Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gilowska stawia warunki

0
Podziel się:

Obniżenie deficytu sektora rządowego, zmniejszenie klina podatkowego i wprowadzenia zmian instytucjonalnych w finansach publicznych. To warunki brzegowe, od których wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska uzależnia swoje pozostanie w rządzie. / ISB /

Gilowska stawia warunki

Obniżenie deficytu sektora rządowego, zmniejszenie klina podatkowego i wprowadzenia zmian instytucjonalnych w finansach publicznych. To warunki brzegowe, od których wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska uzależnia swoje pozostanie w rządzie.

„Warunki brzegowe są proste. Zakładamy, że tempo wzrostu PKB wyniesie 4,6%. […] Liczymy się z wyższą inflacją. Oceniamy, że wyniesie 1,9%. Wiemy, że bezwzględnie należy ochronić rozmiary deficytu budżetowego przed ewentualnym wzrostem […], który nie może przekroczyć 30 mld zł” – zapowiedziała wicepremier w wywiadzie dla gazety „Parkiet”.

Gilowska podkreśliła również, że konieczne jest obniżenie deficytu sektora rządowego i samorządowego w związku z konwergencją fiskalną w ramach UE, a także obniżenie tzw. „klina podatkowego”.

„Piąty warunek (…) dotyczy zmniejszenia stawek składki rentowej i chorobowej, czyli zmniejszenia kosztów pracy o jedną siódmą” – powiedziała minister finansów w wywiadzie.

„I szósty warunek – wprowadzenie daleko idących zmian instytucjonalnych w finansach publicznych, czyli przeforsowanie nowej ustawy o finansach publicznych” – czytamy dalej.

Wicepremier zapytana o wymarzony deficyt budżetowy na 2007 rok odpowiedziała, „25 mld zł”. „A realny nie więcej niż 30 mld zł” – dodała.

W ustawie budżetowej na 2006 rok zapisano 30,55 mld zł deficytu, zaś rządowa kotwica budżetowa wynosi właśnie 30 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)