Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja zbankrutuje w grudniu. Już zdecydowali

0
Podziel się:

Grecy swoje kłopoty zawdzięczają rządom z lat osiemdziesiątych.

Grecja zbankrutuje w grudniu. Już zdecydowali
(PAP/EPA)

Bankructwo Grecji jest przesądzone. Zdaniem ekonomistów pytanych przez Money.pl dojść do niego może już za kilka tygodni, ale bardziej prawdopodobny jest koniec roku.

Do 15 października Grecy powinni otrzymać kolejną transzę ze 110 mld euro pakietu pomocowego wynegocjowanego w 2010 roku z EBC i MFW. Jeżeli tych pieniędzy by nie dostali, byliby zmuszeni ogłosić zawieszenie obsługi swojego zadłużenia już teraz.

Wszystko na to wskazuje, że tym razem jeszcze uda im się tego uniknąć. Pomimo że tamtejsze ministerstwo finansów przyznało, że w latach 2011-2012 deficyt budżetowy będzie wyższy niż ustalono podczas negocjacji nad pakietem z EBC i MFW, pieniądze do Grecji popłyną.

Grecja jest już bankrutem

Kolejny brak dotrzymania obietnic przez Greków przesądza jednak, że nie mają co liczyć na dodatkową pomoc w wysokości 109 mld euro obiecaną w lipcu. A bez tych pieniędzy bankructwo tego kraju stanie się faktem.

- _ Bankructwo Grecji zostanie ogłoszone w grudniu. Niemcy i Francja muszą jeszcze przygotować cała procedurę. Chodzi głównie o wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego oraz dokapitalizowanie banków najbardziej zaangażowanych w greckie obligacje. *Nie jest to prosta operacja i musi to potrwać jeszcze te dwa, trzy miesiące * _- prognozuje ekonomista Ryszard Petru.

Według niego, odsuwanie tej decyzji w czasie jest wynikiem oporu politycznego przed jej ogłoszeniem. - _ Politycy liczyli, że Grecy jakimś cudem zaczną o własnych siłach wychodzić z dołka. Tak się nie stało i już wiadomo, że wyrok na Grecji trzeba wykonać _ - tłumaczy Petru.

Również profesor Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska, zwraca uwagę, że _ upadek Grecji to przede wszystkim decyzja trudna i niewygodna ze względów politycznych _.

_ - Politycy będą jeszcze debatować i konsultować kilka tygodni sposoby złagodzenia ogłoszenia ostatecznej decyzji. Najbliższa transza jeszcze zostanie wypłacona, następnej już najprawdopodobniej nie będzie i pod koniec roku wyrok na Grecji zostanie wykonany _ - wyjaśnia Gomułka.

Podobnie uważa Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, którego zdaniem, to brak przyzwolenia politycznego powstrzymuje przed ogłoszeniem bankructwa Grecji, które faktycznie już nastąpiło dwa lata temu.

- _ Ten kraj nie jest zdolny do samodzielnego wywiązywania się ze swoich zobowiązań wobec międzynarodowych instytucji od dłuższego czasu. Ogłoszenie bankructwa nie nastąpi jednak już w tym miesiącu, ale z dużym prawdopodobieństwem jeszcze przed końcem tego roku _ - uważa ekonomista.

Francja i Niemcy najbardziej boją się bankructwa Grecji

Odkładanie w czasie terminu ogłoszenia faktycznej niewypłacalności Grecji jest w największym stopniu wynikiem braku przyzwolenia na ten krok ze strony Francji i Niemiec. Rządom, a także bankom z tych krajów, Grecy są bowiem winni najwięcej: Francuzom niemal 57 mld euro, a Niemcom 34 mld euro. W sumie stanowi to ponad jedną czwartą wszystkich greckich długów, które na koniec pierwszego kwartału wynosiły 340 mld euro.

źródło: BIS Quarterly Review

Bankructwo Grecji jest szczególnie nie na rękę Francji. Ponad 40 mld euro Grecy są winni bankom z tego kraju (niemieckie banki mają w swoich portfelach greckie obligacje za jedynie nieco ponad 10 mld euro). A jak prognozuje Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku, umorzenie długu greckiego może wynieść nawet 50 procent.

W tej sytuacji zaprzestanie obsługi zadłużenia przez Greków spowoduje, że popadną one w poważne tarapaty (dotyczy to także brytyjskich, którym Grecy są winni ponad 10 mld euro), porównywalne z tymi po upadku Lehman Brothers.

- _ Jeżeli banki posiadające greckie obligacje zostaną dokapitalizowane, na przykład przez kolejne 12 miesięcy będą miały zapewnione środki na zachowanie swojej płynności, wtedy bankructwo Grecji może nie mieć takich skutków jak upadek Lehman Brothers. Problem w tym, że w 2008 i 2009 roku rządy mogły sobie pozwolić na dokapitalizowanie największych banków _ - tłumaczy Rybiński.

Polacy na razie mogą spać w miarę spokojnie

Bankructwo Grecji nie będzie mieć natomiast bezpośredniego wpływu na nasz kraj. Jak zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego, rodzime banki, fundusze inwestycyjne, a także ubezpieczyciele i OFE, nie posiadają w swoich portfelach greckich papierów.

Jednak według Stanisława Gomułki odbije się to na pewno na naszych kieszeniach: - _ Złoty jeszcze bardziej straci do euro i dolara. Trzeba się też liczyć z odpływem kapitału z rynku naszych obligacji skarbowych, co oznacza, że będziemy musieli się drożej zapożyczać. Wstrząs czeka też naszą giełdę _.

Zdaniem Ryszarda Petru to i tak lepszy scenariusz, niż gdyby Grecja została zmuszona do opuszczenia strefy euro. - _ W tej sytuacji znacznie wzrosła by presja na pozostałe zagrożone kraje, takie jak Włochy, Portugalia czy Hiszpania _ - wyjaśnia Petru.

Podobnie uważa Ernest Pytlarczyk, według którego operacja opuszczenia przez Grecję eurolandu byłaby trudno akceptowalna społecznie i politycznie.

Sprawdź, kiedy Polskę czeka krach

Krach czeka Hiszpanię? Jeśli tak, to także Polskę!

Natomiast Stanisław Gomułka jest zdania, że wyrzucenie Grecji z eurolandu nie tylko pomogłoby tamtejszej gospodarce, która stała by się bardziej konkurencyjna, ale też zdyscyplinowałoby pozostałe kraje.

Jeszcze dalej posuwa się Krzysztof Rybiński, w którego opinii opuszczenie przez Grecję strefy euro byłoby najlepszym rozwiązaniem dla rynków, bo Grecja tak naprawdę nie powinna się w niej znaleźć: _ Weszła do niej fałszując dane i oszukując Brukselę _.

Równocześnie proponuje, by w związku z wyjściem Grecji ze strefy euro utworzyć nową wspólną walutę. - _ Gotówka mogłaby zostać ta sama, ale zobowiązania byłyby przeliczane na przykład na zasadzie, jedno obecne euro do dwóch greckich. Zbiednieli by znacząco, ale ich gospodarka mogłaby odzyskać konkurencyjność. W obecnej sytuacji nie mają szans na dłuższe funkcjonowanie w strefie _- podsumowuje Rybiński.

Grecy płacą za długi sprzed lat

Od trzeciego kwartału 2008 roku, gdy gospodarka światowa znalazła się w największym kryzysie od początku lat 30. ubiegłego wieku, zadłużenie Grecji wzrosło z niecałych 250 do 340 mld euro, czyli o nieco ponad 33 procent. Przykładowo w tym czasie długi Irlandii zwiększyły się o prawie 124 proc., Hiszpanii o ponad 70 proc., a średnia unijna wyniosła ponad 31 procent. Dla porównania dla Polski było to 26 procent.

I choć w latach 2008-2010 relacja długu do PKB w Grecji zwiększyła się z prawie 111 do niemal 143 procent, to było to w dużym stopniu efektem kurczenia się gospodarki o odpowiednio 2,3 proc. w 2009 roku i 4,4 proc. w 2010 roku.

Wcześniej - od 1994 roku - grecki dług publiczny oscylował jednak w okolicach 100 proc. w stosunku do PKB, dzięki temu, że w tym czasie gospodarka urosła o ponad 80 procent.

źródło: MFW

Grecy swoje kłopoty zadłużeniowe w największym stopniu zawdzięczają rządom z lat. 80. i początku 90., gdy zadłużenie do PKB wzrosło z 20 proc. w 1980 roku do ponad 100 proc. PKB 13 lat później.

Czytaj w Money.pl najświeższe informacje o sytuacji w Grecji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t157391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;nie;ma;jeszcze;porozumienia;z;trojka,114,0,924530.html) Dementują: Kolejna transza dla Grecji niepewna Grecja i inspektorzy tzw. trojki nie zakończyli negocjacji na temat kolejnej transzy pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eurogrupa;radzi;o;kryzysie;w;strefie;i;problemach;grecji,42,0,924458.html) Raport Oli Rehna. Poznają prawdę o Grecji Oli Rehn ma poinformować o przebiegu misji ekspertów analizujących sytuację Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t157486.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bankructwo;grecji;jest;nieuchronne,227,0,924131.html) Bankructwo Grecji jest nieuchronne Zdaniem ekonomistów takiego kroku nie uda się uniknąć. Spowoduje to wstrząs na rynkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t157486.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecja;zapewnia;ze;przeprowadzi;reformy,250,0,923642.html) Grecja zapewnia, że przeprowadzi reformy Premier Grecji zapowiada, że wbrew protestom obywateli kraj jest gotowy do dużych oszczędności, by wyjść z kłopotów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)