mld m sześc. gazu, a rzeczniczka PGNiG Dorota Gajewska zapewniła, że nie ma potrzeby go pobierać.

Jak zapewniał w czwartek cytowany przez agencję RIA-Nowosti rzecznik Gazpromu, eksport gazu do Polski odbywa się bez jakichkolwiek zmian. _ Dokładnie w takich ilościach, co w poprzednich dniach, tj. 23 mln m sześc. na dobę _ - oznajmił. Z kolei według agencji Interfax, powołującej się na źródło w Gazpromie, od ubiegłego tygodnia koncern stara się eksportować gaz na minimalnym zapisanym w kontraktach poziomie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)