Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka do przodu a nam coraz gorzej

0
Podziel się:

Aż połowa Polaków uważa, że sytuacja ich budżetu domowego uległa pogorszeniu w ciągu ostatniego roku, a 46 proc. nie zauważyło zmian. Tylko 5 proc. dostrzega poprawę - wynika z opublikowanych badań instytutu Pentor.

Gospodarka do przodu a nam coraz gorzej

Jak donosi Polska Agencja Prasowa z przeprowadzonych w kwietniu 2004 r. badań wynika, że w stosunku do marca o 4 punkty zwiększyła się liczba osób dostrzegających pogorszenie swojej sytuacji materialnej. Co dziesiąty Polak (11 proc.) spodziewa się poprawy sytuacji swojego gospodarstwa w ciągu najbliższego roku. Więcej, bo 36 proc. przewiduje zmiany na gorsze, a ponad połowa (51 proc.) nie przewiduje większych zmian.
Odsetek Polaków patrzących z nadzieją na przyszłość nie zmienił się od października ubiegłego roku. Natomiast od początku roku o 8 punktów wzrósł odsetek osób twierdzących, że sytuacji ich gospodarstw pogorszy się.

Z badań instytutu Pentor wynika, że aż 69 proc. badanych negatywnie ocenia obecną sytuację ekonomiczną Polski, a jedynie 7 proc. ocenia ją pozytywnie. 24 proc. unika konkretnej odpowiedzi.

60 proc. badanych uważa, że obecna sytuacja jest gorsza niż rok emu, zaś 36 proc. sądzi, że nic się nie zmieniło w ciągu roku. Tylko 6 proc. jest przekonanych, że polska gospodarka idzie w górę.
Co piąty Polak (21 proc.) uważa, że przyszły rok przyniesie miany na lepsze. 53 proc. oczekuje pogorszenia sytuacji gpspodarczej.

Tymczasem, pierwszy kwartał 2004 r. przyniósł kolejny negatywny rekord pod względem poziomu nastrojów ekonomicznych. Wskaźnik ten wyniósł w I kwartale br. 68,5 pkt i był niższy o 1,8 pkt od wyniku z IV kwartału poprzedniego roku - wynika z opublikowanych w piątek badań TNS OBOP.
Wyniki oparte są na skali od 0 do 200, gdzie 100 oznacza wynik neutralny. Dla porównania w I kwartale 2003 r. zanotowano wskaźnik 87 pkt. Dotychczas najlepsze wyniki zanotowano w 1997 r. - 113,5 pkt.
W I kwartale 2004 r. najbardziej pogorszyły się nastroje przedsiębiorców prywatnych (o 10,6 pkt), rolników (o 8 pkt) i pracowników administracji i usług (o 6,4 proc.).

Największy optymizm wykazują osoby młode i dobrze wykształcone. Im starsi badani tym większy przejawiali pesymizm. Gorsze nastroje prezentowali również mieszkańcy wsi.

Wskaźnik samooceny gospodarstw domowych obniżył się o 3,4 proc. do nienotowanego dotąd poziomu 70,7 pkt. Na niskim poziomie, chociaż nie gorszym niż trzy miesiące wcześniej, kształtował się wskaźnik ocen gospodarki, który osiągnął 65,8.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)