Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja odkłada wstąpienie do UE i NATO?

0
Podziel się:

Przyszły gruziński minister ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej zapowiedział, że zanim ona nastąpi Gruzja musi rozwinąć i umocnić swe instytucje demokratyczne oraz wyplenić korupcję elit państwowych pozostałą po poprzednich rządach.

Gruzja odkłada wstąpienie do UE i NATO?

Przyszły gruziński minister ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej powiedział, że zanim ona nastąpi Gruzja musi rozwinąć i umocnić swe instytucje demokratyczne oraz _ wyplenić korupcję elit _ państwowych pozostałą po poprzednich rządach.

Nowy gruziński rząd stawia na pragmatyzm w swych planach przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej, które jest jego celem, a także w swych przyszłych rozmowach z Rosją - oświadczył Aleksi Petriaszwili, który obejmie obowiązki ministra w przyszłym tygodniu.

Przede wszystkim musimy uporać się z naszymi zadaniami wewnętrznymi, to jest umocnić instytucje demokratyczne państwa gruzińskiego i wygrać walkę z korupcją wśród elity - podkreślił Petriasziwli w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE.

_ - Dopiero wówczas - dodał przyszły minister - będziemy mieli prawo powiedzieć naszym zachodnioeuropejskim partnerom, że Gruzja jest przygotowana do zajęcia godnego miejsca w Europie i we wspólnocie euroatlantyckiej _.

Petriaszwili zapowiedział, że _ przed końcem jesieni _ Bidzina Iwaniszwili uda się jako premier do Brukseli, aby spotkać się z przywódcami NATO i Unii Europejskiej.

Petriaszwili, 42-letni zawodowy dyplomata, przyznał w wywiadzie, że zachodni przywódcy podkreślali w rozmowach z przyszłymi gruzińskimi władzami konieczność podjęcia przez Gruzję i Rosję dialogu i zapoczątkowania procesu normalizacji dwustronnych stosunków, zerwanych wskutek wojny rosyjsko-gruzińskiej z sierpnia 2008 r.

_ - Ustępujący rząd nie miał ku temu warunków, ani też nie cieszył się koniecznym zaufaniem _ - dodał Petriaszwili.

Jednocześnie podkreślił, iż rząd, na czele którego stanie Iwaniszwili _ nie robi sobie wielkich złudzeń _ i jest świadomy tego, że rozmowy z Rosją to będzie _ złożony i pełen napięć proces, który jednak absolutnie musi się rozpocząć _.

_ - Jestem przekonany, że strony rosyjska i gruzińska gotowe są zmniejszyć napięcie między nami do minimum. Wielkie problemy polityczne ulegną wówczas rozwiązaniu _ - przewiduje członek przyszłego rządu premiera Iwaniszwilego.

Koalicja, która odniosła zwycięstwo w wyborach parlamentarnych z 1 października, od początku jasno stawia sprawę, że nie przywróci stosunków dyplomatycznych z Rosją dopóki Moskwa utrzymywać będzie swe ambasady w Abchazji i Południowej Osetii.

Oba te separatystyczne regiony Gruzji zostały uznane przez Moskwę za niepodległe państwa po wojnie z 2008 roku.

_ - W naszych stosunkach z Moskwą będziemy nadzwyczaj pragmatyczni, będziemy realistami. Jestem pewny, że więzy kulturalne, humanitarne i gospodarczo-handlowe mogą zostać przywrócone w bardzo krótkim czasie _ - oświadczył Petriaszwili.

Czytaj więcej w Money.pl
Kandydat na premiera odzyskał obywatelstwo Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przywrócił obywatelstwo przywódcy koalicji Gruzińskie Marzenie Bidzinie Iwaniszwilemu, który jest kandydatem na premiera.
Gruzińska minister mówi, co dalej z Rosją Przyszła szefowa gruzińskiej dyplomacji Maja Pandżikidze odniosła się do komentarzy o powrocie w strefę rosyjskich wpływów.
Ogłosił skład rządu. Gruzja u progu zmian Proponowany skład musi zostać zatwierdzony przez parlament.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)