Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Gospodarka USA zaskakująco słaba

0
Podziel się:

Największa gospodarka świata miała w tym roku słaby start. Od stycznia do marca wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem zaledwie 1,3 proc.

Gospodarka USA zaskakująco słaba
(PAP / EPA)

Największa narodowa gospodarka świata miała w tym roku słaby start. Od stycznia do marca wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem zaledwie 1,3 procent. To najniższy wskaźnik od czterech lat.

Słabe wyniki zaskoczyły ekonomistów bankowych. Produkt krajowy brutto USA wzrósł w czwartym kwartale 2006 o 2,5 procent, w trzeciemu kwartale o 2,0 procent. W całym roku 2006 produkt krajowy brutto USA wzrósł o 3,3 procent.

Powodem osłabienia wzrostu na początku roku 2007 jest mniejszy eksport i kryzys na rynku nieruchomości. Wobec wyraźnego wzrostu importu o 2,3 procenta zaskakuje słaby rozwój eksportu. Handel zagraniczny spadł o 1,2 procent - jest to pierwszy spadek od prawie czterech lat.

_ Czy Fed pod kierownictwem Bena Bernanke (na zdjęciu) odpowie na nie najlepsze dane makroekonomiczne obniżką stóp? _Tymczasem słabnąca koniunktura na rynku nieruchomości w USA utrzymuje się już od końca minionego roku. Wzrastające straty drugorzędnych kredytów hipotecznych obciąża branżę kredytową i budowlaną oraz wzbudzają obawy, że sytuacja ta przeniesie się na całą gospodarkę.

Po raz kolejny okazało się, że konsumpcja prywatna pełni rolę największej podpory dla amerykańskiej gospodarki: w pierwszym kwartale do poprzedniego wzrosła o 3,8 procent. To był największy impuls do rozwoju całej gospodarki.

Konsumpcja prywatna to ponad dwie trzecie gospodarki USA. Jednak według ekonomistów z Commerzbank, dynamika wzrostu w bieżącym kwartale może spaść. Rosnące ceny benzyny oraz artykułów spożywczych obciążają coraz bardziej realną konsumpcję. Dodatkowo stany magazynowe przedsiębiorstw spadły do najniższego stanu od 18 miesięcy z 22,4 mld w kwartale ubiegłym do 14,8 mld.

Analitycy, jak ekonomista Commerzbank, Patrick Frank, uważają, że załamanie się koniunktury na rynku pracy w USA jest tylko kwestią czasu. Słabe dane z rynku pracy doprowadzą do obniżenia stóp procentowych, uważa Patrick Frank.

W celu obniżenia ryzyka wystąpienia recesji Bank Rezerw Federalnych może w ciągu najbliższych miesięcy obniżyć stopy procentowe o łącznie 75 punktów bazowych. Dotychczas podstawowa stopa procentowa w USA utrzymuje się na poziomie 5,25 procent.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)