Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To już koniec 21. finału WOŚP

0
Podziel się:

Jurek Owsiak i ponad 120 tysięcy wolontariuszy zebrali ogromną sumę pieniędzy. Sprawdź, ile dokładnie ma już WOŚP.

To już koniec 21. finału WOŚP
(PAP/Tomasz Gzell)

O godz. 20 w całej Polsce wystrzeliły _ światełka do nieba _; pokazy fajerwerków już od kilku lat są punktem kulminacyjnym finałów WOŚP. * *21. finał WOŚP odbywał się pod hasłem: _ Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów _. Pieniądze ze zbiórki - jak co roku - będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz pierwszy - dla seniorów. W całej Polsce odbyły się setki imprez, powstało 1,8 tys. sztabów, kwestowało 120 tys. wolontariuszy.

aktualizacja: 22:13

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy uzbierała już ponad 28 milionów złotych

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że do godz. 18 odnotowano 27 incydentów. _ Biorąc pod uwagę to, że pieniądze zbierają tysiące ludzi to są pojedyncze incydenty. Apelujemy o to, aby szczególnie po zmroku dzieciom kwestującym na rzecz WOŚP towarzyszyli rodzice. Należy unikać miejsc na uboczu i małych uliczek _ - powiedział Sokołowski.

W Warszawie prawdopodobnie osoba z zaburzeniami psychicznymi próbowała wyrwać wolontariuszowi puszkę w pieniędzmi. W Rumii (woj. pomorskie) policja dostała zgłoszenie o osobie, która zbierała pieniądze, podszywając się pod wolontariusza WOŚP.

Do dwóch incydentów doszło także w Płocku. Trzej młodzi ludzie napadli na wolontariuszy, natomiast w Pionkach niedaleko Radomia ze sklepu skradziono puszkę. Natomiast w Płocku - jak mówi Rafał Jeżak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu - doszło do napaści na wolontariuszy.

Pieniądze ze zbiórki tradycyjnie będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz pierwszy w historii - także dla seniorów. W całej Polsce odbywają się setki imprez, kwestuje około 120 tysięcy wolontariuszy. Orkiestra gra także w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Afganistanie i Belgii.

W Stanach Zjednoczonych Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już od kilku dni. Wolontariusze zbierają pieniądze na ulicach Nowego Jorku i Chicago, w którym tylko w zeszłym roku do puszek wrzucono blisko 70 tysięcy dolarów. - _ Nie jest trudno zorganizować finał w Chicago, ponieważ jest tu bardzo dużo ludzi z otwartymi sercami. Ludzie bardzo chętnie pomagają, angażują się, już widać efekty tego co robimy _ - mówi Kowalczyk.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m258401.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/politycy;wspieraja;wosp;choc;nie;wszyscy;zgadzaja;sie;z;owsiakiem,31,0,1231391.html) *Politycy wspierają WOŚP. Choć nie wszyscy... * Niezależnie od poglądów wszyscy parlamentarzyści zadeklarowali wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Choć mają swoje _ ale _. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozbrzmiewa już w Brukseli. Przed południem na ulice belgijskiej stolicy wyjechał Orkiestrobus. Jeździ po mieście z grupą wolontariuszy, którzy zbierają pieniądze do puszek. W ostatnim momencie nastąpiła zmiana planów i zamiast czerwonego, dwupiętrowego, jest żółty, amerykański. Orkiestrobus ma też dowozić Polaków na koncert, który o 13 rozpoczyna się na jednym z brukselskich placów. W przerwach koncertu prowadzone będą aukcje.

- _ Najważniejsze, że jest autobus, który ma zachęcać polskich mieszkańców Brukseli do tego, żeby zaangażować się w akcję. Autobus jeździł też dwa lata temu i cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się na takie działanie _ - mówi Sebastian Gojdź, szef biura orkiestry w Brukseli.

Do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dołączyli się Polacy z Białorusi. W roli wolontariuszy występują polscy aktywiści społeczni. Polacy z Białorusi postanowili przyłączyć się do akcji Jurka Owsiaka gdyż sami też otrzymują pomoc z naszego kraju. - _ Od swego początku Związek z Polski zawsze otrzymuje pomoc. Dlatego musimy być solidarni z Polakami, którzy prowadzą tę akcję. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę do tej szlachetnej sprawy _ - powiedział Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków na Białorusi.

Dla dzieci i seniorów. Akcja trwaXXI finał WOŚP odbywa pod hasłem: _ Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów _. _ _

_ - W tym roku postanowiliśmy zacząć finał w najbardziej klasyczny sposób, jaki się da - nie pod ziemią, nie wysoko nad ziemią, ale w studiu telewizyjnym w Warszawie _ - powiedział rzecznik Fundacji WOŚP Krzysztof Dobies.

Cała Polska gra. Zobacz zdjęcia z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot: PAP/Marcin Bielecki [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif width=14 ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/spiderman-zolnierze-i-owsiak-tak-wyglada-wosp-w-polsce-g484491.html)

Telewizyjna relacja z finału rozpoczęła się o godzinie 9, natomiast wolontariusze rozpoczęli kwestę już tuż po północy 13 stycznia, gdyż wtedy formalnie rozpoczyna się zbiórka.

W tym roku WOŚP podejmuje tematykę związaną z geriatrią. _ - Są relacje na żywo ze zbiórek, ale będziemy poruszać także tematy trudne dotyczące systemu opieki zdrowotnej, geriatrii, potrzeb wsparcia tej dziedziny medycyny. Do studia zaprosiliśmy ekspertów, lekarzy i innych gości, aktorów, osoby publiczne _ - zaznaczył.

Orkiestra zagra w 1,8 tys. miejsc w całej Polsce, w tym w kilkudziesięciu za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Afganistanie, gdzie stacjonuje polski kontyngent wojskowy. Jak dodał, w całym kraju odbędą się setki imprez, koncertów, spotkań, licytacji. W kraju i za granicą, odbędzie się blisko 1300 koncertów. Jurek Owsiak powiedział, że ponad 800 zespołów zarejestrowało się na stronie internetowej Fabryki Zespołów i zgłosili swoją gotowość zagrania za darmo dla Orkiestry.

Jedna z największych imprez odbędzie się w Warszawie. O godzinie 13.30 przed Pałacem Kultury i Nauki rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpi kilkanaście zespołów i piosenkarzy, m.in. Enej, Big Cyc, Doda, Kamil Bednarek, Poparzeni Kawą Trzy, Kabanos.

Tradycyjnie o godz. 20 odbędzie się happening pt. _ Światełko do nieba _ - organizatorzy zachęcają do zapalenia o tej godzinie światła: zapałki, świeczki, pochodni, sztucznych ogni. Przez cały dzień będzie trwała licytacja złotych serduszek, a jej kulminacyjny moment rozpocznie się o godz. 23. Po północy WOŚP poda wstępne, przybliżone wyniki zbiórki. Jak zaznacza fundacja do końca lutego, czyli do momentu rozliczenia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, suma ta wzrasta zwykle o 30-40 procent.

Wąsy Wałęsy i motocykl Golloba. W sieci już licytują

Internetowe aukcje WOŚP rozpoczęły się już pod koniec zeszłego roku. Tradycyjnie w zbiórkę angażują się instytucje, media, artyści, osoby publiczne. Na koncie fundacji z minuty na minutę przybywa pieniędzy. W internecie trwają aukcje, dzięki którym udało się zebrać już milion 200 tysięcy złotych. _ - Sprzedać i kupić można niemal wszystko. Prowadzonych jest ponad 20 tysięcy aukcji _, mówi szef orkiestry Jerzy Owsiak.

Za pokazowy bolid Formuły 1 trzeba już zapłacić 36 tysięcy złotych, za koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego ponad 3 tysiące złotych. Motocykl Tomasza Golloba osiągnął - jak do tej pory cenę - 9 tysięcy złotych. Marynarka Wojenna zaciera ręce, bo dużą popularnością cieszy się rejs okrętem podwodnym. Na aukcjach orkiestry Owsiaka są też rekwizyty z polskich filmów.

Filmowcy przekazali kostiumy i rekwizyty, a także wartościowe przedmioty i pamiątki. Sztuczne wąsy, które nosił Robert Więckiewicz w filmie _ Wałęsa _ to jedna z największych atrakcji - mówi Aleksandra Różdżyńska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Są oprawione w ramkę, z autografami Andrzeja Wajdy i Roberta Więckiewicza. Hitem aukcji jest scenariusz _ Jesteś Bogiem _ - egzemplarz Marcina Dorocińskiego z notatkami i dedykacją aktora. Można też wylicytować bluzę Magika. Dużym zainteresowaniem cieszy się sukienka głównej bohaterki _ Big love _, którą zagrała Ola Hamkało i klaps z _ Drogówki _.

Środowisko filmowe przygotowało też propozycje dla kinomanów, którzy nie lubią gromadzić przedmiotów, a chcą wspomóc Orkiestrę. To zaproszenia na uroczyste premiery _ Drogówki _ Wojciecha Smarzowskiego i _ Nieulotnych _ Jacka Borcucha, oraz na ceremonię wręczenia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Można też wykupić karnet na 6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera. W ubiegłym roku dzięki aukcjom internetowym udało się zebrać 4 i pół miliona złotych.

120 tysięcy młodych ludzi na ulicach

Kwestę będzie prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP. Pieniądze należy wrzucać jedynie do puszek wolontariuszy z identyfikatorem. Znajdują się na nim m.in. imię, nazwisko, zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram oraz specjalny kod.

Jak poinformowała KGP, nad bezpieczeństwem podczas WOŚP będzie czuwać kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez Żandarmerię Wojskową i strażników miejskich. Policjanci m.in. zwrócą szczególną uwagę, czy zbiórki są prowadzone przez osoby uprawnione, a także na bezpieczeństwo prowadzących kwestę dzieci.

Do kwestujących policjanci apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: unikanie mało uczęszczanych miejsc (podwórek, bram, parków, skwerów itp.), zwłaszcza po zmierzchu, oraz kwestowanie w towarzystwie innych osób, a nie samotnie. Policjanci przypominają, że w razie napadu nie warto starać się za wszelką cenę ratować skarbonki, bo życie i zdrowie jest ważniejsze; lepiej zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które mogą później pomóc zidentyfikować sprawcę, oraz jak najszybciej zawiadomić policję.

Jak informuje Fundacji WOŚP, połowa zebranych pieniędzy będzie wykorzystana na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowa na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Zakupiony sprzęt medyczny trafi do jednostek opieki zdrowotnej, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Fundacja informuje, że w przypadku seniorów pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie. Fundacja planuje kupić m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane lóżka, wózki inwalidzkie, ultrasonografy przyłóżkowe.

_ - W dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych poziom pielęgnacji osób wymagających opieki w Polsce jest taki, jak na przełomie XIX i XX w - _ uważa krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dr Elżbieta Szwałkiewicz.

Zdaniem Szwałkiewicz w Polsce inwestuje się przede wszystkim w ratownictwo i medycynę naprawczą oraz w diagnostykę - największą część środków przeznaczamy na ratowanie i przedłużanie życia, ale nie przejmujemy się jego jakością.

Jak dodała, w Polsce ok. 3,5 mln osób deklaruje uzależnienie od pomocy z zewnątrz, w tym 1,2 mln to osoby niesamodzielne potrzebujące pomocy natychmiast. Tymczasem mamy 134 tys. miejsc w placówkach opiekuńczych.

Zaznaczyła, że w nowoczesnych krajach stawia się na samoobsługę - naukę jak największej niezależności, a opiekun ma te umiejętności podtrzymywać, a nie wyręczać podopiecznego. To także większy komfort dla chorego. Ale - jak podkreśliła - to wymaga pracy, często również z rodziną, dostosowania mieszkania do potrzeb chorego etc.

_ - Tymczasem u nas pacjent leżący jest zmuszony do załatwiania wszystkich swoich potrzeb w łóżku - jedzenia, spania, wypróżniania, często w zbiorowej sali, bez żadnej intymności. Zbiorowe żywienie, wydalanie, tylko intymność nie jest zbiorowa i człowiek cierpi. Powszechne łamanie praw człowieka i pacjenta - tak wygląda opieka długoterminowa w Polsce _ - mówiła Szwałkiewicz.

Jej zdaniem pielęgniarki szkolone są na asystentki lekarzy w procesie diagnostyki i leczenia, a nie do pielęgnacji chorych, dlatego do niedawna brakowało kogoś takiego jak opiekun medyczny (zawód ten funkcjonuje od kilku lat). _ U nas w szpitalach chorzy po tygodniu dostają odleżyn, co w nowoczesnych krajach jest nie do pomyślenia. Mamy się czego wstydzić, bo to efekt zaniedbań - brak ruchu, właściwej higieny i pielęgnacji _ - mówiła.

Choć w Polsce powszechna jest opieka domowa, sprawowana przez członków rodziny, w opinii Szwałkiewicz często nie jest ona sprawowana właściwie. _ Osoby starsze mają na ogół bardzo niski standard materialny, a dodatkowo często utrzymują rodziny, bo ich renta czy emerytura jest jedynym stałym dochodem w gospodarstwie. Opiekunowie często są niewydolni, zdarza się agresja, bo nie radzą sobie z emocjami, a opieka jest trudna. Te osoby nie są w stanie wydać pieniędzy na dodatkową opiekę, bo ich nie mają, a poza tym nie pozwoliłaby im na to rodzina _ - dodała Szwałkiewicz.

Przypomniała, że w Polsce każda osoba po 75. roku życia dostaje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. _ Ale co to jest, gdy weźmiemy pod uwagę, że na same pieluchomajtki, jeśli zdarzy się nietrzymanie moczu, wydaje się ok. 120 zł miesięcznie _ - wskazała.

Jej zdaniem opieka nad osobami zależnymi powinna polegać na usługach społecznych, nieodpłatnych dla beneficjentów lub odpłatnych tylko częściowo. _ Na to muszą znaleźć się pieniądze, bo potrzeby będą coraz większe _ - przekonywała.

Czytaj więcej w Money.pl
Szachy z wojewodą i ratusz na akcji Owsiaka Na Dolnym Śląsku można też licytować pobyt w więzieniu oraz rękawice bokserskie z autografem Krzysztofa _ Diablo _ Włodarczyka.
Najważniejsze kobiety Owsiaka Twórca WOŚP w szczerej rozmowie o pracy z żoną i córką oraz o tym, dlaczego nie chce być bratem-łatą dla Woodstockowiczów.
21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Syrenki narodowe z Euro 2012 dla WOŚP 16 syrenek narodowych przygotowanych przez Warszawę na czas mistrzostw Euro 2012 zostało przekazanych dla Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Pospolite ruszenie artystów. Zagrają za darmo Artyści nie tylko chcą grać za darmo, ale przekazują też swoje płyty, które licytować można na Allegro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)